Arabada Çaydanlık Işığı İşareti Yanıyor Ne Yapmalıyım?

Araç kullanan kişilerin birçoğu araç önünde yer alan panelde aniden bazı göstergeler yanıp sönmeye başlar ve bunun ne olduğunu bilmezler. Bu nedenle aracın ön panelinde yer alan arıza lambalarının ne anlama geldiğini bilmek gerekir. Arabada çaydanlık ışığı işareti yanıyor ne yapmalıyım merak edilen konulardan biridir. Aracın ön panelinde çaydanlık ışığı yanması durumunda, motorda bulunan yağın basıncının düştüğünü söylemek istiyor.

Bu işaretin yanması durumunda, aracı hemen durdurmanız gerekir. Hemen motorun yağını kontrol etmekte fayda var. Yağ ilave etmeyi biliyorsanız hemen yağ çubuğundaki işarete göre yağ ilave ediniz. Yağ koymayı bilmiyorsanız acil servis çağırmanız gerekir. Bu işaret yanmaya devam ettiği halde yola devam ederseniz daha büyük arızlar açılmaya neden olur.

Arabada Çaydanlık Işığı İşaretinin Yanmasının Ne Gibi Zararları Olur?

Araçta meydana gelen yüksek yağ basıncı aracın motoruna çok zarar verir. Arabada çaydanlık ışığı yanmasının ne gibi zararları olur? Yağ basıncının çok yüksek olması araçtaki hasarda o kadar yüksek olur. Bu nedenle de, yüksek yağ basıncına sahip motoru en kısa sürede teşhis edip onarımını yapmak gerekir. Yok ise daha pahalı onarımların olmasına neden olur.

Yani yeni bir motorun alınmasına kadar gidebilir. Kullanılan yağın durumu da yağ basıncını etki altına alabilir. Araç üreticileri araçta ne gibi yağın kullanılması gerektiğini bu nedenle önermektedirler. Yanlış yağ konmasında ilk zamanlar iyi gelecek, fakat sonraları yağ basıncı artmaya başlayacaktır. Aracınızda yağ kullanırken araç üreticilerinin önerdiği yağı kullanmak gerekir.

Arabada Yağ Basıncı Neden Yükselir?

Araçlarda, motor yağının aracın yağlanması, temizlenmesi, sızdırmazlık ve korumak gibi küçük olan kanallar yer almaktadır. Bu kanallar daraldığı sürece yağın basıncı artmaya başlar. Artan basınç nedeniyle, bazı bileşenler aşınmaya başlar.

Bu nedenle de motor basıncı normal değerde olması gerekir. Arabada yağ basıncı neden yükselir? Kanalların daralması nedeniyle yağ basıncı artış gösterirken, araçta çeşitli arızaların olmasına yol açar. Yüksek olan yağ basıncının çok yaygın olan nedenleri olarak şunlar olabilmektedir.

  • Tıkanan veya biten bir filtre
  • Basınç vanasının arızalı olması
  • Yanlış yağ kullanımı veya eskimiş yağ
  • Tıkanık yağ kanalları
  • Hatalı gönderme bildirimi

Arabada Yağ Basıncı Kaç Olmalıdır?

Yağ basınçları arabalar için çok önem arz eder. Arabada yağ basıncı kaç olmalıdır sorusu çok fazla sorulmaktadır. Yağ basınç göstergeleri araç kullanıcısı tarafından devamlı kontrol edilir. Yağ basınç değerleri, motorun türüne göre farklı olmaktadır. Normal olan yağ basınç değeri 0.25 bar veya 0.75 bar arasında olması uygun olur. Yağ ısısında fazlalık olması durumunda gösterge 1 bara kadar düşerse normal olarak kabul edilmez. Bu yağ basıncı değerleri motorun hacmine ve tipine göre farklılık gösterir.

Yağ basıncı yeni model arabalarda otomatik şekilde ölçümü kendisi yapmaktadır. Yağ müşürü adındaki elektronik sensörler devamlı bir şekilde motora bağlı olmaktadır. Yağ pompasına da bağlı olması nedeniyle yağ basıncını devamlı olarak ölçer.

Arabada Birden Fazla Işık Yanıyorsa Ne Yapılmalıdır?

Araç gösterge işaretleri genellikle, bir arıza olması durumunda yanmaya başlar. Arabada birden fazla ışık yanıyorsa ne yapılmalıdır? Araçlarda uyarı olarak bu lambalar yanması durumunda her göstergede bir arızanın olduğunu size bildirmektedir. Bu durumda buradaki hataya müdahale edilerek hatanın giderilmesine çalışılması gerekir. Örneğin yakıt miktarını gösteren lamba yanmaya başlamış ise yakıtın çok az kaldığını bildirir.

Aracın birden fazla işaret lambası yanması durumunda derhal bir servise giderek bu arızların tespiti yapılıp arızanın giderilmesi gerekir. Bu arızalar giderilmemesi durumunda araçta çok büyük arızaların oluşumu başlar ve buda size pahalıya mal olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu