Araba Su Eksiltiyor! Motor Suyu Eksilmesinin 6 Sebebi

Araçlardan motor suyunun eksilmesi istenen bir durum değildir. Motor suyunun eksilmesi demek aracın herhangi bir sızıntının olduğunun belirtisidir. Buda araçların zarar görmesine sebebiyet vermektedir. Sürücüler her ne kadar su sızıntılarını normalleştirse de aslında durum bir hayli ciddi olabilmektedir. 

Araba su eksiltiyor ne yapmalıyım diyen sürücüler öncelikle suyu eksilten nedenleri tespit etmelidir. Suyun eksilme nedeninin basit bir çözümü olabileceği gibi detaylı bir tamir gerektiren bir nedende olabilir.  

En sık yapılan yanlışlardan biri çözüme odaklamak yerine eksilen suya takviye sağlamaktır. Oysa arabadan su eksiğinin sebebini tespit etmek çok daha kalıcı bir çözüm yolu olacaktır. Böylece sorun giderilerek aracın normal işlevini sürdürmesi sağlanabilmektedir.

Motor suyu birçok nedenden ötürü eksilebilmektedir. Arabada eksilen sürücülerin dikkatinden kaçmayacaktır. Ancak sebebinin bilinmesi çok daha önemli bir konudur. Bu yüzden su eksilmesi fark edildiğinde araç hemen servis bakımına verilmelidir.

Sürücülerin araçta su kaçağı var mı anlayabilmeleri için küçük bir test yapmaları sorunu anlayabilmeleri için yeterli olacaktır. Aracı rölantiye alıp, belirli aralıklarla gazı basmanızla aracı suyunu ya dışarı verecektir ya da içine akarak sorunu açık edecektir. 

Motor suyu eksilmesi sebepleri suyun içeri ve dışarı akması ile belirlenebilmektedir. Bununla birlikte motor suyunda renk değişimi olabilmektedir. Elbette ki araba suyunun tek bir nedene bağlı olarak eksilmez. Arabanın birçok yerindeki sorun su kaçağına sebebiyet verebilmektedir. Şimdi bu nedenleri yakından inceleyelim.

Araba Motor Suyu Eksilme Nedenleri Nelerdir?

Genellikle araba motor suyu eksilme yapmaması gerekir. Eksilmeye neden olan şey sızıntı durumudur. Bu yüzden bu sorunun tespit edilmesi ve acil olarak düzeltilmesi gerekir. Sonuç itibari ile trafiğe çıkan her araba güvenli bir şekilde yol almalıdır.

Eksilme sebebi belirli olmayan bir arabanın yola çıkması da sakıncalı olabilmektedir. Çünkü belirsizlik, çözüm üretememe halinde zararda çoğalacaktır. Motor suyunda oluşan eksikler giderildiği zaman daha güvenli yolculuk imkânı olabilmektedir.

Motor suyu araçlar için oldukça önemlidir. Arabanın soğutma alanına sahip olan radyatörlere bağlı sıvı kaynağıdır. Bu sıvı araç motorunun ısınmasını ve aşınmasını engellemektedir. Aracın diğer temas ettiği parçalarının yağlanmasında etkilidir. Bu yüzden araba çalışırken su kaçağının sürekli olarak eksilmesi sakıncalıdır.

Genellikle radyatör kaynaklı su eksilmeleri olsa da nedenleri araştırılmalıdır. Motor suyu deposunda oluşan çatlak sorunlarında sızıntıya yol açtığından buda su eksilme olasılıkları arasında yer alır. Ancak sürücüler bunu pek anlamayabilir. Bu yüzden sebepleri öğrenmek adına servise başvurmak akıllıca olacaktır.

Bazı sürücüler bu konuyu önemsemez ve kendi imkanlarınca su takviyesi ile durumu geçiştirmeye çalışır. Ancak evinizde duvardan su sızdığında erteleyebiliyor musunuz? Ya da musluklardan biri su sızdırıyorsa bu görmezden gelebiliyor musunuz? Hayır öyleyse can güvenliğinizi sağlayan arabanız su sızdırıyorsa gereken önemi vermeniz gerekir. Aksi halde olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir.

  1. Radyatör üst kapağında yanma meydana gelmişse araba motor suyunda eksilme oluşur. Genel olarak araba motorları sıcağa elverişli olarak üretilmiştir. Ancak ısı haddinden fazla aracı zorlamışsa silindir kapak contalarında ve motorda sıkıntılar meydana gelir. Bu koşullarda üst kapak işlevselliğini yitirerek motor suyunun eksilmesine neden olur.
  2. Genel olarak bakıldığında arabalarda su kaçaklara neden olan unsur radyatörler olarak görülmektedir. Su eksilmesinin ana nedeni radyatörün su sızdırması kaynaklı olabilmektedir. Radyatörde oluşan su sızdırması radyatöre bağlı su hortumunda bulunan çatlaklardan ileri gelmektedir.
  3. Radyatöre ait bağlantı borularında gevşeme olması da motorda su eksilmesine yol açabilmektedir. Gevşemeler sonucunda oluşan su sızıntıları motor suyunun azalmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden bu bağlantı borularının gözden geçirilmesi çok önemlidir. Bağlantı boruları gevşemesi ile yerinden oynayabilir veya çıkabilir böyle bir durumda suyun eksilmemesi mümkün değildir.
  4. Motor su hortumu da suyun eksilmesine yol açan başlıca etkenlerdendir. Hortumda oluşan yüzey çatlakları suyun eksilmesine neden olan sebepler arasında yer alır. Yapılması gereken arabanın tamire götürülüp çatlak hortumun yenisi ile değiştirilmesidir.
  5. Bir diğer su azalmasının sebebi ise araba radyatör deposundaki çatlaktır. Genellikle sürücüler su takviyesi yaparken depodaki çatlağı fark edemeyebilirler. Bunun fark edilir hale gelebilmesi için motor gücünün artması ve ısınması gerekir. Radyatör deposundan kaynaklı bir su azalma durumu söz konusu ise mutlaka parça değişimi yapılmalıdır.
  6. Arabada bulunan peteklerde su sızdırmasına neden olan sorunlar arasındadır. Peteklerden meydana gelen su kaçaklarında araba içine su sızar. Bunun nedeni radyatör contalarının gevşemesi ve işlevini kaybetmesidir.

Olası motor suyu eksilmesinin ana nedenlerini radyatör ve su deposu olarak karşımıza çıkmaktadır. Motor suyu aracın beslenmesini, sıcak ve soğuğa karşı korunmasını amaçlayan önemli bir sıvıdır. 

Bu yüzden azalması halinde bir sorun aranmalıdır. Bu sorunun sürücüler tarafından aşılmasının imkânı yoktur. Dolayısı ile mutlaka uzman kişiler tarafından bakıma alınması gerekir. Elbette ki günümüz şartlarında bu tamirler biraz pahalıya mal olacaktır. Ancak erken müdahale edilmezse zaman zamanla çok daha büyük sorunlarla maliyet iki katına çıkacaktır.

Bununla birlikte sürücüler motor suyuna takviye yaparken temiz su kullanımına dikkat edilmelidir. Özellikle kireçli sular zamanla su deposunu ve hortumları eriterek işlevini bozar.

Bu yüzden içtiğiniz sudan kullanmanız motor suyunu korumanız için çok önemlidir. Bu şekilde arabanın içini koruma altına alarak daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu