KOSGEB Kadınlara 50.000₺ Kredi Girişimci Hibesi 2023

Kendi ekonomik bağını kazanan ve özgürlüğünü elinde tutan kadın girişimciler oldukça profesyonel bir şekilde iş hayatına adapte olmaktadır. Bunun için de devlet teşvikleri ve devlet destekleri söz konusu olmaktadır. Kadın girişimci mi olmak istiyorsunuz?

Yoksa devletten KOSGEB desteği alarak cebinizde para olmadan bir işletme açabileceğinize inancınız tam mı? O halde yazımızdan faydalanmanızı tavsiye ederiz. Kadın girişimcilere özel olarak sunulan 50.000 TL değerindeki devlet hibesi ile sorunsuz ve sıfırdan işletme kurabilmek adına devletin de kadınlara en büyük desteği verdiğini unutmamak gerekir.

KOSGEB’den Kadın Girişimcilere Hibe Desteği Miktarları

Öncelikli söylemek gerekir ki kadın girişimcilere özel olarak sunulan 50.000 TL hibe desteği 2020 yılı içindir. 2023 yılı için başvuracak olan kadın girişimciler 60.000 TL değerinde hibe desteği alacaklardır. Bu miktar direkt olarak verilmemektedir.

Maksimum verilebilir miktar olarak karşımıza çıkmaktadır ve işletmenin durumuna, verilen proje sunumunda kişilerin işletmeleri için ne kadar ihtiyacının olmasına ve bunu da belgeler ile desteklemesine uygun olarak sunulan miktarlardır.

İlk etapta 10.000 TL olarak verilen kredi sonrasında 24 ay süreye yayılmış bir zaman diliminde 50.000 TL hatta yeni yıl ve yeni yasaya göre de 60.000 TL değerinde maksimum miktara kadar hibe olarak, geri ödemesiz şekilde alınmaktadır.

kosgeb kadın hibe destekleri

İleri düzey kadın girişimcilere özel devlet hibe desteği ile 370.000 TL ye varan maksimum geri ödemesi bir miktara kadar yansıtılabilen ödeme planları ile birlikte kredi imkanı da sağlanabilmektedir. İleri düzey girişimci kredisi alabilmek için, girişimcilik kredisinin alınmaması gereklidir.

Yani kişiler ya iş açarken 50.000 – 60.000 TL değerinde yer alan girişimcilik kredisine başvurup alabilir ya da kendi imkânları doğrultusunda açmış oldukları iş yerlerini geliştirmek isteyerek 370.000 TL değerinde ileri düzey girişimcilik başvurusunda bulunabilmektedir.

Kadın girişimciler kredi alma işlemleri için öncelikli olarak KOSGEB kurslarına katılmak durumundadır. Girişimcilik kursları 4 iş günü içerisinde verilen ve kişilerin açmak istedikleri işletmeye yönelik olarak alınan ve sağlanan kursları oluşturmaktadır.

ev hanımlarına kolay kredi veren bankalar

Girişimcilik kursları çerçevesinde değerlendirildiği zaman, kadın girişimciler öncelikli olarak KOSGEB kursuna katılır. KOSGEB girişimci kurs sertifikasını açtıktan sonra küçük ya da orta işletmesini açarak bununla birlikte KOSGEB’e online olarak hibe başvurusu için müracaatta bulunur.

Müracaatın ardından iş yerini projelendirilmesini ve maddi olarak gelir gider düzeyini gösteren bir tablo ile sunum yapabilir. Bu sunumlar geçerli görüldüğü takdirde maksimum 60.000 TL ye kadar kişilere destek sunulabilmektedir. Bu destek devlet tarafından verilmekte olup geri ödemesi söz konusu değildir. KOSGEB Girişimci Destekleri Eğitimi ve Başvuruları

Kadın Girişimci Kredi Alma Şartları;

 • 18 yaşından büyük 30 yaşından küçük olmak.
 • Herhangi bir SGK priminin yatmıyor olması ve herhangi bir sigortalı işte çalışmıyor olmak gereklidir.
 • Kişinin herhangi bir SGK sağlık güvencesinin bulunmaması gereklidir.
 • Emekli olan kadın girişimciler için ise, bu durum farklıdır. Onlar için emeklilik belgesi ve 65 yaş sınırı bulunmaktadır.

5 Yorum

 1. Öğretmenim yakında emekli olacağım.Kosgep ten 50l lira hibe alıp iş yeri açmak istiyorum.İs yeri açtıktan sonraki koşulları öğrenmek istiyorum.kosgep bizden neler bekler?

  1. Merhaba iş yeri açmak üzereyim kosgep desteklerinden faydalanmak istiyorum
   Kosgep sertifikasını aldım şimdi sıra hangi aşamada?
   Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu