Emekliler için Yüksek Lisans Aylığa Etki Eder mi?

Emekliler İçin Yüksek Lisans Aylığa Etki Eder mi? Normal şartlar altında, bir lisans veya yüksek lisans eğitimi, memurların maaşlarının artmasına neden olabilir.

Emekli bir memurun lisans tamamlaması durumunda, mevcut 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, kamu görevlilerine eğitim seviyelerine göre çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajlardan ilki, rütbe ve derece ilerlemesi ile ilgilidir.

Sonuç olarak, lisans derecesine sahip olanlar derece ve daha yüksek dereceler alabilirler, daha düşük eğitim düzeyine sahip olanlar ise belirli bir dereceyi aşamaz. Bu anlamda bu durum ücretler üzerinde dolaylı bir etkiye sahiptir. Çünkü kamu hizmetini yüksek derece ve derece ile tamamlayanların emekli maaşları da doğal olarak yüksektir.

Yani eğitim düzeyini yükseltmek isteyenler bunu yapınca, kamu görevlilerinin maaşlarındaki artış, emeklilikleri süresince emekli maaşlarına da yansıyor. Bunun için lisans, yüksek lisans ve doktora gibi farklı aşamalar vardır.

Devlet memurları da dilerlerse açık öğretim fakültesi mezunu olarak rütbelerinde ve dolayısıyla maaşlarında artıştan yararlanabilmektedir.

Emeklilik Dönemi Geçerli Değil

Ancak memurların emekli olmadan önce eğitim seviyelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Memurun emekli maaşının artırılması için eğitim verilmesi gereken durumlarda, memur emekli olmadan önce eğitimini tamamlamak zorundadır. Memuriyetten sonra yani emekli olduktan sonra tamamlanan öğrenim durumunun maaşa etkisi yoktur.

Kamu hizmetinde bir lisans ya da yüksek lisans derecesini tamamlamanın mali ödülü de 657 sayılı Kamu Görevlileri Kanununun 36. maddesinde düzenlenmiştir. İlgili maddeye göre, bir kademe lisans, diğeri yüksek lisans derecesinde okutulmaktadır. Memur olmadan önce bir lisans veya yüksek lisans derecesini tamamlamış olmanız da önemlidir. Ayrıca mezuniyetin memurun görev tanımıyla ilgili olması da gerekmez.

Ancak, yüksek lisans derecesi ile ilgili bazı düzenlemeler vardır. Yüksek lisans derecesine bağlı olarak öğretilecek seviyenin etkisi değişmektedir. Örneğin, 9/1 seviyesindeki bir subay, bir ustalığı tamamladığında 9/2 olarak değişecektir. Aylık gösterge farkı da bundan 10 olacaktır. Ancak, unvan ve seviyesi 5/1 olan bir zabit bir ustalığı tamamlarken 5/2’ye gittiğinde, gösterge 30 farklı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu