Şase Numarası ile Araç Hasar Sorgulama 2023

2. el araç almayı düşünüyorsanız yanlış seçim yapmamanız için araç sorgulama işlemi yapmanız oldukça önemlidir. Şase no ile araç sorgulama işlemi almayı düşündüğünüz aracın geçmiş yıllarda bulunan hasar kaydını öğrenmeniz içindir. Şase no ile araç sorgulama da hasar geçmişine, kaz tutanaklarına, aracın kasko bilgilerine, trafikte aktif olduğu sürede ne kadar süre kaskolu olduğuna, aracın kaç kez el değiştirdiğine ve aracın son sahibinin kim olduğuna dair bilgileri bize veriyor.

Şase no ile araç sorgulatma işlemi oldukça önemlidir ve tüm detaylı bilgilere ulaşmanızı sağlar. Aracın ne zaman kaza yaptığına, kazanın ne derecede bir kaza olduğuna ve hasar durumuna, kaza tutarına, aracın herhangi bir servis sürecinde hangi parçaların değiştiğine ve değişen bu parçaların orijinal parça olup olmadığına kadar tüm detaylı bilgileri iletir.

SMS ile Şase No Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sms ile şase no sorgulama işlemini çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Kullandığınız operatör üstünden şase numaranızı yazarak 5664’e sms atamanız yeterli olacaktır. Sms yolu ile şase no araç sorgulama oldukça basit bir işlemdir. Şase numarasından parça değişim işlemlerini öğrenmek istiyorsanız parça yazarak boşluk bırakın şase numaranızı yazın boşluk bırakın hasar tarihini yazarak 5664’e mesaj gönderiniz.

Sms ile şase araç sorgulama işleminde aracın geçmişte bir kazaya karışıp karışmadığına, kazaların tutanak bilgilerine, kazanın büyüklüğü ve kazanın servis sürecine, aracın değişen parçasının olup olmadığına ve değişen parçanın orijinalliğine, araç sigorta poliçeleri, hasar durumunda tazminatı ödemesi yapacak olan şirketin bilgilerine kadar her şeye ulaşabilirsiniz. Her operatör şase no ile araç sorgulama işleminden 8.50 TL ücretlendirme yapar.

Şase Numarası Nerede Yazar?

Şase numarası genel olarak araç sürücüsünün tarafında ön canım sol altında yer alır. Sürücü tarafında bulunan kapının iç tarafında etiket üzerinde veya plakada yazılı olarak bulunan şase numarası aynı zamanda kaput altında, motor üzerinde de bulunabilir. Şase numarası bazı araçlarda plakalık bölümünde saklanmıştır. Bu durumlarda bagaj altında, stepnenin olduğu bölümün yan tarafında yazılı olarak bulunabilir.

Şase numarasına evraktan ulaşabilirsiniz ve bu her araca özel numarayı aracın ruhsat bilgisinden, araç sigorta poliçesinden, servi evraklarından, trafik cezalarından da ulaşabilirsiniz. Şase numarası her aracın geçmiş ve şimdiki kaydını tuttuğu için oldukça önemlidir. Şase numarası aracın kimlik bilgisidir.

Şase Numarası Kaç Hanelidir?

Şase numarası her araca özgüdür ve toplamda 17 haneli bir seri numarasıdır. Şase numarası her motorlu araçta bulunmak zorundadır. Trafiğe çıkan her motorlu aracı şase numarası olmak zorundadır. Motorlu araç hangi yıl hangi ülkede üretildi, motorlu aracın kasası ve motor tipi, motorlu araç hangi fabrikadan kaçıncı araç olarak çıktı hepsinin bilgisini vermektedir. 17 haneli bu numaranın içerisinde sadece sayı yoktur aynı zamanda harflerde bulunmaktadır.

Şase numarasının ilk 2 tanesi aracın nerede üretildiği ile ilgili bilgi verir, 3. rakamı ise ne tür bir araç olduğu bilgisini vermektedir, 4. rakamdan sekizinci rakama kadar aracın markası, motor tipi ve motor hacminin bilgisini vermektedir. 9. rakam güvenlik numarasıdır. Şase numarasının 10. rakamı ise model yılını gösterir, 11. rakam üretilmiş olduğu fabrika, son 6 hanesi ise seri numarasıdır.

Şase Numarası Silinmiş Okunmuyor Ne Yapalım?

Şase numarası motorlu araçlarda olmazsa olmaz olan bir unsurdur. Eğer şase numarası silinmiş ya da okunmuyor durumdaysa muayene istasyonundan geçmesi mümkün değildir. Hırsızlık gibi durumların önüne geçebilmek için şase numarası titiz bir şekilde incelenmektedir. Şase numarası silinmiş ya da okunmayan motorlu araçlar için numara yenileme işlemi başlatılmaktadır. Şase numara yenileme işlemi için öncelikle emniyete başvuru yapılmalıdır.

Yönlendirmeler dahilinde bilir kişi ile aracın ruhsat bilgilerinin uyuştuğu tespit edilmektedir. Tespit işlemlerinden sonra emniyetten verilen numara ile araca şase numarası işlenir. Tekrar emniyete yönlendirme yapılarak şase numarasının kontrolü ve onayı gerçekleştirilir.

Şase Numarası Neden Önemlidir?

Şase numarası araçların kimliği olarak bilinmektedir. Çünkü şase numarasında aracın nerede üretildiğine, ne zaman üretildiği, hangi fabrikadan kaçıncı olarak çıktığını, motor hacmini, seri numarasını öğrenebilirsiniz.

2. el araç alma ve satma işlemleri günümüzde oldukça yaygın bir şekildedir. Burada yaşanılacak hırsızlık ve dolandırıcılık gibi durumların önüne geçmek için oldukça önemlidir. Şase numarası araçların geçmişte aldığı hasarları, değişen parçaları, kazaları hemen hemen bütün işlemleri göstermektedir. 2. El araç alırken şase numarasından sorgulatma yapılmalıdır.

Şase numarası silik ya da okunmuyor durumunda ise kesinlikle bu durum düzeltilmelidir. Aksi taktirde araç muayeneden geçmez ve ağır kusurlu olarak görülür.

Şase Numarasını Vermek Tehlikeli Mi?

Şase numarası araçların kimliği niteliğinde olduğu için bir başka kişilerle paylaşılması çokta doğru değildir. 2. El piyasasının canlanmasıyla birlikte dolandırıcılarda artış göstermiştir. 2. El araçlarda şase numarası ile sorgulatma yapıldığı için aracın bütün geçmişini öğrenebilirsiniz. Kendi şase numaranızı bir başkası ile paylaşmayınız sizin şase numarasını kendi aracının şase numarası gibi kullanarak bir başka kişiyi dolandırabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu