Egzoz Emisyon Muayene Ücretleri ve Gecikme Cezası 2023

Egzoz gazı, sağlık ve çevre için son derece zararlı bir gaz çeşidi olarak karşımıza çıkar. Hava kirliliğine neden olan ve birçok hastalığın başlangıcında rolü olan egzoz gazına karşı tedbirler almak oldukça mühim bir detaydır. Bu nedenden ötürü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı birçok tedbir planını uygulamaya başlamıştır.

Bahsi geçen önlemlerden biri de egzoz gazı emisyon denetimi olmaktadır. Egzoz gazı emisyon denetimi sayesinde çevreye çok daha az zarar verilmiş oluyor. Şayet belirlenen bir seviyeden daha çok gaz salınımı gerçekleşiyorsa bunun bir yaptırımı da olur. Bu sebeple egzoz muayenesini aksatmadan bir rutine uyarak yaptırmanız hayati derecede önemlidir diyebiliriz.

Egzoz Muayene Ücreti ve İşlemleri 2023

Herkes, egzoz muayene ücretlerinin bu sene değişip değişmediğini merak ediyor. O halde size bu konu hakkında en detaylı bilgiyi verelim: Geçtiğimiz sene 80 TL olarak belirlenen egzoz muayene ücreti 2023 senesinde KDV de eklenerek 90 TL haline gelmiştir. Egzoz emisyon ölçümü, motorlu aracın çeşidine göre değişecek demektir. Dizel olan araçlarda katalitik türde dönüştürücü barındıran benzinli araçlarda ve LPG’li araçlarda birbirinden farklı biçimlerde egzoz emisyon ölçümü işlemi gerçekleştirilmektedir.

İlk önce egzoz kontrolü gerçekleştirilmelidir. Bunun sonucunda herhangi bir sorun ile karşılaşılacak olursa da bu probleme çözüm üretilmelidir. Egzozda bir probleme rastlanmadığı sürece aracın ölçüm için gönderilmesinde bir sakınca olmaz. Egzoz gazı emisyon ölçümü TÜVTÜRK istasyonunda yaptırılacaksa ölçümü gerçekleştirmek için TÜVTÜRK resmi web sitesi üzerinden randevu almalısınız. TÜVTÜRK resmi web sitesi üzerinden randevu aldıktan sonra istasyona giderek yetkili kişilere muayeneyi yaptırmalısınız.

Egzoz Emisyon Ölçümü Nedir?

Egzoz emisyon ölçümü işleminin tam olarak ne olduğu konusunda herkes sorular sormaya devam ediyor. O halde size bir açıklamada bulunalım: Egzoz gazı emisyon ölçümü işleminin yapılmasının asıl sebebi, trafikteki motorlu taşıtların egzozlarından gelen karbonmonoksit, karbondioksit, kurşun, azotoksit ve hidrokarbon gazları gibi ağır metallerin, gazların oluşturduğu hava kirliliğini engellemektir. Fakat tamamen bu durumun önüne geçmeyi de sağlamamaktadır.

Bahsi geçen bu gazlar ozon tabakasına zarar verir. Bunun yanı sıra yol kenarlarında büyüyen bitkilerde de büyük hasarlar bırakır. Egzoz gazında yer alan ağır metal çeşitleri yoldaki bitkilerin üzerinde birikir. Bu ağır metaller insan bedeni açısından da oldukça zararlı etkilere sahip olmasıyla dikkat çekmektedir.

Bunun yanı sıra gerçekleştirilen egzoz gazı emisyon ölçümü işleminden sonra ölçümlerde kirletici gaz salınım seviyesi belirlenen sınırlarda kaldıysa, araç sahibi olan kişiye egzoz gazı emisyon raporu da verilmektedir. Bu özel türdeki raporun araçta saklanması lazımdır. Aracın en son egzoz emisyon ölçümü de bu belgede yer alır.

01.01.2018 tarihi itibarıyla egzoz gazı emisyon ölçümünden sonra verilen pul ve ruhsat sistemi tamamen kaldırılmış olmaktadır. Bu güncelleme sayesinde işler çok daha konforlu ilerlemektedir.

Egzoz Muayenesi Cezası 2023

Egzoz muayenesi cezasının ne olduğu herkes tarafından sıklıkla merak edilen bir durumdur. Egzoz emisyon ölçümü işlemini yaptırmamış olan kişiler, saptandığı takdirde 2.067₺ para ödemek zorunda bırakılmaktadır. Standartlara uygun halde bulunmayan ve çok gaz salınımına sebep olan araç sahibi kişiler de dört bin yüz otuz altı Türk Lirası para cezasına tabii haldedirler. Bu sebeple de egzoz muayenesini kanunlara uygun bir şekilde yaptırmanızı öneriyoruz.

Egzoz Emisyon Cezası ve Muayene Gecikme Cezası 2023

Mevzubahis motorlu aracın egzoz gazı emisyon ölçümü henüz tamamlanmamış ise, yakalanırsa araç sahibi olan kişi 2.067₺ ceza ödemek durumunda kalır. Motorlu araç yönetmeliklerince sınırları ve kapsamı belirlenmiş olan standartlara uymuyorsa da motorlu araç sahibi olan kişiye 4.136₺ kadar ceza kesilecektir.

Buna ilave olarak motorlu olan bir araçta emisyon kontrol sistemi yer almıyor, yani katalitik konvertör ya da dizel, partikül ya da katalizör filtresi yer almıyorsa motorlu araç sahibi olan kişi 2.067₺ ceza ödemek zorunda kalır. Bu durumda kurallara uygun bir biçimde hareket etmek gerçekten de çok önemlidir.

Egzoz Emisyon Ölçümü Nerede Yapılır?

Egzoz emisyon ölçümü işleminin nerede yapıldığı hakkında bilgi vereceğiz. Muayene öncesinde, egzoz kontrolü sağlanması oldukça mühimdir. Egzoz kontrolünü gerçekleştirdikten sonra bir problem olup olmadığından emin olmanız gerekiyor. Sorun varsa da acilen giderilmesi gerekir.

Egzoz emisyon ölçümü konusunda randevu aldıktan hemen sonra bulunduğunuz ilin ya da başka bir ilin sanayisinde, ölçüm yapma konusunda yetkin bir merkezi ziyaret ederek ölçümü gerçekleştirebilmeniz mümkün hale gelmektedir.

İlave olarak TÜRVTÜRK internet sitesi üzerinden muayene randevusu alınca randevu almış olduğunuz TÜVTÜRK istasyonunda egzoz muayene ölçüm işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. TÜVTÜRK 2 kez ücretsiz ölçüm hizmetini herkese vermektedir.

Egzoz Emisyon Ölçümü Kaç Yılda Bir Yapılır?

Egzoz emisyon ölçümü işleminin kaç senede bir yapıldığını biliyor muydunuz? Egzoz emisyon ölçümü işlemi, motorlu olan araç çeşitleri açısından farklılıklar göstermesi ile bilinir. Resmi motorlu araçlar ve binek araçlar için egzoz emisyon ölçüm sıklığı ilk 3 yaş sonunda ve 3 yaş sonrasında 2 senede bir gerçekleştirilmektedir. Öteki motorlu taşıtlar konusunda ise bu süre 1 yaş sonu ve sonrası için senede 1 kez olarak belirlenmiş olmaktadır diyebiliriz. Bazı araçlar da egzoz emisyon ölçümünden muaf tutulmaktadır.

Egzoz Muayene Sorgulama

Egzoz muayene ödeme ve sorgulama gibi işlemlerin tamamını turkiye.gov.tr web sitesi üzerinden kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Kiralık olan araçlarda egzoz muayene ve araç muayene cezalarını ödemesi gereken kişi araç sahibi yaptırır. Bu sebeple her şeyi araç sahibi ödemelidir.

Aracınıza Hangi Sıklıkla Egzoz Gazı Muayenesi Yaptırmalısınız?

Aracınıza ne sıklıkla egzoz gazı muayenesi yaptırmanız gerektiğini her daim bilmeniz gerekiyor. Ancak bu durumu bu şekilde bir rutine bindirebilirsiniz. Egzoz muayene zamanları, araç tipine göre değişecektir. Standart olan araçlarda ve resmi bazlı araçlarda bu muayene süresi üç senede bir olarak belirlenmiştir. Ticari araçlarda her yıl egzoz muayene işleminin gerçekleştirilmesi gereklidir. Buna her daim dikkat etmelisiniz.

Egzoz Muayenesi Yaptıracakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Egzoz gazı emisyon ölçümü işlemini yaptırmak isteyen bireylerin, arabalarının egzozunda herhangi bir sorun olmaması şartı aranmaktadır. Şayet aracın egzozunda herhangi bir sorun varsa tamir edildikten sonra muayeneye girmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra trafik ekipleri, arabanın egzoz muayenesi olması gerektiğini ifade ediyorsa, muayene zamanınızın dolmuş olup olmadığına bakmadan, arabanızı yeniden egzoz muayene işlemine sokmanız lazımdır.

Ölçüm öncesi egzoz üzerinde herhangi bir sorun olmaması gerekiyor. Bir problem varsa da onarılması en iyisi olacak demektir. Egzoz emisyon ölçümü neticesinde yeterli gelmeyen bazı araç türlerine ruhsat da pul da verilmez. Bunun yerine egzoz gaz ölçüm raporu araç sahibine teslim edilir. Bahsi geçen bu rapor, arabada her an bulunmalıdır. Egzoz emisyon ölçümü e-devlet ile takip edilebilen bir uygulama olmaktadır.

Egzoz muayenesi işlemini yaptırmadan önce, arabanızın standart türdeki muayenesini yaptırmış olmanız daha iyi olacaktır. Egzoz emisyon ölçümü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın zorunlu tuttuğu bir işlemdir. Bu sebeple de zorunlu hale gelmiştir. Egzoz emisyon ölçümünden muaf olan bazı araçlar da bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz: Motosikletler, mopedler, elektrikli ve hibrit olan araçlar, hidrojen yakıta sahip araçlar, tarım ve orman traktörleri, 1979 senesinden evvel üretilen dizel motora sahip olan araçlar bu işlemden tamamen muaf tutulmuştur. Bu nedenle bu işlemi yaptırmalarına hiçbir şekilde gerek kalmamıştır diyebiliriz.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü İçin Gerekli Belgeler

Egzoz gazı emisyon ölçümü gerçekleştirilecek olan arabanın tescil belgesi, T.C. Nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet gibi belgeler egzoz gazı emisyon işlemi sırasında araç sahibinden istenmektedir.

Egzoz Emisyon Kaç Gün Geçerli?

Birçok kişi egzoz emisyon işleminin kaç gün boyunca geçerli olduğu sorusunu sormaktadır. Bu soruyu sizler için detaylı olarak cevaplandırmak istiyoruz: Binek araç türlerinde ve resmi araçlarda üç senede bir gerçekleştirilmesi gereken bu muayene türü, ticari olan araçlar içinse her sene yaptırılmalıdır. Her sene yaptırılmadığı takdirde ceza ödenmek zorunda kalınır. Bu yüzden dikkatli olmakta kesinlikle fayda vardır.

Egzoz Muayenesi Olmadan Araç Muayeneden Geçer mi?

Egzoz muayenesi olmadan araç muayeneden geçer mi sorusunu birçok kişiden sık sık duyuyoruz. Bu araç türleri hafif kusurlu sınıfında yer alır ve bu şekilde araç muayeneleri tamamlanır.

Egzoz Muayenesi Günü Geçerse Ne Olur?

Egzoz muayenesi günü geçerse tam olarak ne olur? Egzoz muayenesi günü geçerse para cezası ödemek durumunda kalabilirsiniz. Bahsi geçen bu ceza 2023 senesinden beri iki bin altmış yedi Türk Lirası olarak alınmaya devam etmektedir diyebiliriz.

Traktör Egzoz Muayenesi Var mı?

Traktörler, egzoz muayenesinden direkt olarak muaf tutulan araç sınıfında yer almaktadır. Bu nedenle yaptırmak zorunda değilsiniz demektir.

Motosiklet İçin Egzoz Muayenesi Var mı?

Motosiklet için egzoz muayenesi olmasına hiçbir şekilde gerek yoktur. Tamamen muaf tutulmuş olan bir araç türüdür. Motosikletler, egzoz muayenesinden her daim muaftır.

Egzoz Muayenesi Hafif Kusur mu?

Egzoz muayenesi 2019 senesinden evvel ağır kusur olarak görülürken 2019 senesi itibarıyla hafif kusur statüsüne giriş yapmış olmaktadır. Bu bilgi birçok önemli yer aracılığı ile de herkesin göreceği şekilde aktarılmıştır.

Trafik Sigortası Olmadan Egzoz Muayenesinden Geçilir mi?

Trafik sigortası olmayan bir araca sahipseniz egzoz muayenesinden geçemezsiniz. Bu ve bunun gibi birçok duruma dikkat etmek gerekiyor. Aksi halde başınıza son derece can sıkıcı işler açmış olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu