Araba’da Akü Işığı Yanıyor Ne Yapmalıyım? 2023

Arabanızda akü ışığı yanıyorsa bu durum sizi tedirgin edecektir. Arabada akü ikaz lambası neden yanar sorusu tüm araç sahiplerinin merak ettiği bir sorudur. Yapılacak ilk şey, ışığı görür görmez aracınızı güvenli bir yere çekmektir.

Mümkünse, bir benzin istasyonunda durun. Aracınızı kenara çekmeden önce, arabanızdaki tüm elektrikli cihazları kapatın. Bu, pilin gücünü koruyacaktır. Eğer duramıyorsanız veya durma imkanınız yoksa, arabayı çalışır durumda bırakmakta yarar vardır. Bundan sonra en yakın tamirciye giderek aracın daha fazla zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

  • Araba’da Akü İkaz Lambası Neden Yanar?
  • Araç Çalışırken Akü İkaz Lambası Yanıp Sönüyor
  • Araba’da Akü Işığı Arızalanırsa Ne olur?
  • Araba’da Akü Işığı Yanmasının Arabaya Ne Gibi Zararları Olur?

Araba’da Akü İkaz Lambası Neden Yanar?

Arabada akü ikaz lambası, akünüzün yeniden şarj edilmesi gerektiğine dair önemli bir uyarı işaretidir. Bu ışık sönmezse, arabanız stop edebilir ve sizi yolda bırakabilir. Sorunu gidermek ve arabanızın sorunsuz çalışmasını sağlamak için bazı ipuçlarını vermek istiyoruz.

Gösterge panelinizdeki akü ışığı, hatalı bir şarj sisteminin uyarı işaretidir. Yıpranmış veya hasarlı bir aküyü veya hatalı bir bağlantıyı işaret etmektedir. Şarj dinamosunun arızalı olduğunu da gösterebilir. Ayrıca akünün ömrünü tamamladığı ve değiştirilmesi gerektiği anlamına da gelebilir. Kötü bir akünün diğer belirtileri arasında şunlar da sayılabilir: motoru çalıştırırken zorlanması ve elektrikli camları açtığınızda tıkırtı sesi gelmesi de akünün değişim zamanının geldiğini gösterir.

Genellikle, arabanızı ilk çalıştırdığınızda akü ışığı yanar. Birkaç saniye içinde bu ışık kapanmalıdır. Ancak, açık kalırsa bu, şarj sisteminde bir sorun olduğunu gösterir. Zayıf akü alternatörünüze ve arabanızdaki diğer bilgisayarlı aksesuarlara zarar verecektir. Ayrıca akü terminallerine zarar vererek korozyona neden olabilir.

Araç Çalışırken Akü İkaz Lambası Yanıp Sönüyor

Arabanızı çalıştırmada sorun yaşıyorsanız veya ön panelde akü ikaz lambasının yandığını görüyorsanız, bunu nasıl çözeceğinizi bilmeniz, ileride daha çok masraf yapmanızı engeller. Araç çalışırken akü ikaz lambası yanıp sönüyor ise ilk önce, arabadaki tüm sistemleri kapatmanız gerekecek. Pil ışığı sönmezse, bu bir şarj sistemi sorununun işareti olabilir. Terminaller arasındaki voltajı kontrol etmek için bir multimetre kullanabilirsiniz. Gösterge 12 voltun biraz üzerinde olmalıdır.

Aracınızdaki akü ışığını sıfırlamak için, eksi akü kablosunu 15 dakika boyunca aracın elektrik sisteminden sökün veya çıkarın. Bu işe yaramazsa, alternatör pilinizi aşırı şarj ediyor ve başka sorunlara neden oluyor olabilir. Ayrıca, aracınızın akü ve alternatör arasında doğru bağlantılar var mı dikkatle kontrol edin.

Araba’da Akü Işığı Arızalanırsa Ne olur?

En çok merak edilen sorulardan biri arabada akü ışığı arızalanırsa ne olur sorusudur. Böyle bir sorun varsa bu durum aküyü değiştirme zamanının gelmiş olabileceğine dair bir uyarıdır. Bununla birlikte, korozyon veya gevşek bağlantılar gibi küçük sorunlardan da kaynaklanabilir. Sorunu gidermek için dikkat edilmesi gereken birkaç şey şöyle olabilir:

Akü ikaz lambasının yandığını fark ederseniz, elektrikli aksesuarları kapatın ve elektrik kontrollerini anahtarlarını açmayın. Bu, pil gücünden tasarruf etmenize ve sürüş mesafenizi uzatmanıza yardımcı olacaktır. Akü uyarı ışığı yanmazsa, aracınızı bir tamirciye götürün ve aküyü, şarj sistemini ve kabloları kontrol ettirin.

Genellikle, arabanızı çalıştırdığınızda akü ışığı yanar ve birkaç saniye sonra kapanır. Işık açıksa ve gün boyunca açık kalıyorsa, muhtemelen piliniz zayıftır. Bu, elektrikli camlarınızın yavaşlamasına neden olabilir.

Akü terminallerindeki kiri çıkarmak için kabartma tozu ve su karışımı kullanabilirsiniz. İki malzemeyi bir kapta karıştırın, ardından bir tel fırça ile pil terminallerindeki kiri ovalayın. Kabartma tozu, akü asidinden kaynaklanan korozyonu nötralize edecektir.

Akü terminallerini temizlemek için sirke de kullanabilirsiniz. Akü terminallerini temizlerken koruyucu eldiven kullanmakta yarar vardır. Sistemi iyice temizledikten sonra, temiz su ile durulayın. Bunları ayrıca pil fırçası, tel fırça veya eski, sert kıllı bir diş fırçasıyla da ovalayabilirsiniz.

Pil uçlarını temizledikten sonra pil uçlarına vazelin sürmek de akıllıca bir yöntem olacaktır. Böylece başlıklar fiziksel olumsuzluklardan korunacaktır. İlk olarak, artı (+) kabloyu aküden ayırın. Ardından, pil terminallerini damıtılmış suyla iyice silin. Bu uygulama temizleme solüsyonunu ve kalan kiri kaldıracaktır. Ardından pil terminallerini tüy bırakmayan bir bezle kurulayabilirsiniz. Akü terminallerini temizledikten sonra eksi (+) kabloyu ve artı (+) kabloyu tekrar bağlayın.

Arabada Akü Işığı Yanmasının Arabaya Ne Gibi Zararları Olur?

Arabada akü ışığı yanmasının arabaya ne gibi zararları olur sorusu da çok merak edilen bir sorudur. Bu sorunun en net cevabı; sorunun elektrik düzeneğine bağlı tüm sistemleri bozması olacaktır. Şarj dinamosu aküyü şarj etmiyorsa; elektrikli sistemler yeterli voltajı alamaz ve bozulurlar.

Arabada Akü Işığı Yanmasının en önemli nedeni akünün şarj dinamosunun veya bağlantıların zarar görmüş olmasıdır. Akünüzü değiştirme zamanı gelmiş olabilir. Bu ışığa, korozyon ve pilin zarar görmesi gibi bir dizi farklı şey neden olur.

İlk adım, pilin terminallerini kontrol etmektir. Paslanmışlarsa, kapakları çıkarmanız ve pili incelemeniz gerekir. Korozyon veya beyaz veya yeşil tortular, pilin akımı doğru iletmesini engelleyebilir. Korozyon, akü lambasının yanmasına ve kapanmasına engel olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu