Araba Motorundan Ses Geliyor Ne Yapmalıyım 2023

Birçok otomobil hayranı kişiler, otomobillerin modelleri, performansı ve yakıtın konusunda yeterli oranda bilgiye sahip değillerdir.

Araba motoru hakkında bilinmesi gereken önemli bilgiler nelerdir sorularını genellikle sormaktadırlar. Araba motorlarının bir çok fazla çeşidi piyasada bulunmaktadır. Motorlar, kendi arasında zamanlamasına göre, yanma bölümüne göre, yakıt cinsine göre ve silindir sayısına göre farklı olarak üretilmişlerdir. Araba motorları yaktıkları yakıta dair değişik olarak tanımlanır.

Araba motorları yakıt cinslerine göre şu şekilde sıralanmaktadır

 • Dizel ile çalışmakta olan motorlar
 • Benzin ile çalışan motorlar
 • Elektrik enerjisi ile çalışan motorlar
 • LPG ile çalışan motorlar

Yanma şekline göre çalışan motorlar ise şunlardır

 • İç taraftan yanmakta olan motor türleri
 • Dış taraftan yanmakta olan motor türleri

Silindire göre çalışan motorlar

 • İki silindirli olan motorlar
 • Üç silindirli olan motorlar
 • 4 silindirli olan motorlar
 • Beş silindirli olan motorlar
 • Altı silindirli olan motorlar
 • Sekiz silindirli olan motorlar
 • On silindirli motorlar
 • 12 silindirli motorlar
 • 16 silindirli motorlar

Arabanın Motor Durumunun İyi ve Sağlıklı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bazı vatandaşlar arabanın motor durumunun iyi ve sağlıklı olduğu nasıl anlaşılır diye sorulmaktadır. Benzinli araçların motorunun iyi olduğunu motorun sesinden ve ısısından anlayabilirsiniz. Aracın egzozundan mavi duman çıkması durumunda motorun bittiği anlamına gelir.

Dizel motorunda turbo arızası oluşmuş ise, motordan mavi duman oluşması durumunda ve motorun gücünde azalma olması durumunda motorun bitmiş olduğu anlaşılır.

Araba Motorunun Fazla Isınması Ne Gibi Sorunlara Yol Açar ve Çözümü Nedir?

Araba motorunun çok fazla ısınması birçok sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Araba motorunun fazla ısınması ne gibi sorunlara yol açar ve çözümü nedir merak edilen konulardan biri olmaktadır. Araba motorunun çok fazla ısınma nedenleri olarak, düşük oranda soğutucu seviyesinin olması, tıkanan hortumlar, şişen ve gevşek olan contalar, yanmış halde bir radyatörün olması ve termostatın aşırı olarak ısınması gibi nedenler motorun ısınmasına neden olabilmektedir.

Başlıca motor ısınması durumunda bağlantı hortumlarını kontrol edilip delik veya kırık olanlar varsa hemen değişmesi gerekir. Radyatörün bakımı, temizlenmesi ve diğer parçalarında değiştirilmesi gerekir. Termostat arızalı ise termostatın bakımının yapılması veya değişmesi gerekmektedir.

Araba Motoru Çok Fazla Titriyor ve Gürültülü Çalışıyor Ne Yapmalıyım?

Arabanın motor bölümünden gelen sesler, arabada bir sorunun olduğunu gösterir.

Araba motoru çok fazla titriyor ve gürültülü çalışıyor ne yapmalıyım diyen birçok araç sürücüsü bulunmaktadır. Durum ne olursa olsun derhal bir motor bakımına ihtiyaç duyulacaktır. Hemen bir motor ustasına aracı götürmek gerekir. Motorun sallanması durumları da motor kayışının çok sert olması veya bağlantılarda bir kopukluk olması gibi durumlarda meydana gelir.

Motorun hatalı olarak montajı yapılması durumunda motor sallanmaya başlar. Yanlış yapılan motor montajı ile motorda sarsıntılar ortaya çıkar. Yakıtın silindirlerde eşit olarak yanmaması da motordan ses gelmesine neden olur.

Araba Motoruna Fazla Yağ Atıldığı Takdirde Ne Olur?

Araba motorunun yağını değiştirmede birçok yanlışlıklar meydana gelmektedir.

Araba motoruna fazla yağ atıldığı takdirde ne olur soruları çok olmaktadır. Araba motorunun yağı birkaç defa değiştirilmiş olsa da, bazı durumlarda yanlışlıkla fazladan doldurma durumunuz olabilir. Motora fazla yağın konulması durumunda, motorda bulunan iç bileşenlere çok zarar verebilmektedir. Motor kilitlenebilir. Eski aracın yağ değişimi genel olarak 5.000 veya 8.000 km. arasında yapılmaktadır.

Bazı araç sürücüleri motora gereğinden çok yağ konması durumunda parçalar iyi yağlanır yanlış bilgisine sahiptirler. Aksine motora fazla yağ konmasıyla, bileşenler yağsız kalabilmektedir. Motorda fazla yağın olması durumunda, devamlı olarak dönem krank mili, yağın havalanmasını ve köpürmesine neden olabilmektedir.

Motor yağının çok fazla olması motor yağı içerisinde hava kabarcıkları ve basınç oluşturması nedeniyle yağın akışında ve devir daim yeteneğinde azalmalar oluşur. Bu durumda motorun contasında patlama, sızıntılar oluşur.

Araba Motoruna Su Kaçarsa Ne Olur?

Araba motor yağının renginde bir değişim olması durumunda buna çok dikkat edilmesi gerekir.

Araba motoruna su kaçarsa ne olur soruları da çok sorulur hale geldi. Motorun yağında renk değişikliği olması durumunda motor yağına su karışmış demektir. Yağ ve su karışımına neden olan durumlar şunlar olabilmektedir.

 • Motor kafasında çatlak oluşması
 • Hatalı olan yağ ısıtıcısı
 • Motor bloğunda çatlak oluşması

Bu arızalarda derhal bir motor tamircisinin yanına gidilmesi gerekir. Motorun bakımını yaptırıp yağında hemen değiştirilmesi gerekir.

Araba Motoru Ortalama Kaç Litre Yağ ve Su Alır?

Motor yağının değişimini çok yakın zamanda yapmış iseniz, sürüş anında egzozdan mavi renkte kalın duman çıkmaya başlamış ise motor yağını fazla koymuş olabilirsiniz.

Araba motoru ortalama kaç litre yağ ve su alır? Motora ne kadar yağ konulacağı yağ çubuğu üzerinde bulunan işaretlerden anlamanız gerekir. Yağ çubuğu üzerinde min ve max işaretleri bulunur. Motorun yağ seviyesi bu iki işaretin arasında olması uygun olur.

Yağ seviyelerini çok sık olarak kontrol etmek gerekir. Yağ seviyesi yağ çubuğu üzerinde yazılı olan max işaretinin az üzerinde olması bir sorun yaratmaz. Fakat max işaretinin 7.5 mili litre üzerinde olması yağın çok olmasına neden olur.

Bir otomobil için gerekli olan yağ miktarı 3 veya 7 litre arasında değişmektedir. Fakat yağın ayrı bir depoda depolanması ve motor çalışması durumunda motora geri pompalandığı için kuru yağ karteri olan araçlar için 10 veya 12 litre yağ gerekir. Bir radyatör 7 litre su alabilmektedir.

Araba Motor Değiştirme Fiyatları Nedir?

Herkesin merak ettiği konulardan biriside motorların Rektefiye ücretleridir. Genel olarak arabanın marka ve modellerine dair değişim gösterir.

Araba motor değiştirme ücretleri nedir sorusu çok sorulmaktadır. Bu nedenle de tam bir fiyat verilmesi yanlış olur. Günümüzde 2000 model bir Tofaş aracın motorunu örnek verirsek 8.000 lira ile 10 bin lira arasında olabilmektedir.

 • Broadway motor değiştirme 6 bin lira ile 9 bin lira arasında olmaktadır
 • Tofaş motor değişimi 6 bin lira ile 9 bin lira arasındadır
 • Opel motor değişimi 13 bin lira ile 16 bin lira arasındadır
 • Fiat motor değişimi 9 bin lira ile 16 bin lira arasında olmaktadır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu