KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır? KOSGEB Başvuru Şartları

KOSGEB başvuru yapan insanlara oldukça faydalı destekler sunmaktadır. Birçok işletmeler ve girişimciler KOSGEB desteklerinden yararlanmak istemektedirler. Ancak KOSGEB’E Başvuru yapmak için belli başlı şartlar gereklidir. KOSGEB tarafından belirlenen şartlarda bulunan kişiler rahatlıkla başvuru yapabilirler. KOSGEB’e başvuru yapmak isteyen kişilerin bazı kriterleri aşağıdaki listede bulunmaktadır.

KOSGEB’e Kimler Başvuru Yapabilir?

Yeni iş kurmak, iş yeri açmak için kosgeb destekleri ve ekonomik olarak ticarete atılmak ve yeniliklere açık olan herkes KOSGEB’ başvuru yapabilir, desteklerinden faydalanabilmektedirler.

Aktif olarak hizmet verdiği iş yerini, daha iyi hizmet vermek isteyen işverenler KOSGEB e başvuru yapıp desteklerinden yararlanabilmektedirler.

Devamlı olarak hizmet veren ve yeniliklere açık olan başarılı işyeri sahipleri, yeni makine teçhizat ve ekipmanlarına KOSGEB destekleri mevcut ihtiyaç duydukları takdirde KOSGEB’e başvuru yapıp, gönül rahatlığıyla destek alabilirler.

İşletme sahipleri üretmiş oldukları ürünlerini yurtiçi ve yurtdışı pazarlarına satışa sunmak, tanıtmak ve Türk ekonomisine katkıda bulunmak için KOSGEB’e başvuru yapıp, pazarlama alanında geri ödemesiz desteklerinden yararlanabilirler

İşletme sahipleri halka hizmet vermek amacıyla bünyesinde barındırmış olduğu personel sayısını arttırmak ve artan personel sayısı ile KOSGEB’den destek alıp halka daha iyi hizmet vermek için KOSGEB’ e kayıt olup ücretsiz desteklerden yararlanabilmektedir.

İşletme sahipleri üretmiş oldukları ürünleri ülkemizin ekonomik alanda gelişmiş olduğunu tanıtmak ve uluslararası pazarlarda rekabet içerisinde olmak için yurtdışına ve yurtiçinde düzenlenen fuarlara katılmak istemektedirler. Düzenlenen bu fuarlar için KOSGEB destekleride mevcut kayıt olarak ücretsiz destekler aracılığıyla katılmanız mümkündür.

 • İşletme sahipleri bünyesinde barındırdığı çalışanlarına birçok alanda eğitim vermek için KOSGEB’i tercih etmektedirler.
 • İşletme sahipleri AR-GE çalışmaları sayesinde halka daha iyi hizmet vermek istedikleri taktirde KOSGEB tarafından sunulan desteklerden yararlanabilirler.

KOSGEB Başvuru Şartları 2023 Nelerdir?

KOSGEB tarafından verilen desteklerden yararlanmak için KOSGEB’in belirlemiş olduğu 2023 yılında bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara sahip olan girişimciler ve işletme sahipleri kolaylıkla KOSGEB’E başvuru yapabilmektedirler. KOSGEB başvuru şartları yetkili kişiler tarafından belirlenmektedir. KOSGEB başvuru şartları aşağıdaki listede yer almaktadır.

KOSGEB’e başvuru yapmak için Türk Vatandaşı olmak gereklidir. KOSGEB destekleri yabancı uyruklu ve yabancı uyruklu ortaklık barındıran girişimcileri kapsamamaktadır.

 • KOSGEB’e başvurusu yapmak için, başvuru yapan kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • KOSGEB tarafından KOSGEB’in veri tabanına kayıtlı olan girişimciler, KOSGEB’e kolaylıkla başvurabilirler.
 • KOSGEB’e başvuru yapmak için beyanname dolduran girişimciler, rahatlıkla başvuru yapıp KOSGEB desteklerinden yararlanabilirler
 • Üniversite de genç girişimci geliştirme programlarında başarı gösteren girişimciler KOSGEB’E başvuru yapabilirler. Detaylar için tıkla

KOSGEB’e başvuru yapmak için girişimcilerin tamamlayacaklarını uygulama girişimcilik eğitimlerine, online eğitimler ve iş kurma danışmanlık eğitimleri bulunmaktadır. Bu uygulamaları tamamlayan girişimciler KOSGEB’E başvuru yapabilmektedir. İŞGEM bünyesinde bulunan girişimcilerden, İŞGEM destekleriyle 1 yıl içerisinde işletme sahibi olanlar, KOSGEB’e başvuru yapabilirler.

kosgeb destekleri

KOSGEB Başvuru Formları Nelerdir?

KOSGEB’e başvuru yapanlar, KOSGEB tarafından belirlenen başvuru formları aracılığıyla başvuru yapabilmektedirler. KOSGEB başvuru formlarında bulunan bilgileri doldurduğunuz takdirde, başvuru için formu tamamlamış olacaksınız. KOSGEB alanında birden çok başvuru formu bulunmaktadır. Başvuru form örnekleri için buradan ulaşabilirsiniz.

 • Yeni girişimci Desteği Başvuru Formu
 • Yeni girişimci Desteği destek ödeme talebi formu
 • Yeni girişimcilik desteği revizyon formu
 • UGE eğitmen bilgi formu
 • UGE katılımcı Başvuru Formu
 • UGE başvuru formu
 • UGE yüksek öğretim kurumu başvuru formu
 • İş planı ödüllü işletme başvuru formu
 • İş planı ödüllü yüksek öğretim kurumu başvuru formu
 • İş planı ödüllü yurtiçi yurtdışı kurum kuruluş başvuru formu
 • İŞGEM başvuru formu
 • İŞGEM Desteği destek ödeme talebi formu
 • İŞGEM revizyon formu
 • Teminat giderleri destek ödeme talebi formu

KOSGEB’e Nasıl Başvuru Yapılır?

KOSGEB’in vermiş olduğu desteklerden yararlanmak, yurtiçi ve yurtdışı pazarlarına rağbet görmek ve işletme sahipleri tarafından halka daha iyi hizmet vermek için KOSGEB’e başvur yapılması gerekmektedir. KOSGEB’e başvuru yaparak, gerekli şartlara sahip olarak ve verilen desteklerden sayesinde işletmenizi oldukça gelişmiş bir konuma getirebilirsiniz.

KOSGEB’e başvuru’ yu KOSGEB’in internet sitesinde bulunan belgeleri doldurarak ve gerekli şartlara uygun olarak yapabilirsiniz. Ayrıca e- devlet üzerinden de KOSGEB’e başvuru yapmak mümkündür. KOSGEB’e başvuru yapmak için gerekli aşamalar aşağıda verilen listede sırasıyla anlatılmıştır.

KOSGEB’e başvuru yapmak, verilen KOSGEB desteklerinden faydalanmak için öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıt açmamız gerekmektedir. Tüm KOSGEB başvuruları KOSGEB’in internet sitesi olan http://www.kosgeb.gov.tr adresinden yapılmaktadır. Bu İnternet adresine tıkladığınızda karşınıza çıkan sayfa bulunan e-hizmetler bölümünden, KOBİ/ girişimci girişi butonuna basmanız gerekmektedir.

 • Açılan sayfa sizden başvuru yapmak istediğiniz işletme adını soracaktır. İşletme adınızı doğru bir şekilde bulunan kutucuğa yazınız.
 • Ardından gelecek olan aşamada işletme statüsü seçmeniz gerekmektedir.
 • İlerlediğinde karşınıza çıkan kutucuğa işletmenizin bulunduğu alanda bağlı verdi dairesini yazmanız gerekmektedir.
 • KOSGEB için başvuruda bulunmak istediğinizi işletme kendinize ait ise, TC kimlik numarası ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır.
 • İlerlediğinde karşınıza adı-soyadı bilgileri çıkacaktır. Başvuru yapılan kişinin adını ve soyadını yazmanız yeterlidir.
 • Açılan sayfa sizden BAĞ-KUR numarası isteyecektir. KOSGEB’e başvuru yapmak için BAĞ-KUR numaranızı yazmanız gerekir.
 • Ardından sizden başvuru yapmak istediğiniz işletmeye ait kuruluş tarihi girmeniz istenecektir.
 • KOSGEB’e başvuru yapmak için, başvuru yapmak istediğiniz işletmenin bulunduğu ili sistemde girmeniz gerekmektedir.
 • İlerlediğinizde açılan sayfada KOSGEB’e başvuru yapmak için, başvuru yapacağınız işletmenin ticari sicil numarasını istemektedir.
 • KOSGEB’e başvuru yapmak için işletmenin bağlıdır Olduğu meslek kuruluşunu sistem bilgilerine yazmanız yeterlidir.
 • Ardından nace ve alt nace kodunu işletmenize uygun doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

KOSGEB başvuru formunda bulunan son aşama olarak KOSGEB’e başvuru yapacağınız işletmenin bilgilerini yazmanız yeterlidir. Sayfadaki formun sonunda bulunan başvuru yaptığım işletme hakkında yukarıda girmiş olduğum bilgilerin doğruluğu beyan ve taahhüt ederim” yazılı kutucuğu işaretleyip onaylamanız yeterlidir.

Yukarıda bulunan aşamaları tamamlayıp, ilk başvuru oluşturduktan sonra, KOSGEB’e başvuru yapıp desteklerinden yararlanmak için KOSGEB’in İnternet sitesi aracılığıyla gerekli formlara ulaşarak KOBİ beyannamesine başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurmuş olduğunuz beyanname çeşitli kontrollerden geçtikten sonra, KOSGEB desteklerinden başvuru yapmanız mümkündür.

KOBİ beyannamesi doldurmadan önce, Kobi beyannamesi formunda bulunan şartlara uygun olup olmadığınıza karar vermeniz sizin için faydalı olacaktır. KOBİ beyannamesi’ ne başvurduktan sonra KOSGEB’in internet sitesinden başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını sorgulama yöntemiyle öğrenmeniz mümkündür.

KOBİ başvurunuz onaylandığı takdirde kendinize ve işletmenize en uygun KOSGEB desteklerini seçmek sizin destek almanız açısından oldukça fazla fayda sağlayacaktır. Sağlık ve Sevgi ile kalmanız dileğiyle.

Bir Yorum

 1. Salyangoz yetiştiriciliği için başvuruda bulunmak istiyorum ve kosgeb için gerekli nitelik ler hakkinda bilgi almak istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu