Devletten Mama ve Bez Yardım Başvuru Şartları 2023

Devletin pek çok politikasından biri de ailelere yönelik olarak yapmış olduğu çeşitli yardımlarıdır. Bunlardan biri de devletin özel ya da kamu kuruluşları tarafınca yönetilen yeni doğan bebeklere bez ve mama yardımıdır.

Bu yardım sayesinde pek çok aile maddi olarak olanak bulamadığı için yeni doğan bebeklere mama ve bez yardımlarını ve gerekli ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Devlet ihtiyaç sahiplerine bu mama ve bez paralarını verirken belirli şartlarda koşar. Bu şartlar bebeğin cinsiyetine, sayısına, yaşına göre değişebilmektedir.

Yenidoğan bebekler için mama ve bez yardımı ile kolaylıkla alabilmek için başvurularda elden de teslim edilmesi gereken süreci sonrasında size çıkıp çıkmadığını da yine takip edebiliyorsunuz. Bu kadar kolay bir sistem her sene kendini yenileyerek vatandaşlara hizmet sunmaktadır.

2023 Yılı Bebeklere Mama ve Bez Yardımı Başvuru Şartları

Vatandaşlarının maddi ve manevi olarak destekleyen devlet kuruluşları; belediyeler, vakıflar ve etrafımızdaki pek çok yardımlaşma dernekleri de yeni bu anlamda ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmaktadırlar.

 • Bunlardan biri de yeni doğan bebeklerin kişisel ihtiyaçlarını ailelerin karşılayamadığı süreçte onların yanında olan ve destek olan devlettir.
 • Devlette bu anlamda yeni doğmuş olan bir bebeğe sahip olan kişilerin maddi yetersizliğini gördüğünde mama ve bez yardımı yapmaktadır.
 • Bu tarz yardımların daha çok ortaya çıkışı ve doğum yardımı şeklinde de daha da genişlemesi 2015 yılının sonrasındaki sürece denk gelmektedir.
 • Bu süreçte de bizzat ilgilenen kurum Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığıdır.
 • Ayrıca SGK’da bilgilendirmeler yapıldığında yine belirli aralıklarla bebek ve mama ve bez yardımı alınabilmektedir.

Yeni Doğmuş Olan Bebeklerin İhtiyaçları ve Yapılan Yardımlar

Devlet tarafından yeni doğmuş olan bebeklere; süt parası, doğum parası, bebek için mama ve bez parası gibi yardımlardır. Her doğan bebeğe yapılmaktadır. Kişi; bebek sayısına göre değişen ve bebeğin sırasına göre değişen bu yardım miktarları;

 • İlk doğan çocuk için 300₺ olacak şekilde tasarlanmıştır.
 • 2. çocuk için 400 TL ve daha sonrasında duvara çocuklar için de 600 TL’lik bir yardım parası planlanmıştır.

Yardımlar o sene içerisinde takriben her ay düzenli bir şekilde kesilmeden verilir ve kişilerin hesaplarına isimleri adına PTT şubelerine yatırılır.

Bebek Mama ve Bez Yardımının Farkı Nedir?

Öncelikle yeni doğan bebeklerin annelerine devlet pek çok sayıda yardım sağlar. Bu yardımlar genellikle bir seferliğe mahsus olmak üzere başvurma tarihini takriben 2 ay içerisinde hesaplara kişi adına yatırılır ve kolaylıkla internet üzerinden sorgulaması yapılarak, telefonla aranarak ve PTT şubelerine gidip çekim talebinde bulunulabilmektedir.

 • Ancak bebeklerin, mama ve bezinin devlet tarafından karşılanması daha farklı işlemlere tabi tutulur.

Bu süreçte yeni doğan bebekler hedef alındığı için çocukların doğumundan sonraki 2 senelik süreç içerisinde düzenli olarak aylık, bebek mama ve bez edebilmesi için ailelerin hesaplarına bir miktar para yatırılmaktadır.

Kişi böyle bir paradan faydalanıp faydalanamayacağını internet üzerinden öğrenebilmektedir.

 • İnternet üzerinden başvuru da yapılabilir.
 • Daha sonra gerekli mercilere gidip başvuruyu elden teslim etmek gerekir.
 • Bunun sorgulamasını başvuru yapıldığı esnada verilen telefon numarasına “SMS olarak gönderilmesini istiyorum” seçeneğini aktif ettiğinde de yine alabilmektedir.

Yeni Doğan Bebekler için Bez Parası Başvuru Formu

Çocuklar için devletin uyguladığı ve ailelere verdiği bez parasını iki sene içerisinde düzenli olarak alabilmektedir. Fakat bu mama ve bez parasından faydalanabilmek için çocuğun aktif ve canlı halde bulunması, yaşıyor olması gerekir. Başvurunun kabulünün ardından hemen alabilmektedir.

Bebeklere mama ve bez yardımı alınabilmesi için;

 • Ailenin yabancı bir vatandaş olmaması, Türk vatandaşı olması ve bu sınırlar içerisinde yaşıyor olması gerekir.
 • Bebeğin; anne ve babasının da yaşıyor olması ve hayatta olması şartı vardır.
 • Eğer anne vefat etmişse ve baba çocuğa bakıyorsa böyle bir durum söz konusuysa bu tarz bir durumda devlet; babaya anne üzerinden bu kaydı yapmaktadır.
 • Kişinin ülke şartlarında kabul edilmiş olan asgari tutarın altında bir miktar maaş alıyor olması gerekir.
 • Asgari tutarın kişi başına düşen kısmı 2023 yılı itibariyle 700₺ olarak belirlenmiştir ve kişi bu miktarda bir ücret alıyorsa rahatlıkla mama ve bez yardımından faydalanabilmektedir.

Ailenin bu bebek ve bebek mama ve bez yardımından faydalanabilmesinin şartlarından biri, evin içerisinde fazladan gelir gelmezse birden çok gelir kaynağının olmaması ve farklı yerlerde kişinin üzerine ait herhangi bir malın bulunmaması şartı aranır.

2023 Yılı Bebek Bez ve Mama Yardımı Başvuru Evrakları

Yenidoğan bez ve mama yardımı başvuru evrakları şu şekildedir:

 • Anne ve babanın ya da anne ya da babadan herhangi birinin diğeri yaşamıyorsa kimlik kartı ya da mavi kartı
 • Bebeğin doğduğuna, yaşadığına dair ve üzerinde TC nosunun da yazıldığı bir kimlik belgesi
 • Kişinin üzerine herhangi bir mal taahhütü bulunmadığına dair ve haneye giren maaşı da belgeleyen bir gelir belgesi

Başvuru için bu evraklar götürüldüğünde kurum tarafından başvuru işlemleri başlatılır ve bu başvurunun olumlu ya da olumsuz sonuçları bir ayı bulmaktadır.

1 ayın sonunda kişilerin hesapları üzerinden bir para yatırımı gerçekleştirilir. Telefona SMS şeklinde bir bilgilendirme mesajı da gelecektir.

2023 Yılı Bebek Mama ve Bez Yardımı Sorgulama

Kişi gerekli olan tüm evrakları temin ettikten sonra SGK kurumuna ya da en yakın sosyal yardım kuruluşuna giderek başvuru evraklarını teslim eder.

 • Bunun ardından başvuru teslimi sonrasında telefonlara bir mesaj geleceği bilgisi verilir.
 • Alınan telefon numaralarından sahiplerine yaklaşık 1 ayın sonunda işlemler tamamlandığında sonuç bildirilecektir.
 • Telefon ile bu mesajı aldıktan sonra kişi kendisine en yakın PTT şubesine giderek hesabına yatmış olduğu parayı alabilir. Her kişi kendi hesabına yatmış olduğu parayı gidip almak zorundadır.

Paranın yatmama durumunda ya da böyle bir parayı kullanabilmek için şartları konusunda soru sormak istiyorsanız da yine aile ve çalışma ve sosyal bakanlığının bizzat hizmet telefonu olan ALO 144 numarasını arayarak bilgilendirme alabilirsiniz.

Yine bu kuruma ait 183 numarasını çevirdiğinizde de yine bilgilendirme alıp konuyla ilgili de aklınıza takılan tüm soruları paylaşabilirsiniz. İsteyenler Online https://www.turkiye.gov.tr/acshb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama adresinden sorgulama yapabilir.

Bebek Bez Parası ve Mama Parası Yardım Miktarı

2023 yılı içerisinde bebek mama ve bez parası miktarı o dönemin asgari ücreti üzerinden yeniden bir yapılanma sağlanır.

 • Devlet tarafından her ay verilen ve 2 sene boyunca devam eden bu süreçte 2023 yılı itibariyle yine rakamlarda yenilenme olmuştur.
 • Yenilenen rakamlara göre kişi başvurusunun ardından gidip alabileceği bebek ve bez yardımı miktarı 150 TL olarak belirlenmiştir.
 • Yenidoğan bebek bezi ve mama yardımı parası her ikisi için de aynı tutar olarak belirlenir ve başvuran kişilerin hesaplarına kendi adlarına yatar.

Bebek Bez ve Mama Yardımı Alıp Almadığımı Nasıl Öğrenirim?

Başvurma aşamalarında gerçekleştirdiniz ve tüm başvuru evraklarını teslim ettiniz. Bundan sonraki süreç bekleme aşamasıdır. Bekleme aşamasında kontroller de size böyle bir yardım alıp almama hakkınızın tanınıp tanınmadığını e-devlet sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Hiçbir yere gitmeden internet üzerinden kolaylıkla kendinize ait olan vatandaşlık şifreniz ile beraber E-devlet sisteminden giriş yapmanız gerekir.

 • E-devlet’e bir TC numarası ve vatandaşlık numarası ile giriş yapılır.
 • Ardından çıkan ekranda en üst kısmında bulunan kutucuğun içerisinde Aile ve Sosyal Bakanlık yardımı yazdığımızda çıkan kısımda karşınızda bir sayfa çıkacaktır.
 • Bu sayfada gerekli olan birkaç tane kişisel bilgi bulunur. Bundan sonraki süreçte eğer adımıza yatırılmış herhangi bir yardım parası varsa size döküman olarak verilecektir.
 • Esas başvuru ise başvuru formu ve evrakları ile beraber Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ait İl Müdürlüklerine gidip teslim etmeniz gerekir.

10 Yorum

 1. Selamun aleyküm. 2 yaşında çocuğum var. Bebek bezi ıslak mendil süt erzak ihtiyacım var. Para istemiyorum. Kargo ile göndermek istiyorum diyorsanız kabul ederim. Mutlu olurum. Dua ederim. İnsan insana muhtaç olmak istemez. İnsanı insana muhtaç etmesin rabbim. Yazmış olduğum mesajı görmemezlikten gelmeyin elinizi ayağınızı öpüyorum. Çocuk sahibi olan ne söylemek istediğimi anlar. İnsan ne olmuşum dememeli ne olacağım demeli. [email protected]

 2. Esma örsçelik
  Oğlumun hem beze hemde mamaya ihtiyacı var maddiyat olmadığı için bir ıslak mendilini 2 3 kere yıkayıp tekrar kullaniyom ne olursunuz yardım edin 😰🙏🏻

 3. 3aylik oğlum var eşim asgarî ücretle çalışıyor kayın babamlarla yaşıyoruz eşim parasını babasına veriyor oğlumun ihtiyaçlarını karsilayamiyorum 3aylik oğlum 2,600grm doğdu şuanda 3,700 sütüm yaramiyo Allah rızası için yardımınızı bekliyorum

 4. öncelikle daha 20 yaşındayım genç yaşta anne oldum hem İki yaşında hemde
  yedi aylık bebeğim var. Bebek bezi, ıslak mendil, bebek bisküvisi, süt, erzak ihtiyacım var. İnsegram adresimmi koydum güzel kalpli abilerim ablalarim yardım edin lütfen İletişim kurabilirsiniz. Allah insanı insana muhtaç etmesin. Allah insanı çaresiz bırakmasın. Allah sizi evlatlarıniza bağışlasın aminn 🙏🙏

 5. Eşim evlenmiş, boşanmış, üç çocuğu var. Üç çocuğu için nafaka ödüyor. Bebeğim var. Bebeğimin ihtiyacı olan malzemeler var. Buz dolabım boş. Kira ödüyoruz. Elektirik faturası ödüyoruz. Su faturası ödüyoruz. Allah rızası için destek olurmusunuz? [email protected] TR48 0006 7010 0000 0058 1176 57
  Yapı kıredi bankası vadesiz hesap iban numarası

 6. Bebeğim var. Bebek bezi, ıslak mendil, süt, meyve, sebze ihtiyacım var. Para istemiyorum. Allah rızası için destek olurmusunuz? Çaresizim. Allah insanı çaresiz bırakmasın. Allah insanı insana muhtaç etmesin. Destek olmak isteyen insana teşekkür ederim. Allah razı olsun. Mail hesabımı yazacağımm. [email protected]

 7. Bebeğim var. Bebek bezi, ıslak mendil, süt, meyve, sebze ihtiyacım var. Para istemiyorum. Allah rızası için destek olurmusunuz? Çaresizim. Allah insanı çaresiz bırakmasın. Allah insanı insana muhtaç etmesin. Destek olmak isteyen insana teşekkür ederim. Allah razı olsun. Mail hesabımı yazacağım. [email protected]

 8. Kira, elektirik faturası, su faturası, mutfak masrafı. Bebeğim var. Bebek bezi, ıslak mendil, meyve, sebze ihtiyacım var. Para istemiyorum. Kargo ile göndermek istiyorsanız kabul ederim. Mutlu olurum. Dua ederim. Allah haram yemeyi nasip etmesin. Allah rızası için destek olurmusunuz? On bir ayın sultanı olan ramazan ayının hürmeti için destek olurmusunuz? [email protected]

 9. İki yaşında bebeğim var. Bebek bezi, ıslak mendil, bebek bisküvisi, süt, erzak ihtiyacım var. Mahalle muhtarının cep telefonu numarasını isteyen olduğu zaman yazacağım. İletişim kurabilirsiniz. Allah insanı insana muhtaç etmesin. Allah insanı çaresiz bırakmasın. Allah rızası için destek olurmusunuz? Destek olmak isteyenden Allah razı olsun. Allaha emanet olun. [email protected]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu