Erzak, Gıda Yardım Başvurusu Yerleri ve Kuruluşlar 2023

Yaşamını idame ettiremeyenler ve geçinmekte zorlanan aileler yapılan yardımlar devlet kurumları ile yapılabildiği gibi sivil toplum kuruluşları tarafından da yapılmaktadır.

Muhtaç durumunda bulunan kişilere yapılan yiyecek, giyecek, yakıt, sağlık, eğitim yardımları dışında nakit olarak da yardımlar yapılıyor. Kaymakamlıklar, valilikler, Sosyal yardım kurumları, sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan erzak ve gıda yardımları muhtarlıklar tarafından belirlenen ailelere yapılıyor.

Aile Yardım sistemine kayıtlı olan kişilere yapılan yardımlar, muhtarlara başvuru yaparak sisteme kayıt yaptırdığınız takdirde yararlanabildiğiniz yardımlardır. Ülkemizde erzak, gıda yardımı yapan kurum ve kuruluşlar!

Maddi durumu olmayan ve geçinemeyen ailelere yardımlar yapan Vakıflar Genel Müdürlüğü, Sosyal yardımlaşma fonu adı altında gıda ve erzak yarımları yapıyor. Bu kurumdan yardım almak istiyorsanız kurumların İl Müdürlüklerine giderek başvuru yapmanız gerekiyor. Başvurularınız sonrasında verdiğiniz adrese gelerek inceleme yapan yetkililer yardım alıp almayacağınıza karar veriyor.

Eskiden Başbakanlığa bağlı olan şimdi ise Cumhurbaşkanlığı bünyesinde yer alan Cumhurbaşkanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile gıda ve erzak yardımı alabiliyorsunuz. Valiliklerde yer alan Sosyal Yardımlaşma Vakfı bürolarına yapacağınız başvurular sonucunda maddi durumunuz inceleniyor. Yapılan incelemeler sonucunda gerçekten maddi durumunuzun yetersiz olduğuna kanaat getirildiğinde gıda ve erzak yardımları alabiliyorsunuz. Maddi durumunuz çok kötü ise Ziraat Bankası aracılığı ile nakit yardımı da alabiliyorsunuz.

Maddi durumu yetersiz olan ailelere gıda ve erzak yardımı yapan kurumların arasında yer alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, mahalle muhtarlarının belirlediği yardıma muhtaç olan ailelere gıda ve erzak yardımı yapıyor. Mutfak ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar erzağın yer aldığı yardım kolileri her ay evinize kadar getirilerek teslim ediliyor.

Erzak ve Gıda Yardımı Yapan Yerler 2023

Ülkemizde çok sayıda kamu kurum ve kuruluş gıda ve maddi yardım yapmaktadır. Büyükşehir belediyeleri, sivil toplum kuruluşları, Kızılay, Vakıflar Genel Müdürlüğü, belediyeler, kaymakamlık ve daha pek çok kurum ihtiyaç sahibi ailelere zor durumlarında yardımcı olur. 

erzak gıda yardımları veren yerler

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlükleri tarafından erzak ve gıda kolisi gibi yardımlardan faydalanabilmek için sosyal güvencenin olmaması, düzenli gelirin olmaması veya düşük gelire sahip olmak gibi şartlar gereklidir.

SYD (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları) tarafından yapılan gıda yardımları dışında valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler, dernekler, sivil toplum kuruluşları, özel vakıf kuruluşları ve hayırseverler gibi başka kurumlar tarafından da erzak yardımı yapılmaktadır. 

Gıda Yardımı Nasıl Alınır?

Ekonomik ve sosyal olarak yoksulluk içinde olan kişiler gıda ve erzak gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için gıda yardımından yararlanabilirler. Bu kişilerin yardımdan faydalanabilmeleri için ikamet ettikleri yerdeki  muhtarlıklara giderek ya da belediyelere ve kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvuru yapmaları gerekir. SYD tarafından başvuru yapan ailelerden bazı belgeler istenir. Bu belgeler; kayıt formu, başvuru dilekçesi, kimlik fotokopisi, ikametgah belgesi ve gelir testi belgeleridir.

Gelir testi dışında SYD vakıflarının görevlendirdiği kişiler aileleri yerinde ziyaret ederek belgelerinin ve muhtaçlık durumlarının doğruluğunu kontrol ederler. Gelir durumunda düzelme olan kişilere gıda yardımı yapılmaz.

Erzak ve Gıda Yardımı Almak için Gereken Şartlar

Erzak yardımı alabilmek için kişilerin belli bir gelirin altında gelir sahibi olmaları gerekir. Bunu resmiyete dökebilmek için belediyelerden ya da muhtarlıklardan fakirlik belgesi alınmalıdır. Bu belge alındıktan sonra belediye ekipleri incelemeye gelir ve ailenin gelir durumuyla ilgili bir rapor hazırlar. Raporun onaylanması halinde gıda yardımı alınabilir.

Erzak yardımı başvurularında gelir şartı dışında aranan şartlar şunlardır;

 • Başvuru sahibi T.C. vatandaşı olmalıdır.
 • Fakirlik ya da muhtaçlık belgesi olmalıdır. 
 • Kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na kaydı olmamalıdır.
 • Kişinin üzerine kayıtlı menkuller olmamalıdır.

Bu şartları taşıyan kişiler erzak yardımı alabilir. Gıda yardımı için başvuru yapacak kişilerin maddi durumları kötü ve muhtaçlık sınırının altında olmalıdır. Bu destekten yararlanmak isteyen kişiler gelir durumlarını belgeleyebilmelidirler. Bazı hallerde başvuru yapan kişinin komşusundan ya da yakınından gelir durumu ile ilgili olarak şahitlik yapması istenebilir. Muhtaçlık sınırının altında olmak demek ailenin gelirinin, asgari ücretin 1/3 kadar gelirinin olması demektir.

Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru sırasında başvuru sahibinden bazı belgeler istenir. Bu belgeler şunlardır;

 • Kimliğin aslı ve fotokopisi
 • Erzak yardımından yararlanabilmek için kurumun verdiği dilekçe örneği
 • Muhtaçlık belgesi

Bu belgeler tamamlandıktan sonra ilgili kuruma gidilerek başvuru yapılabilir.

Gıda yardımı almak için e-Devlet üzerinden de başvuru yapılabilir. Bunun için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sayfasına girmeli ve ilgili formu doldurarak başvurunuzu yapmalısınız. Bunun dışında İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı ve e-Devlet üzerinden ulaşılabilen e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama sayfasını da kullanabilirsiniz.

Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay, kar amacı gütmeyen, hizmetlerini karşılıksız olarak yapan, insan ayrımında bulunmayan, tarafsız ve bağımsız bir hayır kurumudur. Bu kurumdan gıda yardımı almak isteyen kişiler kuruma başvuru yapamazlar. Kızılay başvuru yoluyla değil kendi belirlediği ihtiyaç sahibi ailelere yardım yapmaktadır. Yardım yapacağı ailelerin telefonlarına SMS kodu gönderir. Bu kodla ihtiyaç sahibi kişiler anlaşmalı marketlerden alışverişlerini yapabilirler.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı Başvurusu

Vakıflar Genel Müdürlüğü 81 il genel merkezinde kuru gıda yardımı yapmaktadır. Kuru gıda yardımından faydalanmak isteyenlerin şu iki gruptan birinde yer almaları gerekir;

 • Sosyal güvencesi olmayan ya da geliri net asgari ücretin altında olanlar
 • 65 yaşını dolduran muhtaç, güçten düşmüş ve kimsesi olmayanlara verilen aylık maaştan faydalanan Türk vatandaşları

Gıda yardımından yararlanmak isteyenler Vakıflar Genel Müdürlüğü Aşevi ve Kuru Gıda Hizmeti Başvuru Formu’nu doldurarak, bu formu bizzat müdürlüğe giderek ya da posta yoluyla formu kuruma ulaştırarak başvurularını tamamlayabilirler.

Başvuru sahiplerine yapılan değerlendirme neticesinde durumu uygun görülenlere gıda yardımı yapılır. Kuru gıda yardımı alan ailelerinin muhtaçlık durumlarının sonlanması, ölmesi ya da bakım altına alınması, bilgi vermeksizin 3 kez paketin alınmaması gibi durumlarda gıda yardımı hakkı son bulur.

Belediye Gıda Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır?

Her belediye sosyal yardım politikalarına göre muhtaç durumdaki ailelere gıda yardımı yapar. Yönetmelikte yer alan usul ve esaslara göre belirlenen, sürekli ya da belli aralıklarla dar gelire sahip, yoksul, muhtaç durumda, kimsesi olmayan, ihtiyaç sahibi ve engelli vatandaşlara erzak yardımı yapılır.

Belediyeler gıda yardımı dışında; sosyal yardım parası, kira desteği, okuyan çocuklar için kırtasiye yardımı, giyecek desteği, sosyal yardım kartları, ilaç ve tıbbi destek yardımı, kömür ve yakacak yardımı, mama ve bebek bezi desteği, öğrencilere için burs, servis aracı ve okul yardımları, yaşlılar için evde bakım hizmetleri gibi yardımlar yapmaktadır.

Belediyelere erzak yardımı başvurusunda bulunmak için internetten form doldurabilir ya da  yardım talebinin yer aldığı dilekçeyi belediyeye teslim edebilirsiniz. Yapılan başvurular Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü tarafından incelenir ve araştırılır. Başvuru sahiplerinin adreslerine yerinde inceleme yapmak için ekip gönderilir. İnceleme için gelen ekipler ailenin durumu hakkında rapor hazırlar ve bu raporun onaylanması halinde başvuru sahibine erzak yardımı yapılmaya başlanır.

Belediyelere erzak yardımı için müracaat ederken bazı belgeler istenir. Bu belgeler şu şekildedir;

 • Kimliğin aslı ve fotokopisi
 • Muhtaçlık belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Sağlık kurulu raporu 
 • Doğal afetler nedeniyle zor durumda kalanlardan durumlarını belgeleyen resmi evrak

Belediyelere gıda yardımı başvurusu yaparken bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sitesini kullanabilirsiniz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi şu an için yeni başvuru kabul etmemektedir. Bunun nedeni mecliste yapılan olağanüstü kongrede vatandaş beyanının Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi tarafından yeterli görülmemesi oldu.

E-Devlet Üzerinden Gıda Yardım Başvurusu 2023

Gıda yardım başvuru sorgulamaları e-Devlet sisteminden yapılabilir. Sistemin resmi web adresi olan turkiye.gov.tr adresine girdikten sonra sırayla “Kurumlar – Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı – Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” adımlarını takip edin. Sisteme giriş yaptıktan sonra başvurunuzu tamamlayabilir ya da yapmış olduğunuz başvurunuzun sonucunu buradan takip edebilirsiniz.

Cimer Üzerinden Gıda Yardım Başvurusu Yapma

Eğer belediyeler üzerinden ya da diğer kurumlardan gıda yardımı almıyorsanız Cimer üzerinden gıda yardımı talep edebilirsiniz. Cimer üzerinden başvuru yapmak için öncelikle sisteme giriş yapmalı ve kimlik bilgilerinizi onaylamalısınız. Ardından dilekçenizi hazırlamalı, durumunuz ve talebiniz hakkında bilgi veren bir yazı yazmalısınız.

Yapılan tüm başvurular titizlikle incelendiğinden geri dönüş olur mu diye endişe etmenize hiç gerek yoktur. Sistemdeki yoğunluğa bağlı olarak başvurunuzun sonuçlanması 10 ila 15 günü bulabilir.

Gıda Yardım Başvurusu için Aranan Telefon Numarası

Erzak yardımı için yaptığınız başvuruları sorgulamak için bulunduğunuz ilde yer alan belediyeleri arayabilirsiniz. Belediyeleri aramak dışında Alo 144 Sosyal Yardım Hattı’ndan da bilgi alabilirsiniz. Bir başka seçenek de e-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmaktır.

Gıda Yardım Başvuru Formu

Gıda yardımı almak isteyen kişiler bu yardımdan faydalanmak için öncelikle bir başvuru formu doldurmalıdırlar. Bu formlar vakıfların internet sitelerinden ya da kurumların bizzat şubelerine gidilerek temin edilebilir. Başvuru formunu aldıktan sonra dikkatli ve doğru bir şekilde doldurmalı, bilgilerine eksiksiz ve yanlış olmadığı kontrol edilmelidir. Bu bilgiler yetkili kişilerde kontrol edilecek olup, hatalı ya da yanlış beyan verilmesi halinde başvurunun iptal edileceği unutulmamalıdır.

Gıda Yardımı Almak İstiyorum

Ekonomik durumu iyi olmayan ve ailesini geçindirmekte zorluk yaşayan vatandaşlar devletin yapmış olduğu gıda yardımından faydalanmak isteyebilir. Bu aileler belediyelere, sosyal yardım kuruluşlarına, vakıflara ya da kaymakamlıklara giderek erzak yardımı için müracaatta bulunabilir. Başvuruların olumlu sonuçlanmasıyla birlikte gıda yardımı almaya hak kazanabilirler. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi başvurular e-Devlet üzerinden de kolayca yapılabilir.

Gıda Yardımı Yılda Kaç Kez Yapılır?

Gıda yardımları genel olarak her yıl 2 kez yapılmaktadır. Yardımın yapılma zamanları Ramazan ve Kurban bayramlarından 1 hafta öncesine denk getirilmektedir. Düzenli olarak gıda yardımı alan vatandaşlarsa yardım aldıkları kurumun belirlediği tarihlerde erzaklarını teslim almaktadırlar. Bu tarihler kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir.

Örnek Gıda Yardımı Yerine Para Yardımları

Yapılan gıda yardımının miktarı her sene değişmekle birlikte kurumlar arasında da bazı farklılıklar olabilmektedir. Bazı belediyeler bu yıl 200 TL ile 400 TL arasında bir ödeme yapmıştır. Kızılay ise erzak yardımı olarak aile başına 120 TL ödemiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün belirlediği gıda yardım miktarı ise 700 TL olmuştur. 

Gıda Yardım Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Başvuru yapıldıktan sonra bir hafta ile iki hafta arasında olumlu ya da olumsuz sonuç alınmaktadır. Başvuru talebi çok fazla olursa bu süre bir aya kadar çıkabilir. Başvuru formunun kuruma ulaştırılmasının ardından kurumun yetki verdiği kişiler aileyi yerinde ziyaret eder ve ailenin maddi durumu hakkında inceleme yapar. Bu heyetin kuruma sunduğu rapora göre başvuru olumlu ya da olumsuz sonuçlanır. Tüm bu işlemler en az 7 gün içinde en fazla ise 1 ay içinde tamamlanır.

Gıda Yardımı Ayni Nedir?

Ayni yardımlardan biri de gıda yardımıdır. Ayni yardım, para desteği dışında yapılan tüm desteklere verilen isimdir. Sonrasında sivil toplum kuruluşlarına muhtarlıklardan alacağınız muhtaçlık belgesi ile başvuru yaptığınızda gıda ve erzak yardımı almaya hak kazanıyor ve yıl boyunca düzenli olarak her ay yardım alabiliyorsunuz. Ramazan ayı özel bir ay olduğu için sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra dernekler ve topluluklar gıda ve erzak yardımı yapıyor.

Gıda Yardım Kolisinde veya Paketinde Neler Var?

Gıda yardım kolilerinde genellikle kuru gıda ve temel ihtiyaç malzemeleri bulunmaktadır. Gıda yardım kolileri bazı ailelere 1 koli şeklinde verilir, bazı ailelere ise 5 koli şeklinde verilir. Bunun sebebi ihtiyaç durumu ve ailedeki kişi sayısıdır. Gıda yardım kolisinde bulunanlar şu şekildedir;

 • Tuz ve şeker
 • 1 lt Ayçiçek yağı
 • 1 kg un
 • 1 kg bulgur
 • 1 kg nohut
 • 1 kg mercimek
 • 3 paket makarna
 • Yarım kilo zeytin
 • 1 kavanoz salça
 • 48’lik demlik poşet çayı
 • Bisküvi, helva ve gofret

Gıda Yardım Başvuru Kaç Ayda Bir Yapılır?

Bazı aileler gıda yardımını devamlı alırken bazıları yılda 2 kez olacak şekilde alır. Sürekli alınan gıda yardımı için tek başvuru yeterli olurken dönemsel alınan gıda yardımı için her seferinde yeni başvuru yapmak gerekir.

Ayrıca ülkemizde kurulmuş olan ve aktif olarak hizmet veren sivil toplum kuruluşları gıda ve erzak yardımı yapan kurum ve kuruluşlar arasında yer alıyor. Birçok sivil toplum kuruluşu yol boyunca gıda yardımı yaparken bazı sivil toplum kuruluşları ise Ramazan ayında aynı zamanda nakit yardımı da yapıyor.

Gıda Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Uyarısı Nedir?

Başvurunuzu sorgularken “Gıda yardımı kapsam dışına çıktı” uyarısı alabilirsiniz. Bu ibarenin anlamı, başvurunun değerlendirme kapsamına çıktığını yani onaylandığını ve ödeme aşmasına geçildiğini ifade eder. Böyle bir cevapla karşılaşırsanız en kısa zamanda gıda yardımının size ulaştırılacağını anlayabilirsiniz.

Gıda Yardımı Reddedildi veya Feshedildi Durumu

Başvurunuzu sorgularken “Gıda yardımı reddedildi” ya da “Gıda yardımı feshedildi” şeklinde bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. Böyle bir cevap gördüğünüzde başvurunuzu onaylanmamıştır ve gıda yardımı almaya hak kazanamamışsınızdır. Yanlış beyanda bulunmuş olabilir, formu eksik doldurmuş olabilir ya da yardım koşulları için gereken şartlara uymuyor olabilirsiniz.

İlçe Kaymakamlık Gıda Yardımı Başvurusu

İlçe kaymakamlıkları gıda ve erzak yardımı yapan kuruluşlar arasında yer alıyor. Kendi bünyelerinde oluşturdukları Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü aracılığı ile gıda ve erzak yardımı yapan kaymakamlıklara şahsen başvurmanız gerekiyor. Yapılan başvurunuz neticesinde yapılan tetkikler ve incelemelere göre nakit yardımı ve yakacak yardımı da alabiliyorsunuz.

Kaymakamlıktan gıda yardımı almak için başvurular şahsen yapılmalıdır. Yardım talebinde bulunanlar ikamet ettikleri yerdeki kaymakamlığa giderek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat edebilirler. İlgili vakfa erzak yardımı başvurusunda bulunduktan sonra verilen başvuru formu doldurmalı ve istenen evrakları hazırlamak gereklidir. Durumu değerlendirmeye alındıktan sonra gıda yardımı için uygun görülen ailelere düzenli ya da süreli olarak erzak yardımı yapılır.

12 Yorum

 1. Merabalar esim ceza evi de ve 4 cocugum vra 3 okuyor sizden gida yardimi talwp ediyorum sed yardimi falan aliyorum ama gecinmem cok zor uardimci olursaniz sevinirim

 2. Kastamonu merkezde oturuyorum iş kazası geçirdim is bulamadım 3 çocuğum var kirada oturuyoruz evimin ihtiyacını ve çocuklarımın giderini karsilayamiyorum, yardımınıza çok ihtiyacimiz var dolabima gıda bile alamadım acil dönüş yapmanızı arz ederim 0544 242 43 37

 3. Erzak yardımı ıstiyoruz işsiz ve mağdursuz yardim talep etmekteyim zor durumdayız

 4. evde on kişi yaşıyoruz eşim çalışamıyor çocuklarım küçük erzak yardımı çocuklarıma bayram kıyafeti istiyorum

 5. on kişi çalışıyoruz maddi durumumuz yok evde çalışan yok ramazan erzağı için başvurduk

  1. [email protected]
   Eşim getirde çalışıyor yeni ayrı dayreye taşındık borcumuz 40 Bin borcumuz var eşim onları ödemeye çalışıyor ondan dolayı iki çocuğum var onlarin süt bez hitiyaclarina alamiyoruz gıda ile çocuklarima yardım edin

 6. Ev. Eşyam. Yok. İşim. Yok. İki. Çoğumla. Esinle. Perişan. Haldeyim. Bilgilerin. Ve. Yardım. Severlerin. İlgilenmesini. Rica. Ediyorum. İletişim05345070706

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu