Motosiklet Muayene Ücreti, Gecikme Cezası ve Gerekenler 2023

Motosiklet kullanan kişilerin, kullanmış oldukları motosikletin muayenesini, aynı ticari ve özel araçlar gibi yaptırmaları gereklidir. Senelik olarak motosikletlerinin muayenesini, gecikmeye uğramadan yaptırmaları, hem kendilerinin cezai işlem görmemelerini, hem de motosikletlerini daha sağlıklı bir şekilde kullanmalarını sağlar. 

Motosiklet muayenesi öncesinde ise kullanılan motosikletin, muayeneden geçebilmesi için bazı özeliklerine bakılması gereklidir. Motosiklet muayenesinde nelere bakılıyor? sorusu ise bu aracı kullanan kişilerin merak ettiği hususlardandır. Yazımızda ise sizlere, motosiklet muayene sırasında nelere bakıldığını araştırdık ve sizler için sıraladık. 

Muayene sırasında bakılan hususlar şunlardır;

 • Aracın tekerleri kontrol edilir.
 • Hem uzun hem de kısa farlar kontrol edileceği gibi, sinyal lambalarının da arızalı olmadığına bakılır.
 • Motosikletin frenlerinin, ani bir fren esnasında sıkıyor olması önemlidir ve bu hususa muayene esnasında bakılır.
 • Motosikletin ön kısmında yer alan km saati ve sinyal göstergeleri kontrol edilir.
 • Aşırı hasar görmüş olan parçalar ise, motosiklet bakımı esnasında kontrol ediler ve bu parçalar değiştirilir.

Muayene esnasında bunlara dikkat etmeniz, motosikletinizin muayeneden geçmesini sağlar.

Motosiklet Muayenesinde Ağır Kusurlar Nelerdir?

Motosiklet muayenesi yapılırken, aracın ağır kusurlu olduğunu gösteren hususlar bulunmaktadır. Bu durum ise motosikletin muayeneden geçmesini zorlaştırdığı gibi, sürücüye maddi olarak da kayıp sağlar. Bu yüzden motosiklet muayenesi sırasında ağır kusurlu sayılan nedenleri bilmek ve ona göre tedbir almak önemlidir. 

Motosiklet muayenesinde ağır kusurlar şunlardır;

 • Kaza gibi durumlarda koruma görevi gören kask, motosiklet muayenesinde olmadığı zaman ağır kusurlu olarak görülür.
 • Eğer motosikletin ayağı eksik ise, bu da aracın muayene esnasında ağır kusurlu olmasına neden olur.
 • Amortisör kovanında arıza varsa, ağır kusurlu durum ile karşılaşırsınız.
 • Motosiklet ayağının emniyetli bir şekilde kapanmaması da, muayene esnasında ağır kusur olarak görülür.

Muayene sırasında bunlara dikkat etmek ise, ağır kusurlu durumların olmamasını sağlayacaktır.

Motosiklet Muayenesinde Gerekli Olan Evraklar ve Şartlar 2023

Motosikletin muayenesi yapılırken, kişinin bazı gerekli olan şartları yerine getirmesi gereklidir. Muayene sırasında yanınızda getirmeniz gereken bazı evraklar vardır. Bu evrakların eksik olmaması ise, muayene gibi önem arz etmektedir. 

Motosiklet muayenesinde gerekli olan evraklar ve şartlar şunlardır;

 • Motosiklet ehliyetiniz ve kimliğiniz.
 • Motosikletin ruhsatı.
 • Kilometre ile ilgili olan bilgileri gösteren doküman.
 • Muayene yapılırken zorunlu olarak yapılması gereken trafik sigortası.
 • Muayene tutarının makbuzu.

Bu evraklar ile beraber muayene esnasında bulunan bazı şartlar da, motosikletinizin kısa sürede muayeneden geçmesini sağlayacaktır. Bu evrakların eksik olmamasına ise azami derecede önem gösterilmesi lazımdır. Bu yüzden muayene gitmeden önce bu evrakları önceden hazırlamanız, sizlerin işlerinizin hızlı şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Motosiklet Muayene Ücreti 2023

Motosiklet muayene ücreti 2023 yılı içerisinde masraflar ile beraber, sabit olarak belirtilmiştir. Motosikletinizin muayene ücretini nakit olarak ödeyebileceğiniz gibi, banka kartları ile anlaşmalı olan yerlere de kredi kartı ile ödemesini yapabilirsiniz. 2023 yılı itibari ile motosiklet muayenesi için alınan ücret 190 TL’dir. 

Bu tutar 2023 yılı için geçerli olmak ile beraber, 2023 yılı içerisinde bu tutarda değişlik olması muhtemeldir. Motosiklet dışında olan traktör muayenesi için de aynı tutar, araç sahibinden tahsil edilir. Kamyonet, otomobil ve minibüs gibi araçların 2023 yılı muayene ücreti 373 TL iken, kamyon ve otobüsler için ise araç sahipleri, 462.50 TL bedel öderler.

Motosiklet Muayene Gecikme Cezası ve Ücreti

Normal araçların muayenesinde gecikme olduğu zaman nasıl araç sahiplerinden gecikme cezası alınıyorsa, motosiklet muayenesi için de gecikme cezası uygulanır. Motosiklet muayene gecikme cezası ve ücreti, muayene ücretinin %5 fazlası oranına tekabül eder. Bu süre ister bir gün olsun, ister beş gün olsun aynı fiyattır. 

Bu rakam belli zaman süresi üzerinde olur ise, ceza olarak motosiklet sahibinden ekstra para istenerek tahsil edilir. Bunun için motosikletlerin muayenesi yaptırırken, bazı evrak ve şartlara uymanız nasıl önemli ise, zamanında motosikletinizi muayene yerine getirmeniz de, cezai işlem görmenizin önüne geçecek ve ekstra para vermemiş olacaksınız.

Motosiklet Muayene Süresi

Motosiklet ile normal araçların muayene sürelerinde farklılıklar vardır. 2 ve 3 tekerlekli olan motosikletler, L sınıfına girer ve motosiklet muayene süresi aracın yaşına göre yapılır. Eğer 3 yaş ve üzerinde olan motosikletiniz varsa, her 2 yıl içerisinde motosikletin 1 defa muayene yapılması gereklidir.

Motosikletinizi satın aldıktan ve üzerinden 3 yıl geçtikten sonra aracınızın ilk muayenesinin yapılması gerekmektedir. Bu işlem sonrasında ise motosikletlerin muayene süresi 2 yılda bir defa olmak üzere yapılmalıdır.

Motosiklet Muayenesi Kaç Yılda Bir Yapılır?

Motosiklet muayenesi yapılırken gerekli olan evrakların hazırlanması önem arz etmektedir. Yeni motosiklet sahibi olan bir kişinin kullandığı motosikletin muayenesini de gerekli olan evraklar ile yaptırması gereklidir. 3 yaşını geçmiş olan motosiklet muayenesi ise her 2 yılda bir defa tekrarlanmak üzere yapılmaktadır.

Bu süre aracın yaşı ilerlediği zamanda aynı şekilde olmaktadır. Ağır kusurlu görülen motosikletlerin muayenesi ise, gerekli parçaların değişimi yapıldıktan sonra yapılır ve bu araçlar, her 2 yılda bir defa yerine her yıl muayeneye girerler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu