Muayene Gecikme Cezası Hesaplama ve Ödeme Yöntemleri 2023

Araç muayenesi devlet tarafından zorunlu kılınmış bir kuraldır. Bu kuralda motorsuz veya motorlu taşıtların trafikte yer almasının herhangi bir mahsuru olup olmadığı kontrol edilir. Trafiğe çıkması tehlikeli olan araçlar belirlenir ve eksikliklerin verilen ek süre içerisinde tamamlayıp yeniden gelmesi istenir ancak bazı sürücüler yeniden muayeneye gelmeyerek aracıyla muayenesiz bir şekilde trafikte yer alıyor. Peki, muayenesiz araç kullanma cezası nedir? Bu sorunun cevabına ve daha fazlasına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Aracın cinsine bağlı olarak belirlenen aralıkla aracınızı muayeneye sokmanız gereklidir. Bu süre kamyon, kamyonet ve diğer ticari araçlar için yılda bir iken binek araçlar için bu süre iki yıldır. 0 km. binek araç sahipleri bir defaya mahsus olmak üzere üç sene sonra muayeneye girmektedir.

Araç Muayenesi Yaptırmamanın Cezası 2023

Aracınızın muayene tarihi yaklaşması durumunda TÜİK resmi internet sitesinden randevu alarak aracınızı muayeneye götürmeniz şarttır. Hastalık, iş ve tatil gibi nedenlerden dolayı araç muayene tarihinin bitişine kadar aracınızı muayene götürememe gibi bir durumla karşı karşıya kalabiliyoruz.

Bu gibi durumlarda aracınız trafiğe çıkmaması halinde herhangi bir cezayla karşılaşmanız pek mümkün değildir ancak, aracınızın muayenesi yokken muayeneye götürmek için geçici trafiğe çıkma izni almanız gerekmektedir. Buna ek olarak bir oto kurtarma hizmeti ile muayeneye götürerek cezadan kurtulabilirsiniz.

Aksi takdirde muayenesiz araç kullanma cezası 2023 yılı için 314 TL’dir.  Bunun yanı sıra araç sürücüsüne 10 ceza puanı verilmektedir. Ehliyet ceza puanınız son 1 sene içerisinde 100 puanı geçmesi halinde ehliyet 2 ay boyunca EGM tarafından el konulur.

2 ay sonrasında ise bir sürücü kursuna kayıt yaptırarak teorik eğitim alıp sınavdan başarılı olmanız halinde trafik büro amirliğine başvuru yaparak ehliyetinizi alabilirsiniz. Muayenesiz trafiğe çıkma sonucunda yediğiniz cezayı tebligat sonrası 15 gün içerisinde ödemeniz halinde %25 indirim uygulanmaktadır. Bu indirim ile cezanız 235.50 TL ye inmiş olacaktır.

Araç Muayene Cezası Nasıl, Nereye Ödenir?

Araç muayene cezasını ödemeniz için birçok yol bulunmaktadır. Bu yolları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Mobil Bankacılık: Müşterisi olduğunuz bankanın mobil bankacılık uygulamasına giriş yaparak, ödemeler sayfasından trafik cezanızı sorgulayarak hızlıca ödeme yapabilirsiniz.
  • Gelir İdaresi Daire Başkanlığı Web Sitesi: Gelir İdaresi Daire Başkanlığı resmi internet sitesini ziyaret ederek, kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapabilirsiniz.
  • İnteraktif Vergi Dairesi: Resmi web sitesini ziyaret ederek “hızlı ödeme” menüsü altında yer alan “MTV ve Trafik Para Ceza Ödeme” sayfasına gidiniz. Karşınıza gelen sayfada istenilen ruhsat bilgilerini doldurarak ceza sorgulaması yapabilir ve 02.00 – 22.00 saatleri arasında bankamatik veya kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.
  • Vergi Dairesi: Size en yakın vergi dairesine giderek araç muayene cezası ödemesi yapabilirsiniz. Ödemede zorlanma yaşayacak kişiler taksit seçeneklerine başvurarak ödeme kolaylığından faydalanabilirler.

Trafik cezasını internet üzerinden ödemesini yapmak isteyen sürücülerin en çok yaptığı hatalardan bir tanesi de internet üzerinden trafik cezası ödeme adlı sahte internet sitelerine girerek kredi kartı bilgilerini girmesidir.

Bu alanda dolandırılma vakalarının son zamanlarda artması nedeniyle ödeme yapacağınız sitenin yukarıda bahsettiğimiz kurumların resmi web sitesi olduğunu teyit etmelisiniz. Aksi takdirde kredi kartı bilgileriniz üçüncü şahısların eline geçebilir. İnternet üzerinden ödeme yapma konusunda acemiyseniz yakınınızdan yardım almanız veya vergi dairesine başvurmanız önerilmektedir.

Muayenesiz Araç Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Muayenesiz araç cezasına itiraz edecek kişilerin cezanın iptalinin sulh ceza hakimliği tarafından yapıldığını bilmesi gerekmektedir. Cezaya itiraz etmek için bir adet itiraz dilekçesi, ceza tutanağı ve ehliyet fotokopisi yeterli olacaktır. Bu cezayı haksız yere yediğinizi dilekçe içerisinde ispatlamanız halinde ödediğiniz ceza ücreti iade edilir.

Muayenesiz Araç Bağlanır Mı? 2023

Ülkemizde yüz binlerce araç yer almaktadır. Bu kadar çok araç ne yazık ki zamanında aracını muayeneye sokamamaktadır. Kasıtlı veya kasıtsız sebeplerden dolayı aracını muayeneye sokmayan kişilerin en sık sorduğu sorulardan bir tanesi de muayenesiz araç bağlanır mı? 2023 oldu.

Muayenesi geçmiş araçlar trafikte ilk yakalanması sonucunda bağlanması söz konusu değildir. Yalnızca 314 TL para cezası uygulanır ve uyarılar yapılır. Peki, 2. Kez muayenesiz araç cezası nedir? Bu sorunun cevabı yazımızın devamında…

2. Kez Muayenesiz Araç Cezası

Aracınız ile muayenesizlikten ceza yemeniz halinde muayene yapmanız için geçici trafiğe çıkma izni verilir. Bu sayede belirli bir süre 2. kez muayeneden dolayı ceza yemezsiniz. Bu süre bitmesine rağmen hala aracınızı muayeneye sokmadıysanız trafiğe kesinlikle çıkmamalısınız. Aksi takdirde trafiğe çıkmanız ve polise yakalanmanız halinde cezanız bu sefer daha ağır olacaktır.

İlk seferde yediğiniz 314 TL cezaya ek olarak 652 TL daha para cezası alırsınız. Bunun yanı sıra polis çevirmesine bağlı olarak aracınız çekici ile çekilecektir. Bu çekici masrafları da size ait olacaktır. 2. kez yediğiniz para cezasını da 15 gün içerisinde ödeme yapmanız halinde %25 indirim kazanarak 489 TL ödeme yaparsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu