Market, Büfe ve Bakkal Açma Maliyeti ve Kazancı 2023

Yıllardan beridir en kazançlı iş kollarından biriydi bakkalar, ancak son günlerde süpermarketlerin hayatımıza girmesiyle bakkaların işi de epey düştü. Bu işe girmek isteyen girişimcilerin bu konuda dikkat etmeleri gereken en önemli nokta şudur ki, diğer bakkalardan diğer marketlerden ve dahi süpermarketlerden dahi farklı olmaları gerekir.

Çünkü bakkalar bir nevi minik süpermarketlerdir. Bu tarz büyük işyerleri takip edilmeli ve onlarda satılan her şey sizin dükkanınızda da bulunmalı. Ayrıca bir bakkal fiyat konusunda da bir süpermarkete kafa tutabilir konumda olmalıdır. Aksi takdirde iyi bir iş yapması olanaksızdır. Bugünkü yazıda sizlere bakkal açmak nedir? Ne Kadar kazandırır gibi çeşitli konulardan bahsedeceğiz.

Bakkal, Büfe ve Market Açma Maliyeti 2023

Bakkal, büfe, market açma maliyeti ideal olarak 10.000₺’den 500.000₺ arasında değişmektedir. Her türlü gıda, ve ev ihtiyacının bir arada bulunup satıldığı ve tüketicilerin günlük ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ürünler barındıran işyerine verilen addır. Bakkallar her zaman ekonomik krizlerden en az olumsuz etkilenen yerlerdir.

bakkal market açma iş fikirleri

Çünkü bir insanın cebinde para olmadığından ilk olarak gereksiz ve lüks şeyleri kısacaktır. Oysa ki normal bir insan bir bakkala gereksiz bir şey almak için gitmez. Bu nedenle bakkalda satılan tüm ürünler tüketicinini günlük ihtiyacıdır ve her gün karşılanması gerekir. Bakkallarda gıda dışı şeyler satılıyor da olsa satışın yapıldığı maddelerin büyük bir bölümünü gıda malzemeleri oluşturmaktadır.

Gıda sektörü de ekonomik krizlerden her zaman en az etkilenen sektör olduğuna göre bir bakkal açmak gerçekten harika bir fikir olabilir. 

Bakkal, Büfe ve Market Kazancı 2023

Bakkal, Büfe ve Market gibi işletmelerde genel olarak ekmek, su sigara şarküteri gibi ağırlıklı gıda ürünleri satılmaktadır. Bu ürünlerde sigara dışında genelinin kar marjının yüksek olduğu söylenebilir. Standart ortalama bir bakkal %20 kar marjı ortalamasına sahiptir ve elde edilen cironun %20’si brüt kar olarak bakkal sahibine kalmaktadır. Bu nedenle oldukça karlı iş fikirleri arasında gösterilmektedir.

Ortalama bir bakkal günde 3,000 TL ciroya sahiptir. Daha az ciro yapan bakkallar maalesef ki çok az kar ederler ve ortalama bir hayat sürerler. Eğer iyi para kazanmak istiyorsanız minumum ciro hedefinizin 3,000 TL olması gerekir.

Daha yüksek ciro yapan bakkallar olduğu gibi bu cironun 3/1 dahi göremeyen ancak yine de ayakta kalmaya başaran bakkallar da vardır. Sizlerde dükkan giderlerini elinizden geldiğinizce düşürmeye çalışarak dükkanınızın daha çok para kazanmasını sağlayabilirsiniz.Öte yandan sigara satmayan ve 3 bin liralık ciroyu sadece gıda satışından yapan bir bakkal dükkanının günlük kazancı 1,000 TL’yi dahi bulabilir. 

Bakkal, Market ve Büfe Çalışma Saatleri

Bakkal, Büfe ve Market çevredeki bireylerin taleplerine göre çalışma saatlerini 1-2 saat değiştirebilse de genel olarak işletmeler saat 6-7 gibi açılıp gece 22-00 arası kapanırlar. Açılış ve kapanış saatlerini az önce de bahsettiğimiz gibi çevredeki bireyilerin taleplerine göre belirleyebilirsiniz. 

Market İşi Yapıcak Olanların Giderleri

Bir bakkal dükkanının olmazsa olmaz giderlerinden biri de personel gideridir. Ortalama bir personel size sigorta ve vergilerle 3,000 TL’ye mal olur. Normal bir insan sabah saat 8’de dükkanı açıp gece 11 hatta 12’ye kadar dükkanda duramaz.

Bu nedenle personel çalıştırmanız gerekir. Personel sizin istediğiniz saate dükkanı açıp saat 15,00 veya 16,00’ye kadar dükkanda durabilir veya tam tersi de olabilir, ancak personel çok önemlidir. Onun dışında sabit  veya değişken en az 5-7 bin TL arası gideriniz olacaktır. Ciro arttıkça değişken giderler de yükselebilir.

Ancak ortalama bir bakkal dükkanın aylık en az 6-7 bin TL gideri vardır demek hiç de yanlış olmaz. Bu da 3 bin lira cirolu bir marketin ortalama 11-12 bin TL para kazanabileceği anlamına gelebiliyor. Son olarak tekel bayi açmak yazımızıda okuyabilirsiniz.

9 Yorum

 1. 200 m2 bir yer ortalama 300 ile 400 milyar arası bir maliyeti bulur bin şok 101 ile rekabet yapmak zorunda olduğum için kar marjın büfeden daha azdır en az 4 ile 5 personel çalıştırman gerek 6 ile 7 bin çeksen idare eder ama amorti kar edebilmen icin 10 binin altına inmemek gerek ben seç market bayisiyim market işini tavsiye etmem zincir gruplarla baş edilmiyor 16 ayda 200 bin içeri girdim illa açacaksan 50 ile 100 m2 expres tarzı birşeyler yapmanı tevsiye ederim

  1. harika tavsiyeniz için teşekkürler market işine başlayacak arkadaşların tavsiyenizi dikkate almasında fayda var

  2. Arkadaslar Markette Kar var lakin ömrünüzü adamaniz sagliginizdanolmanizmsosyal hayatinizin 0 gibi olmasinfan gecer. Bunlardan vaz gecerseniz Kazanirsiniz.iyi sanslar.

  3. Fatih bey merhaba , 100 m2 bir yerim var, 1000 lira kira vermem, mini market düşünüyorum.400 mt mesafede marketler var ama benim yanımda 4 5 tane büyük bina var, onlara hitap etmeyi düşünüyorum.Dükkanın 3 te biri benim.Yardımcı olur musun

 2. 200 M2 bir dükkanın toplam açılıla hazır duruma gelmesi için ne kadar para gerekli ve kazanması için günlük cirosunun en az ne kadar olması gerekmektedir. Teşekkürler. 03.08.2020

 3. MERHABA

  300 M2 ALAN DA MARKET ,MANAV,TEKEL ,ŞARKÜTERİ,2 KASA ,BİLGİSAYAR ,YAZAR KASA,RAF TEREK ,TABELA
  YANİ DEMİRBAŞ KURULUMUNA MAL HARİŞ 1 M2 VEYA 300 M2 MALİYETLERİ NEDİR VEYA NEREDEN NET BİLGİ ALABİLİRİZ
  TEŞEKKÜR EDER İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu