KOSGEB Faizsiz Kredi Desteği Alma 2023

KOSGEB tarafından esnafa özel verilen faizsiz kredi kampanyaları, devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda verilen kredilerin bu yılda devam edip etmeyeceğiniz merak eden işletme sahipleri, KOSGEB 2023 faizsiz kredi ne zaman verilecek? Sorusuna cevap aramaktadır.

KOSGEB tarafından 2023 yılında verilecek faizsiz kredi desteği şartlarının yanı sıra, KOSGEB’in esnaflara sağlamış olduğu farklı kredi ve avantajlara da aşağıda kısaca değineceğiz.

KOSGEB 2023 Faizsiz Kredi Ne Zaman Verilecek?

Faizsiz kredi almak için tüm şartları yerine getiren esnaflar, başvurularını 28 Nisan tarihine kadar yapabileceklerdi. Ancak başta salgın olmak üzere yaşanan küresel gelişmeler ve ülkemizin de bu gelişmelerden etkilenmesi sebebiyle, özellikle KOSGEB 50 TL faizsiz kredi desteği için en son başvuru tarihinin 02 Haziran tarihine kadar uzatılmış oldu. Gerekli şartları sağlayan işletme sahipleri KOSGEB tarafından istenen tüm belgelerle birlikte, bu tarihe kadar KOSGEB ile anlaşması bulunan 9 bankadan herhangi birine giderek kredi başvurularını yapabilirler.

Halkbank ve Esnaf Kefalet ile 2023 yılında alınabilecek kredilerden biri olan 30 bin TL faizsiz kredi desteği için gerekli olan şartlara, aşağıda ayrıyeten değindik. Halkbank ve Esnaf Kefalet ile 30 bin TL olan kredi desteği, KOSGEB tarafından sağlanan destekle birlikte 50 bin TL’yi bulmaktadır. Ayrıca Halkbank esnafların yararlanmaları için farklı paketler sunarak 150 bin TL’ye kadar kredi desteği sağlamaktadır.

2023 Faizsiz KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

Yeni işletme kurarak KOSGEB tarafından verilen kredi desteğinden yararlanmak istiyorsanız, öncelikli olarak KOSGEB tarafından sağlanan kurslara katılarak başarılı olunması ve nihayetinde sertifika alınması gerekmektedir.

Sertifika sahibi olarak KOSGEB desteklerine başvuracak işletme sahiplerine, çeşitli şartlar altında faizli ve faizsiz birçok destek paketi bulunmaktadır. bunun yanında mevcut işletmeler için şartları sağlayanlar da, yine evrakları ile başvuru yaparak bu kredi imkanlarından yararlanabilmektedir.

Faizsiz KOSGEB Kredisi Şartları Nelerdir?

KOSGEB tarafından sunulan faizsiz destek hizmetinden yaralanabilmek için, aşağıdaki şartların sağlanıyor olması gerekmektedir.

Öncelikli olarak işletme ya da işletme sahibi üzerine, bankalara yönelik gecikmiş borcun bulunmaması gerekmektedir. Aynı şekilde kara listede olunması durumunda da, KOSGEB ile anlaşmalı olan bankalar kredi başvurusunu reddetmektedir.

Bu destekten yararlanmak isteyen işletmelerin, daha önceden bu destekten yararlanmamış olması veya devam eden benzer bir desteğinin bulunmaması gerekmektedir.

Kredi desteği başvurusu yapıldığı esnada başvuru yapılan işletmenin, hazırda faal bir şekilde olması ve tüm resmi kayıtlarının tamamlanarak vergi levhasının bulunması gerekir.

Başvuru yapılacak KOBİ için KOSGEB kaydının yapılmış ve beyannamesinin güncel olarak verilmiş olması zorunluluğu da vardır. Bu nedenle KOBİ kaydınız yoksa, mutlaka KOSGEB üzerinden kaydın yapılması gerekmektedir.

KOSGEB ile Anlaşmalı Bankalar Hangileridir?

KOSGEB üzerinden alınacak kredi destekleri için, aşağıdaki bankalardan herhangi birine başvuru yapmanız gerekmektedir. Gerekli şartların sağlanması durumunda, bankalar tarafından kredinin onaylanması muhtemeldir. Ancak başvuruları onaylamak, bankaların inisiyatifindedir. Bu nedenle kredi notu ve kara liste gibi etkenler, başvuru aşamasında önem taşımaktadır. KOSGEB sadece çekilecek kredinin faizini bankalara ödemekte ve böylelikle faizsiz kredi desteği sağlanmaktadır.

 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Yapı Kredi
 • Garanti Bankası
 • Halk Bankası
 • QNB Finansbank
 • Denizbank
 • Vakıfbank

Bankaları, kredi başvurusu yapılabilecek KOSGEB anlaşmalı bankalardır.

2023 yılı için KOSGEB ile yeni bankalar arasında yeni anlaşmaların olup olmayacağı, ya da mevcut bankalar ile sözleşme yenilenip yenilenmeyeceğine dair henüz net bir açıklama yapılmamıştır. Yeni anlaşma yapılması halinde, anlaşmanın şartlarına göre kredi şartlarında da değişiklik görülebilmesi muhtemeldir.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuru Şartları

Esnaf Kefalet Kredisi ile faizsiz krediler bazı şartlara ve dönemlere bağlı olarak verilebildiği gibi daha çok, faizli kredilerle de esnaflara destek olunmaktadır. Bu kredilerde yine KOSGEB tarafından desteklenmekte olup, yeni ve eski işletmeleri kapsamaktadır. Esnaf Kefalet Kredisi genel başvuru şartları, aşağıdaki gibidir.

 • En fazla 5 yıl vadeli kredi verilmektedir.
 • Ödemeler 3 aylık dönemlerde olmaktadır.
 • 200 bin TL üst limitle kredi sağlanabilmektedir.
 • Başvuru yapıldığı tarihten önceki 5 yıl içerisinde, KOSGEB desteği alınmış olmaması gerekmektedir.

2023 Yılı Diğer KOSGEB Destekleri

2023 yılı KOSGEB destekleri arasında KOBİ konumundaki işletmeler için, teknolojik ürün imalatı yapacak işletmelere 5 milyon liraya kadar destek sağlanmaktadır. Program dahilinde imal ettiği ürünleri ihraç etmek isteyen işletmelere yönelik verilen destek kapsamında, 300 bin liraya kadarda ihracat desteği sağlanmaktadır.

Üretim ve İhracata Destek

İş Birliği Destek Programı bünyesinde ilgili KOBİ’ler şartları sağlamaları halinde teknolojik ürün imalatı için 5 milyon, bu ürünlerin ihraç edilmesine yönelik ise 300 bin TL üst limitle destekten faydalanabilmektedir.

KOSGEB Acil Destek Kredisi 2023

Elazığ depremiyle birlikte bölge halkına devlet desteğinin sürdürülmesi amacıyla, şartları sağlayan ve ihtiyaç duyulan işletmeler için acil destek kredisi 2023 yılının ortalarına kadar devam edecek.

Bu kapsamda KOSGEB tarafından verilen destekler, 100 bin TL üst limitle sağlanmaya devam ediyor. Verilen destekler farklılık arz ederken, depremden ciddi anlamda etkilenen esnaflar için 100 bin TL’ye kadar 1 yıl geri ödeme talep edilmeyen ve 24 vadeyi kapsayan faizsiz kredilerde verilmektedir.

Solucan Gübresi Üretimi 2023 KOSGEB Desteği

KOSGEB tarafından 2023 yılı içerisinde verilmeye devam eden desteklerden biri de, solucan gübresi üretimi desteğidir. Bu destek kapsamında solucan gübresi tesisi açmak ve işletmek isteyen girişimcilere, KOSGEB aracılığıyla devlet tarafından farklı destekler sağlanmaktadır.

Bu destekten yararlanabilmek için, öncelikle KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimine katılım sağlanması ve bu eğitimde başarılı olunarak belgenin alınması gerekmektedir. Bu destekten faydalanmak isteyenlere, öncelikle işletmenin kuruluş işlemlerinin tamamlanması için 2000 TL destek verilmektedir.

2000 TL desteğin ardından makine ve tesisat desteği adı altında, 18 bin TL üst limitle destek sağlanmaktadır. Makine ve tesisat desteğinin yanı sıra üretim havuzu için 10 bin liralık destek sağlanmakta ve bu destek belirli bir süre içerisinde üreticiye verilmektedir. Üretim havuzu için, 3 farklı yerden teklif alınması ve bu teklife göre havuzun yapılması esastır.

Diğer yandan solucan gübresi üretecek olan işletmeler için şartların uyması halinde, 30 bin TL üst limite kadar ek desteklerde sağlanmaktadır.

Yeni İş Kuracaklara ve İşletmesini Büyüteceklere KOSGEB Desteği

KOSGEB yeni iş kurmak ve işletmesini büyütmek isteyen ancak sermayesi olmayan kişilere, şartları sağlaması halinde destek vermektedir. 2023 yılı için planlanan destek kapsamında, 60 bin TL’ye kadar hibe verilmektedir. İstihdamın artırılması için verilen desteklerden biri olan 60 bin TL hibe desteğinde öncelik, engelliler, kadınlar, şehit yakınları, gaziler ve genç girişimcilere verilmektedir.

Bu destekten yararlanmak için KOSGEB girişimcilik kurslarına katılmak ve bu kurslardan başarılı sonuçlar almak gerekmektedir. KOSGEB tarafından verilen hibe desteği, aşağıdaki sektörleri kapsamaktadır.

 • Yeme içme ve giyim eşyası imalatı yapan imalata yönelik işletmeler
 • Elektrik, çatı, sıhhi tesisat ve sıva işleri gibi inşaat işlerine yönelik faaliyette bulunacak yerler
 • Toptan ve perakende ticaret sektörü
 • Kurye ve nakliye gibi ulaştırma ve depolama sektöründe bulunanlar
 • Kitap yayımı, web tasarımı ve yazılım alanında faaliyet gösteren bilgi ve iletişime yönelik işletmeler
 • Mesleki teknik faaliyetlerde bulunan yerler
 • Kuru temizleme
 • Kuaför ve güzellik salonları
 • Saat ve mücevher onarımı

Gibi sektörler için, hibe desteği bulunmaktadır. KOSGEB 2023 faizsiz kredi ne zaman verilecek? Konusu hakkında yorumlarınızı, aşağıdan iletebilirsiniz.

Faizsiz Taksitle Kredi Veren Bankalar Başlıklı yazımızda, faizsiz kredi veren bankalar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir Yorum

 1. Borç olmayacak,daha önceden KOSGEB de n yararlanilmayacak.
  Üstüne birde dalga geçer gibi dükkanı sen aç. Biz verip vermeyeceğini düşünürüz diceksiniz. Haa birde kursa gidip gelinecek..
  Allah aşkına siz bu milleti bu kadar mı eşek yerine koymayın. Ayıptır yazıktır günahtır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu