KOSGEB Desteği ile Açılan İşletmeler Nedir?

Kosgeb kendi bireysel işini kurmak isteyen ve işyeri açmak isteyen kişiler için eşsiz bir seçenektir. Ağırlıklı olarak genç girişimcilere verdiği hibe ve teşvik krediler ile her yıl binlerce projenin hayata geçirilmesine olanak sağlamaktadır.

 • Kosgeb belirli alanlar ve sektörler üzerinden destek bulunmaktadır.
 • 2023 yılı itibari ile Kosgeb 60 bin lira üzerinde 370 bin liraya kadar destek verebilmektedir.
 • Yüksek bütçe desteği sağlayan Kosgeb girişimlere her noktada imkan sağladığını göstermektedir.
 • Yeni girişimci adayları ise Kosgeb desteği ile açılan işletmeler hakkında araştırmalar yapılır.

Kosgeb’ten destek almış ve işletmelerini hayata geçirmiş işyerleri hakkında bilgiler verirken çeşitli Kosgeb iş fikirlerinden bilgi verilmek üzere Kosgeb desteği ile açılan büyük işletmeler;

Ottonom Mühendislik Çözümler A.Ş.

En başarılı Kosgeb desteğini alan işletmelerden birisi de Ottonom Mühendislik Çözümleri olduğunu söyleyebiliriz. Şirket 2013 yılında Kosgeb’ten yüksek bir bütçe desteği alarak girişime başladı. 41 kişilik bir mühendislik kadrosu ile otomotiv ana ve yan sanayi, havacılık, raylı sistemler, beyaz eşya ve savunma sanayisi gibi alanlar üzerinden hizmet sağlamaktadır. Marka Bursa merkezli olarak hizmetini devam etmektedir.  

Zamur Tekstil

Kosgeb desteğiyle açılan önemli bir diğer işletmelerden birisi de Zamur tekstildir. Zamur tekstil Güneydoğu Anadolu bölgesinde Mardin’de bulunmaktadır. 50 kişilik kadrosuyla önemli tekstil atölyelerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Zamur tekstili diğer tekstil atölyelerinden ayıran önemli bir diğer özellik ise dünyaca ünlü markalar Fason üretimini gerçekleştirmesidir.

Bilindiği gibi Fason oldukça pahalı ve değerli bir üründür. Zamur tekstil 2015 yılında Kosgeb’ten girişimcilik desteği aldı. Desteği almasından kısa bir süre sonra hızla büyüyerek sektörde önemli bir konumdadır. Firma, Mardin Kızıltepe ilçe sınırları içerisinde hizmetlerini vermeye devam etmektedir. Günümüzde 300 kişiyi aşan profesyonel kadrosuyla yurtdışına ve yurtiçine ürünleri satmaktadır. 

Afrapoli Terlik Ayakkabı

Kosgeb desteğini almaya hak kazanan ve bu avantajı oldukça önemli bir şekilde kullanan önemli diğer bir şirket ise Afrapoli Terlik Ayakkabı firmasıdır. Takvimler 2013 yılını gösterdiğinde resmen Kosgeb’ten girişimcilik desteği alarak hızla piyasaya giriş yaptı. Temel olarak yerli terlik ve ayakkabı üretimini gerçekleştirme hedefinde olan şirket, hızlı bir büyümeyi ortaya koydu.

20’nin üzerinde yurtiçi müşterisi ve 8 yurtdışı ülkesine satış yapabilecek donanımda olan Afrapoli markası gün geçtikçe büyümeye devam etmektedir. Marka Afrika’da daha etkin dinamiklere sahiptir. Avrupa temelli birçok projeye sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Yeni bir girişimcilik için oldukça önemli bir örnek olduğunu söyleyebiliriz. 

Yukarıda adı geçen işletmelerin hepsi Türkiye’de hızla büyüyen işletmelerden oluştuğunu söylemek gayet mümkündür. Kosgeb desteği ile açılan işletmelerin büyük bir kısmı başarı içerisinde devam ederken bazıları da iflasını çekerek piyasadan ayrılmaktadır. Sizlerde Kosgeb girişimci adayıysanız aşağıda bulunan girişimcilik fikirleri ile ideallerinize yakınlaşabilirsiniz.

Kosgeb Desteği Alacak Girişim Fikirleri

Kosgeb her sektöre ve her piyasaya girişimcilik desteği vermez. Bundan kaynaklı olarak seçici ve bir miktar da nezih fikirlere dikkat edildiğinin altını çizebiliriz. Başarılı Kosgeb fikirleri sayesinde işletmelerin açmış ve kendilerini bir adım ileri taşımış birçok işletmenin bulunduğunu söyleyebiliriz. Sizler için oluşturduğumuz Kosgeb desteği alacak girişim fikirleri ile başarılı bir rota çizebilirsiniz. Kosgeb iş fikirleri listesi;

Gıda İmalatı

Kosgeb girişimcilik fikirleri arasında Gıda imalatı da bulunmaktadır. Gıda imalatı geniş bir alan üzerinden değerlendirilse de belirli alanlar üzerinden işletme fikirleri oluşabilir. Örneğin; Bisküvi üretimi, meyve suyu üretimi veya çikolata üretimi gibi seçeneklerden söz edebiliriz.

Elbette hangi alan üzerinden iş fikrini oluşturup devam edeceğinizin de oldukça ehemmiyet taşıdığını unutmamakta fayda var. İmalat sektörü üzerine doğru bir planlama ve projelendirme yaptığınız takdirde Kosgeb girişimcilik desteği alabilmeniz gayet mümkündür. 

Mum İmalatı

Mum imalat fikri sizlere ilk olarak tuhaf gelebilir. Fakat sektörün ve piyasanın biraz daha içine girdiğiniz ve gerekli araştırmaları yaptığınız da mum imalatı oldukça mantıklı bir iş fikri olacaktır. Her ne kadar temel ihtiyaç yerine kullanılmasa da hediyelik mumlar ve dekoratif mumlara olan talep yüksektir. Ayrıca mum imalatı üzerine doğru bir projelendirme ve finans sağlarsanız Kosgeb tarafından destek almanız oldukça mümkündür. 

Enstrüman Üretimi

Enstrüman üretimi Kosgeb’in desteklediği projelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği gibi yerli enstrüman üreticilerinin sayısı oldukça azdır. Türkiye’deki ürünlerin %85’i yurt dışından getirilmektedir. Haliyle bu da önemli bir dezavantajdır.

Kosgeb temel olarak yerli üretimleri destekleyen bir oluşumdur. Enstrüman piyasası da her zaman hareketli, her zaman talebin yüksek olduğu alanlardan birisidir. Kosgeb iş fikri arıyorsanız, Enstrüman üretimi oldukça mantıklı bir seçenek olacaktır. Unutmayın rakibiniz az, talebiniz fazla.

Robot Teknolojisi

Robot teknolojisi ile ilişkiniz bulunuyor ve alana ilgiliyseniz Kosgeb’ten destek almanız oldukça mümkündür. Bilindiği gibi robot teknolojisi geleceğin sektörlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden Kosgeb’in hassasiyet ile ilgilendiği ve doğru projelendirilmiş fikirlere destek verdiği bilinmektedir. Sizlerin temel bir altyapısı bulunuyor veya üzerine koyabilecek potansiyeliniz varsa robot teknoloji projelerinize Kosgeb desteği alabilirsiniz. 

Kosgeb’e Kimler Başvurabilir?

Bilindiği gibi Kosgeb her ne kadar önemli avantajları girişimcilere sunsa da her bireye destek olmamaktadır. Öncelikli olarak kişilerin kurum tarafından verilen iş kurma eğitiminin alması gerekmektedir. Bu eğitimin alınmasının ardından projelendirme yaparak gerekli yerlere başvurulur.

Üniversiteler bünyesinde gerçekleştirilen Genç Girişimci Geliştirme Programı’na katılarak Kosgeb’e projelerini iletebilir. Genel olarak bakılınca Kosgeb herkese hizmet sağlamamasının yanı sıra gerekli birçok detayı talep etmektedir. 

Türkiye’de birçok genç girişimci adayının merak ettiği sorulardan birisi de ‘’Kimlere Kosgeb desteği verilir?’’dir. Birçok girişimci çeşitli projelendirme yapmakta ve gereklikleri yerine getirmektedir. Bu projelendirmelerin kabul edilip, edilmeyeceği ise Kosgeb yetkililerine bağlıdır. Aşağıda madde, madde Kosgeb desteği alabilecek kişilerin özellikleri ve gereklikleri bulunmaktadır;

 • Sıfırdan bir iş kurup, piyasada gelişmek isteyenler
 • İş yerini geliştirerek bir adım ileriye taşımak isteyenler
 • Ar-ge ve inovasyon anlamında projeler üreten veya üretmek isteyen kişiler
 • İşçi ve personel istihdamı sağlamak isteyen bireyler
 • Kosgeb’in sağladığı gerekli eğitimlere tabi olma
 • Firmasının tanıtımı yapmak ve popülerleştirmek isteyenler
 • İşyerini veya işletmesinin ihtiyaçlarını gidermek isteyenler
 • Yerli üretimi bir adım ileriye taşımak isteyenler
 • Çeşitli akademik ve piyasaya donanımına sahip olan kişiler
 • Analitik ve pratik zekaya sahip olan bireyler

Genel olarak Kosgeb destek şartları bu şekildedir. Bu kriterlere sahip olan tüm bireyler diledikleri gibi Kosgeb eğitimlerine tabii tutulduktan sonra başvuru sağlayabilir. On binlerce işletmenin Kosgeb tarafından geliştirildiğini unutmamakta fayda var. Bunların yanı sıra Kosgeb’in sağladığı hibeler ile projelerini hayata geçirmiş ve gerekli konumlara erişebilmiş birçok işyeri de bulunur. Sizlerde bu kişilerden birisi olabilir ve hedeflerinizi yerine getirebilirsiniz. 

Bir Yorum

 1. Merhaba bizim bir marketimiz var ve bunu daha büyütup geliştirmek işitiyoruz bunun için kosgep ten destek alabilirmiyiz yardımcı olursanız çok sevindim teşekkürler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu