Tekel Bayi Açma Maliyeti, Evrakları ve Gereken Şartlar 2023

Tekel bayi açmak için gereken masraf ve maliyetler hakkında bilgiler. Tekel bayi açma evrakları, belediye ruhsat alma detayları ve devlet yönetmeliği şartları için detaylara geçmeden önce kısa bilgi; Yorucu bir iş kolu olan tekel bayii sektörü, yoruculuğunun yanında yüksek kazancı ve yüksek ciroyu da yanında getiriyor. Girişimcilerinin büyük bir bölümü 100,000 TL ile 200,000 TL arasında değişen sermayeler ile bu işe girmeyi planlar.

Tekel bayileri alkol ve sigara ürünlerinin satış yapabilmek için alkol satış ruhsatı almak mecburiyetindedir. Satış işlemini yasal olmayan yollardan yapmanın ciddi cezaları bulunmaktadır. Alkol satış ruhsatına sahip olan dükkanlar gelen düzenlemelerle saat 22.00’a kadar alkol satışı yapabiliyor.

Geçmiş yıllarda tekel bayi çalışma saati olarak son satış saati 02.00 iken yapılan düzenlemelerle 22.00’a çekilmiş ve bu düzenleme günlük cirosunun yarısından fazlasını 22.00 ile 02.00 arasında kazanan tekel sahipleri için oldukça kötü bir karar olmuştur.Bu karara uymayan tekel bayilerine 320.000 TL para cezası kesiliyor. Bu sebepten dolayı birçok tekel bayii iflas edip dükkanını kapatmak zorunda kalmıştır.

Tekel Bayi Açmak Mantıklımıdır?

Türkiye Dünya genelinde kişi başına en çok sigara ve alkol tüketen ülkeler arasında yer almaktadır. Buna bağlı olarak tekel bayi açmak güzel kazanç sağlayan fakat beraberinde birçok zorluğa sahip olan işlerden birisidir.

Tekel bayi açmayı düşünenler öncelikle bu işi yapabileceğinden emin olmalı sonrasında bu işe atılmalıdır. Mantık olarak tekel bayi açmak için konumunuz örnek olarak turistlik bölgeler veya blok siteler halinde yerleşim yoğunluğu olan bölgeleri seçmek daha avantajlıdır.

Ayrıca; Tekel bayi yönetmek sabır isteyen ve gece geç saatlere kadar satış yapmayı gerektiren bir iştir. Tekel bayisinde gündüz yoğunluk olarak tütün ürünleri satılması daha muhtemel bir olaydır. Fakat akşama doğru alkol yasağı gelmeden önce alkol satışlârıda bir hayli artış gösterir. Alkol yasağının gelmesiyle birlikte saat 22.00‘ da alkol satışı sonlanmaktadır. Tekel bayi açmadan önce 1 ortak veya yardımcı +1 kişiye daha ihtiyaç genel olarak vardır. Tüm bu koşullar göz önünde bulundurulmalı eğer ayak uydurulabilecek ise açılmalıdır. Tekel bayi açmak için gerekli bazı şartlar bulunmaktadır;

Tekel Bayi Açmak için Gerekli Belgeler ve Evraklar

Alkol ve sigara satışı yapılan tekel bayilerini açabilmek için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Tütün ve Alkol Dairesi’nden alınması gereken belgeler vardır. Bu belgeler ise şu şekildedir;

 • Tütün Mamulü Perakende Satış Belgesi
 • Alkollü İçki Perakende Satış Belgesi

Bu belgelerin her birinde farklı başvuru şartları vardır. Satış belgesi başvurusu esnâsında belgelere ait bazı bilgiler verilmektedir;

 • Tekel Bayi Başvuru Formu 
 • Kimlik fotokopisi 
 • İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı örneği
 • Vergi mükellefiyet kaydı için beyan
 • Mesafe şartına uygunluk
 • Belge ödemeleri için dekont

  Bu belgelerin yanında Tekel bayi açmak için gerekli evraklar;

 • Kimlik ve ikametgah belgesi
 • 2 vesikalık fotoğraf 
 • Dükkan tapu fotokopisi
 • Yapı kullanma izni belgesi 
 • Dükkan kiralık ise kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli belgesi
 • Vergi levhası fotokopi örneği
 • Esnaf Odası veya Ticaret Odası kayıt belgesi
 • Sigorta veya Bağkur belgesi emekli iseniz emeklilik cüzdanı fotokopisi
 • Çöp kontêynır (spotaj) faturası
 • Dükkanda su kullanımı varsa su abonesi kartlı sayaç takılmalı 
 • Aynı adres için eskiden tekel bayi açılmış ise ruhsat belgesi varsa Belediyeye geri iade edilmeli
 • İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu
 • Emniyete kimlik bildirimi yapıldığına yönelik kimlik bildirimi belgesi fotokopisi
 • İmza sirküleri ve Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması durumunda)
 • Cumhuriyet Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı (Eğer kişi sabıkalı ise mahkeme kararını da götürmelidir)

Tekel bayi açmak da çalıştırmak kadar sabır isteyen bir iştir. Dükkan açabilmek için bu belgeleri de eksiksiz bir şekilde tamamlamak gerekmektedir.

Tekel bayi açmak için çok büyük bir dükkan gerekli değildir. Büfe tarzında olup, 20 metrekarelik bir alana sahip ise tekel bayi açmak için yeterli olmaktadır. Bu işe başlamak için önemli hususlardan birisi de doğru konumdaki dükkanı bulmaktır. Doğru konumda bir dükkan seçimi yapılırsa kazanılan ciro da o oranda artış gösterecektir.

Tekel Bayi Açma Masraf ve Maliyeti Nedir?

Tekel bayi açmak her iş gibi biraz masraflıdır. İlk aşamada çok fazla ürün almaya gerek yoktur. Gereksiz ürünler alınmadığında maliyet biraz daha az olabilir. Mal alımı konusunda ise tek tek yerine toptan bir alım yapmak daha kârlı olacaktır. Bunun haricinde toptancılar ile yapılacak sözleşmeler neticesinde depozito maliyetleri de olacaktır. Ayrıca tekel bayi dükkanı için tabela, dolap ve raf gibi ihtiyaçları sponsor reklamı olarak anlaşmış olduğunuz ürünlerin tedarikçisi sağlamaktadır.

Tekel bayi açmak için ortalama bir hesap yapılırsa minimum 100.000 ₺ maksimum 200.000 ₺ arasında bir meblağ gerekir. Bu fiyatlar birkaç bin TL aşağı veya yukarı olabilir. Genel maliyeti ise yapılan harcamalar ve nasıl bir dükkana sahip olunmâk istendiği belirlemektedir.  

Tekel Bayi Ne Kadar Kazanıyor?

Tekel bayi kazancı işletmenin konumuna göre değişiklik gösterebilir. Bulunduğu şehrin işlek ve kalabalık olması günlük kazancını önemli bir oranda arttırâbilir. Tekel bayide öncelikli olarak satılan ürünler sigara ve alkoldür. Ülkemizde bu 2 ürünün kullanımı azımsanmayacak derecede olduğundan dolayı tekel bayilerinin kazançlarına büyük katkı sağlamaktadır. Bir tekel bayi ne kadar kazanıyor hesaplamak gerekirse;

 • Sigaradan %4 ile %6 arası, alkol satışından ise %8 ile %11 arası kâr elde etmektedir.
 • Aylık 50.000 TL ciro yapan bir tekel bayi 4.000 TL ile 6.000 TL arasında kâr elde edebiliyor.
 • Son yapılan düzenlemeler ile tekel bayiler saat 22.00’a kadar alkol satışı yapabiliyor.
 • Alkol satışları yoğunlukla gece saatlerinde yapıldığı için bu karar tekel bayi sahiplerinin günlük ciro miktarını da olumsuz yönde etkilemiştir.

Tekel Bayi Ruhsatı Nasıl Alınır?

Tekel bayi ruhsatı başvurusu içi Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı web sitesinde bulunan ‘Satış Belgesi İşlemleri’ bölümünden en üst kısımda bulunan ‘Satış Belgesi Başvurusu’ kısmından ihtiyaç duyulan forma ulaşılabilir. Tekel bayi ruhsatı için bazı evraklar gerekmektedir. Bu evraklar;

 • İş yêri açma ve çalışma ruhsatı
 • Adli sicil kaydı ve kimlik fotokopisi
 • Ruhsat bedelinin ödendiğini gösteren dekont
 • Vergi levhası

Tekel Bayi Ruhsatı Kaç Para

Tekel bayi açma ruhsatı her yıl güncellenir. Buna göre il merkezlerinde ya da büyükşehir belediye sınırları içerisinde 1.870₺, diğer mahallelerde ise 720 ₺ olarak belirlenmiştir. Tütün mamulleri ve alkollü içkilerin toptan satışını yapabilmek için 8.700 ₺ ücret alınmaktadır. Yıl içerisinde belediyelerde bu fiyatlarda değişiklik olabilmektedir.

Tekel Bayi Sipariş Servisi Yapılabilir mi ?

Tekel bayilerde eve servis hizmeti çok yaygın bir durumda olmasada lüks semtlerde tekel bayilerin bir çoğunda eve sipariş hizmeti mevcuttur. Tekel bayilerin telefon numarasından iletişime geçilerek, eve istenilen sipariş yapılmaktadır. Tekel bayilerin eve sipariş servisi yapması özellikle gece saatlerinde oldukça avantajlı bir durumdur.

Yaşı büyük veya küçük olup yasaklı saate takıldığı için tekel bayiye gidip alışveriş yapamayan kişiler bu hizmet sayesinde siparişini verebilmektedir. Yakalanma durumunda cezai işlemlerin bilincinde olduğunuz için satış yapma kararı da yine size kalmıştır.

10 Yorum

 1. Mesela yerimiz işlek bir yerde bu iş için tekel bayi yapacam Efes satacam firma bana neler vermeli

 2. Tüm türkiyede serbest olan hatta gaziantep in diger ilçe lerin de serbest olan büfe açma nedense gaziantep şehitkamil belediyesi ruhsat vermiyor ne yapmalı bu konuda efesin marketler zinciri türkiyede 2bin civarı şubesi olan marker Eko Mini yapalım dedik onada ruhsat verilmiyor??

  1. Mehtap yanlış anlama ama o iş bir kadına göre değil akşam karanlığı çökünce ipsiz sapsizlarla uğraşırsın

 3. ben tekel bayı acmak ıstıyorum ama nakıt param yok ve sızden kredı ala bılırmıyım ben ıs yerım var kendıme ayıt

   1. Tokiden 50 m2 dukkan aldım tekel veya ekom8ni yapmak istiyorum fakat tüm imkanlarimi dukkan alırken kullandım Finansman nasıl sağlayabiliriz. Yanıtlarsanız sevinirim. Hasan Basri Erdoğan
    Zonguldak
    0553 67 67 75

    1. Ekominiye sakın girmeyin, çünkü 5 yıllık sözleşme yapıyor, senin dükkanın on numarada olsa adamlar zorla 150 bin sadece gösterişi için para harcıyor ve bunu senden kat kat alıyor, artı 5 yıl dolmadan işyerini kapatır veya başına bir iş gelirse 150 bini Söke söke alıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu