En Uygun Kasko Nasıl Bulunur?

Pek çok kimse taşınır ve taşınmaz mallarına karşı gelebilecek zararlara karşı önlem alır. Bizde yazımızda en uygun kasko nasıl bulunur? Bu konuyu ele alalım.

En uygun kasko nasıl bulunur? Araç sahibi olan kimseler tarafından sık sorulan sorulardan biridir. Günlük yaşamda karşılaşılan olumsuz durumlara karşın taşınır mallar üzerinde birtakım koruyucu önlemler alınabilir. Bunun yanında alınan önlemlerin uygun fiyatlı olması tercih edilir. O zaman bizde yazımızda en uygun kasko nasıl bulunur? Bu konuyu inceleyelim. Fakat bundan önce araç kaskosu nedir, ne işe yarar? Bu soruların cevabına yanıtlar arayalım.

Araç Kaskosu Nedir, Ne İşe Yarar?

Araç kaskosu araçların yanması, çalınması, 3. Kişiler tarafından zarara uğratılması ve kaza gibi durumlarda sigorta tarafından zararın karşılanmasını sağlar. Kasko zorunlu mu gibi soru işaretleri oluşabilmektedir. Kasko zorunlu trafik sigortasının aksine isteğe bağlıdır. Zorunlu trafik sigortasının karşılamadığı zararları karşılayarak sürücüleri külfetten kurtarır.

Kasko yaptırılmasındaki temel amaç; karşı tarafın zararlarını değil kaskosu yaptırılan aracın zararlarını karşılamasıdır. Bu yönle kasko yaptıranlara anlaşılan poliçe maddelerine göre teminat sağlar. Kasko sigortası genel olarak 1 yıllık düzenlenir. 1 yıl boyunca yaşanabilecek tüm olumsuz durumlara karşı koruma sağlar. Aylık kasko sigortası uygulamaları olsa da bunlar genel olarak tercih edilmez.

Kasko sigortası karşılaşılabilecek zararları en başında poliçede belirtme imkanı sağlar. Poliçede belirtilen durumlara göre sigorta zararı ödemektedir. Kasko çeşitleri 4 sundukları imkanlara göre 4 tanedir. Kasko yaptıracak kimseler kendi belirledikleri türde kasko yaptırabilmektedir. O zaman kasko çeşitleri neler sıralayalım.

  • Dar kasko ( mini )
  • Kasko ( genel-düz )
  • Genişletilmiş kasko
  • Tam kasko ( full )

Kasko Çeşitleri

1-) Dar Kasko ( Mini )

Dar kasko nedir? Neleri kapsar denilirse genel kasko sigortasında yer alan ana teminatların bir kısmı karşılanır. Arabaya karşı gelebilecek tüm zararlar karşılanmıyor. Uygun fiyatlı olsa da pek tercih edilmiyor. Mini kasko olarak da anılmaktadır. Dar kaskonun kapsamına aracın yanması, çalınması, üçüncü kişilerin yada kısıtlı olan bireylerin verdikleri zararlar, park yada hareket halindeyken bir cismin çarpması gibi durumlar girmektedir.

2-) Kasko ( Düz-Genel )

Kasko sigortasında yer alan ana teminatların hepsi karşılanmaktadır. Aracın çarpışması, çarpılması, yanması gibi durumları karşılar. Bunun yanında üçüncü kişiler tarafından verilen zararları da ödemektedir. Ana hatların tamamını taşıdığı için genel yada düz sigorta olarak adlandırılmaktadır.

3-) Genişletilmiş Sigorta

Genel sigortada yer alan ana hatların teminatı yanında birtakım ek teminatlar da bulundurur. Bunlar terör eylemleri ve doğal afetlerde görülen zararlar, eskime payı ve hukuksal yardımı teminatlarıdır.

4-) Tam Kasko ( Full )

Genel sigorta kapsamında yer alan ana ve ek teminatların tümünü kapsar.

Daha Düşük Bir Kasko Sigortası İçin Neler Yapılabilir?

  • Sadece üçüncü kişileri kapsayan kasko sigortaları en ucuz olanlarıdır. Bunu seçerek uygun kasko yaptırılabilir. Fakat kaza gibi durumlarda kendi zararlarınızı kendinizin karşılaması gerekir.
  • Aracın birçok yönden güvenlik sorunları çözülerek aracın güvenli olması sağlanabilir.
  • İleri sürüş teknikleri geliştirerek kaza riskleri en aza indirilebilir.
  • Sigorta poliçelerinde seçilen özellikleri daha dar kapsamlı tutulabilir. Örneğin dar kasko çeşidini seçebilirsiniz.

Yukarıdaki önerilere uyarak en uygun kasko bulunabilir. Araç için kasko sigortası seçilirken aracın markası, modeli, yılı, motor hacmi ve plaka gibi unsurlara bakarak sigorta şirketleri kasko paketleri sunmaktadır. Ayrıca kasko sorgulaması ile aracın fiyatı öğrenilebilir. Buna göre kasko şirketlerinde teklif alınabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu