KOSGEB Uzman Yardımcısı Maaşı ve Yaptığı İşler Nisan 2023

KOSGEB uzman yardımcılığı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından alımı yapılan ve taşra ile merkez kadrosunda görevlendirmesi olan bir kadro türüdür. Bu kadro kapsamında görev yapabilmek için gerekli genel ve özel şartları sağlıyor olmak gerekir.

KOSGEB Uzman Yardımcılığı işini yapmak isteyenler için 2023 yılı güncel olarak maaşlar olarak ortalama 8.000₺ olarak bilinmektedir.

Mesleğe dair en son alım 2023 yılında yapılmış olup kadro ismi Kobi Uzman Yardımcılığı şeklinde ifade edilmiştir. Bu göreve gelecek kişiler taşra birimlerinde görevlendirilmiştir. Sınava dair başvurular KOSGEB internet sitesinde yer alan yönlendirme aracılığıyla e devlet üzerinden kabul edilmektedir. E devlet aracılığıyla başvuru yapabilmek için önce cep telefonu ve e posta adresi bilgilerinin doğrulanmış olması gerekir.

KOSGEB Uzman Yardımcılığı Nedir?

KOSGEB uzman yardımcılığı unvanına sahip olan kişiler hibe ve kredi projelerini geliştirme, teşvik faaliyetleri, işletmelerin kumsal hale gelmesi amacıyla çözüm ortaklığı hizmeti verme görevlerinin yerine getirmektedir. Bu alanda görev yapan kişilerin alacakları maaş her yıl devlet tarafından güncellenmektedir.

KOSGEB uzman yardımcılığı görevleri geniş içeriğe sahip olup bunlar arasında işletmenin mali tablolarının denetimini sağlamak, yatırımlarla alakalı fizibilite çalışmaları yapmak, muhasebe yazılımlarını test etmek ve hesap planı oluşturmak, işletmenin iş hukukuna uygunluk durumunu incelemek, müşterilere vergi ödeme takvimi hazırlamak, denetim dönemlerinde işletmenin finans ve muhasebe ekibine yardım etmek gibi görevler vardır.

Bunlara ek olarak uzman yardımcıları işletmelerin tavsiye, devir, birleşme ve yeniden yapılanma dönemlerinde gerekli çözümleri üretmek, yeni uzman yardımcılarının yetiştirilmesine katkıda bulunmak, belli dönemlerle işletme yöneticilerine raporlar sunmak gibi görevlere de sahiptir.

kosgeb uzman yardimciliği

KOSGEB Uzman Yardımcısı Alımları Ne Zaman?

KOSGEB uzman yardımcısı alımları ne zaman sorusunun yanıtı çok sayıda aday tarafından merak edilmektedir. Bu alımlara başvurabilmek için başkanlığın internet sitesini takipte kalmak gerekir. Yapılacak alımlara dair tüm bilgilendirmeler bu internet sitesi aracılığıyla gerçekleştirilir.

Uzman yardımcısı alımları için başvurular en son 15-29 aralık tarihleri arasında kabul edilecektir. Alımlar ülkenin dört bir yanına yönelik olup her adaya sadece bir pozisyona başvuru yapabilme hakkı verilmiştir. Yanlış başvuru yapmamak adına başvurudan önce başkanlık tarafından açıklanan ilan metninin tamamını okumakta yarar vardır.

KOSGEB Uzman Yardımcı Mülakat Listesi

KOSGEB uzman yardımcısı mülakat listesi başkanlığın internet sitesinden adaylara duyurulur. Mülakata girmeye hak kazanan adaylar başvuru yapılan pozisyonun en fazla dört katına kadar olacak şekilde belirlenir. Adayların sıralaması KPSS puanına göre yapılmakta olup yüksek puandan düşüğe doğru yapılır. Listenin en sonunda yer alan adayla aynı puanı alan diğer adaylar da sözlü mülakata davet edilmektedir.

KOSGEB uzman yardımcılığı mülakatında adayların görevlendirileceği pozisyona yatkın olup olmadığı, muhakeme yeteneği, temsil ve ifade kabiliyeti, alan bilgisi, tepkilerinin ve davranışlarının mesleğe uygunluğu, kavrayışı gibi durumlar göz önünde bulundurulur. Bunların neticesinde verilen mülakat puanıyla adayın o görevde çalışmaya hak kazanıp kazanmadığı ortaya çıkar.

Mülakata katılacak olan adayların uzman yardımcılığı başvuru formunu okunaklı şekilde ve el yazısı ile doldurup yanlarında olması gerekir. Nüfus cüzdanı kısmı boş kalacak şekilde arşiv araştırması ve güvenlik soruşturma formu da elektronik ortamda doldurulmalı, [email protected] e posta adresine mail atılmalıdır. Bu formun ıslak imzalı örneği de adayın yanında olmalıdır. Adayların nüfus cüzdanları ve formları eksik ise bu durumda sözlü sınava alınmaları söz konusu değildir.

KOSGEB Uzman Yardımcısı Sonuçları Ne Zaman?

KOSGEB uzman yardımcısı sonuçları ile ilgili bilgiler diğer tüm aşamalarda olduğu gibi yine başkanlığın internet sitesinden adaylara ilan edilir. Alım yapılacak kadro sayısına göre belirlenen mülakat listesi son alımlarda Temmuz ayında açıklanmıştır. Bu tür alımların süreci biraz daha uzun olduğundan başvuru esnasında adayların bu durumu göz önünde bulundurmalarında yarar vardır.

Sonuçlardan önce açıklanan mülakat listesinde adayın TC kimlik numarası, referans kodu, başvurulan birim, kpss puanı, puan türü, adayın adı ve soyadı, mülakat tarihi ve mülakat saati gibi bilgiler yer almaktadır. Bu mülakatların yapılmasından sonra birkaç ay içerisinde KOSGEB uzman yardımcılığı mülakat sonuçları adaylara açıklanmaktadır.

kosgeb-personeli

KOSGEB Uzman Yardımcı Nasıl Olunur?

Kosgeb uzman yardımcısı olmak için belirlenen tüm şartları taşımak gerekir. Bununla ilgili bilgiler başkanlık tarafından yayınlanan ilan metninde yer almaktadır. Buna göre TC vatandaşı olmak, kamu haklarından yoksun bulunmamak, on sekiz yaşını bitirmek ve giriş sınavının yapılacağı tarih itibariyle otuz beş yaşını doldurmamış olmak, askerlik ile ilgisi bulunmamak, görevini yapmaya engel olacak akıl sağlığının olmaması gibi durumlar genel şartlar arasındadır.

Bunlar içerisinde özellikle askerlik konusu çok sayıda adayın ilgisini çekmekte olup başvuru için askerlik çağına gelmemiş, eğer gelmişse muvazzaf askerlik hizmetini yapmış, yedek sınıfa geçirilmiş, erteletmiş ya da muaf olmuş durumları dikkate alınmaktadır. Bu koşullar tüm memurluk kadroları için geçerli olmaktadır.

Kosgeb Uzman Yardımcılığı Şartları Nedir?

Kosgeb uzman yardımcılığı şartları arasında arşiv araştırması ya da güvenlik soruşturması yapılmış olmak, KPSS’de belirtilen ve 2017 ile 2018 yıllarına ait puan türlerinde en az yetmiş puan almak ( sınav yılı alım yapılan döneme göre değişiklik gösterebilir), diğer kuruluşlarda mecburi hizmet yükümlülüğünün olmaması gerekir.

Türk ceza Kanunu’nda yer alan süreler geçirilmiş olsa bile kasten işlenen bir suçtan ötürü bir yıl ya da daha uzun süre hapis cezasına çarptırılmış olmamak, devletin güvenliğine karşı suç işlememek ve buna benzer suçlara karışmamak da uzman yardımcılığı koşulları arasında yer alır. Aynı zamanda adayların ilgili bölümlerden en az dört yıllık mezuniyet şartlarını da taşıması beklenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu