İzmir’de Gezilecek Tatil Köyleri ve Tarihi Doğal Yerler 2023

Her adımda tarihi bir dokuya rastlamak mümkün olan İzmir gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yerler Kordon ve antik kentler olmaktadır. Tabii ki İzmir’in sosyal yapısının da, şehre ayrı bir turizm değeri kazandırdığını söylemek mümkündür.

İzmir gezi rehberi listenizde yer alabilecek onlarca alan olmasına karşın, tavsiyelerimizi daha çok tarihi ve sosyal alanlardan yana yapmaya çalıştık.

Efes Antik Kenti

Dünyanın en önemli antik kentleri arasında yer alan Efes, önemli bir açık hava müzesi niteliğindedir. Antik kent içerisinde bulunan tarihi yapıların mimari özellikleri, antik kentin tarihiyle kıyaslandığında hayranlık uyandıracak cinstendir.

İsabey Camii

Selçuk ilçesinde bulunan İsabey Camii, 1375 senesinde yaptırılmıştır. Osmanlı mimarisine ait en güzel süslemeleri görebileceğiniz tarihi camii, günümüzde de aktif olarak ibadete açık bir yapıdır.

Efes Meryem Ana Kilisesi

Papa tarafından Hac yeri olarak tanımlanmasının ardından Hristiyanlar tarafından yoğun ziyaret alan Efes Meryem Ana Kilisesi, 7. Yüzyılda yapılmıştır. Efes Antik Kenti sınırları içerisinde kalsa da, hem tarihi ve hem de Hristiyan inanışına mensup kişiler için önemi nedeniyle İzmir gezilecek yerler arasında ayrıca değerlendirilmesi gereken bir yerdir.

Selçuk Kalesi

Selçuk ilçesinde bulunan kalenin önemli bir kısmı, ilk günkü orijinal yapısıyla bugüne kadar gelmiştir. Bazı kısımları ise, farklı dönemlerde tadilat görmüştür. Çok eski bir tarihte yapıldığı tahmin edilen kalenin yapım yılına ait bir bilgi bulunmasa da, Bizanslılar, Aydınoğulları ve Osmanlı Devleti zamanlarında, önemli tadilatlar gördüğü bilinmektedir.

İzmir Saat Kulesi

Abdülhamit Han döneminde yaptırılan kule, şehrin önemli sembollerinden biri halini almıştır. Tarihi saat kulesinin yapımı 1091 yılında tamamlanmış olup, il merkezinde kolay bir lokasyonda yer almaktadır.

Hadrian Tapınağı

Efes antik kenti içerisinde ayrıyeten görülmeye değer yapılardan biri de, Hadrian Tapınağıdır. Milattan önce Roma İmparatorluğu zamanında yapılan tapınak, farklı mimarisiyle İzmir gezi rehberi listelerinde yer almaktadır.

Aydınoğlu Mehmet Bey Camii

Ödemiş ilçe merkezinde bulunan Aydınoğlu Mehmet Bey Camii, 1312 yılında yaptırılmış Osmanlı yapılarından biridir.

Serapis Tapınağı

Dünyanın en yüksek tarihi tuğla yapılarından biri olma özelliğini taşıyan Serapis Tapınağı, Roma döneminde yapılmıştır. Bu tapınağı önemli kılan en büyük özellik ise, İncil’de ismi bulunan 7 kiliseden biri olmasıdır.

Atarneus Antik Kenti

M.Ö. 4000’li yıllarda yerleşim yeri olarak kurulan antik kent, İzmir gezilecek yerler listenizde yer alması gereken önemli tarihi yapılardan biridir. İzmir’in Dikili ilçesi sınırlarındaki tapınak, her yıl sayısı yüz binleri bulan yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Artemis Tapınağı

65 metre genişliği ve 125 metre uzunluğuyla dikkat çeken Artemis Tapınağı, dünyanın 7 harikasından biridir. 127 ayrı sütunuyla muhteşem bir tarihi yapı olan Artemis Tapınağı, dünyanın 7 harikasından birini görme fırsatı sunmaktadır.

Yedi Uyurlar Mağarası

Erken Hristiyanlık dönemlerinde, yeni Hristiyan olmuş bir grup insanın putperestlerden canlarını korumak ve daha rahat ibadetlerini yapmak için girdikleri mağaradır. İnanışa göre 6 arkadaş ve onlara yol gösteren bir çoban ve çobanın yanında gelen çoban köpeği mağaraya girmişler, kısa bir süre sonra burada uyuyakalmışlardır.

Yüzyıllar boyunca hiç uyanmadan uyuduklarına inanılan 7 arkadaş ve Kıtmir adındaki köpekleri uyandıklarında, artık hiçbir şey eskisi gibi değildir. Alışveriş yapmak için çıktıklarında her şey değişmiş olsa da, onlar olayın hemen farkına varmamışlardır. Alışveriş için verdikleri paranın tarihi bir para muamelesi görmesiyle birlikte, başlarına geleni daha iyi anlamışlardır.

Ancak ülkemizde Mersin başta olmak üzere farklı birkaç şehirde de 7 uyurlar mağarası olduğu bilinmektedir.

Foça Athena Tapınağı

Tapınağın en önemli özelliği, Kral Zeus tarafından kızı Athena için yaptırılmış olmasıdır. M.Ö 6. Yüzyılda yaptırıldığı bilinen tapınak, İzmir’de gezilecek yerler listelerinde sıklıkla yer almaktadır.

İzmir Kuş Cenneti

200’ün üzerinde kuşa ev sahipliği yapan İzmir kuş cenneti, nesli tükenmekte olan kuşlarında uğrak yerlerinden biridir. Farklı gözlem noktalarına sahip olan doğa harikası alan, İzmir gezilecek yerler arasında özellikle doğa fotoğrafçılığı yapanların tercihleri arasındadır.

Çandarlı Kalesi

Yapım yılına dair fazla bilgi bulunmadığı gibi, hangi medeniyet tarafından yaptırıldığına dair bir bilgide bulunmamaktadır. Ancak tarihi kalenin, milattan önceki bir dönemde inşa edildiğine dair kuvvetli işaretler bulunmaktadır. Genel olarak, orijinal dokusu korunmuştur.

Bergama Antik Kenti

Gezi listenizde yer verebileceğiniz tarihi alanlardan biri de, Bergama antik kentidir. Bergama Krallığı zamanında yerleşim yeri olarak inşa edilen antik kent kazılarında, önemli birçok tarihi eser bulunmuştur.

İzmir Kordon

İzmir’in en sosyal merkezlerinden biri olan Kordon, özellikle eğlenceye düşkün gezginlerin İzmir gezilecek yerler listesindeki yerlerden biridir.

Ege denizinin göz alıcı güzelliğini ziyaretçilerine sunan Kordon boyunca, birçok sosyal mekan gece geç saatlere kadar açıktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu