KOSGEB Danışmanlık Desteği Veren Firmalar ve Ücretleri 2023

KOSGEB kursları her ilde mevcut değildir. Bunun için küçük illerde bulunan küçük işletme açmak isteyen kişiler çevre illerdeki KOSGEB girişimcilik kurslarına örgün ya da uzaktan eğitim olarak başvuruda bulunabilmektedir. Bununla birlikte KOSGEB bulunan her ilde de KOSGEB Danışmanlık desteği veren firmalar ne yazık ki bulunmamaktadır.

İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara ve Kocaeli’ de bulunan KOSGEB eğitimleri için danışmanlık hizmeti sağlayan ve yalnızca bu büyük şehirlerde yer alan firmalar bulunmaktadır. Peki bu danışmanlık firmaları ne iş yapar? Ücretleri nelerdir? Bu tarz sorularınızı soruyor ve sizler de KOSGEB Danışmanlık veren firmalardan yararlanmak istiyorsanız yazımızdan faydalanabilirsiniz.

KOSGEB Danışmanlık firmaları, Organize sanayi bölgelerinin yoğun olarak toplandığı sanayi şehirlerinde, girişimcilere hibe verilmesini sağlamak amacı ile destek ve danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu işlemi yaparken de belirli bir ücret ile çalışmaktadır.

Her girişimcinin açmak istediği iş yeri ile alakalı olarak bir proje hazırlaması gerekmektedir. En kapsamlı ve en ideal şekilde sunumu gerçekleşmiş olan şirket projeleri KOSGEB den hibe kredisini almaya hak kazanır. Bunun için de işin ve planın projelendirme aşamasında bu şekilde KOSGEB danışmanlık firmaları kişilere ve şirketlere proje desteği sunmaktadır.

KOSGEB Danışmanlık firması ücretleri alınacak olan danışmanlığın cinsi ile ve aynı zamanda da açılacak olan işletmenin yapısı ile alakalıdır. Küçük işletmeden ya da orta ve ileri düzey işletmelerden farklı fiyatlandırma tarifeleri alınmaktadır.

Bunun yanında sadece danışmanlık hizmeti verilecek ise ayrı ücretlendirme olacak ancak işin için proje hazırlama ve proje sunumu vb. danışmanlık hizmetleri de dahil olacak ise daha farklı fiyatlandırma yapılacaktır.

kosgeb hibe destekleri

Bu danışmanlık hizmetleri özel bir firmadır. Bu nedenle de il bazında hatta aynı ilde bulunan danışmanlık şirketi bazında bile fiyat farkı bulunmaktadır. Net bir fiyat tarifesi yapılması mümkün değildir. Ancak fiyat aralığı söylenebilir. Net fiyatı ise, kişiler bu şirketlere giderek kendi küçük işletmeleri ile alakalı olarak yapılmasını istedikleri zaman ortaya KOSGEB Danışmanlık firması tarafından çıkarılacaktır.

Desek planı başvuruları ve iş planını gösteren projelerin hazırlanması, destek–danışmanlık hizmeti sunulması 2023 yılı verilerine göre 2.000 TL ile 7.000 TL arasında değişmekte olan bir miktardır.

KOSGEB danışmanlık hizmeti veren ve bu koşullarda da dolandırıcılık gerçekleştiren birçok sanal şirket bulunmaktadır. Özellikle KOSGEB bulunmasına rağmen, KOSGEB danışmanlık hizmeti bulunmayan şirketlerde veya İstanbul, Ankara gibi takibinin yapılmasının mümkün olmadığı büyük şehirlerde dolandırmak amacı ile açılmış olan çok sayıda şirket bulunmaktadır.

2.000 TL değerinden başlayan danışmanlık ücretlerini 500 TL gibi aşağı rakamlar ile müşteriye sunarak, müşteri çekmeyi başaran fakat arkasından da hiçbir iş yapmayarak dolandırıcılıklarda bulunan çok sayıda şirket tespit edilmektedir.

Referansı bulunmayan KOSGEB Danışmanlık firmaları ile çalışmamak ve iş yeri iletişim numarası gibi özellikleri bulunmayan firmaları tercih etmemek sizleri bu koşullarda dolandırılmaktan koruyacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu