Doğru Hamilelik Testi Nasıl Yapılır 2023

Hamilelik kan ve idrarda bulunan Beta HCG miktarının yükselmesi ile fark edilmektedir. Eskiden adet döngüsünde yaşanan gecikmeler ile fark edilen gebelik günümüzde adet öncesinde de öğrenilebilmektedir. Gebeliğin öğrenilebilmesi için iki çeşit test uygulanmaktadır. Bunlar evde yapılabilen hamilelik test kitleri ve doktor tarafından yapılan tahliller şeklindedir.

Doğru hamilelik testi nasıl yapılır, evdeki testler doğru sonuçlar verir mi diyenler için en kesin sonuç kan tahlili ile çıkacaktır. Hamilelik şüphesi olan kişiler kendilerinde oluşan belirtilerle birlikte kan ve idrar tahlili vermelidir.

Hamilelik Testi Aç Karnına mı Yoksa Tok Karnına mı Yapılır?

Hamilelik testleri aç ya da tok fark etmeksizin her zaman yapılabilmektedir. Evde yapılan hamilelik testlerinde aç ve ya tok karnına olmak sonucu değiştirmeyecektir. Bazı kişiler sabah aç karnına ve ilk idrar ile yapılan testin doğru sonuç vereceğini düşünmektedir.

Ancak bu düşünce yanlıştır. Çünkü hamilelikte kanda ve ya idrarda bulunan hormonlara bakılmamaktadır. Hormonlar sabah vakitlerinde ve aç karnına daha belirgin hale gelirken hamilelik döneminde kan ve idrardaki beta HCG miktarı her zaman varlığını korur.

Hamilelik Testi Aç Karnına mı Yoksa Tok Karnına mı Yapılır?

Hastaneye aç gitmek gerekir mi diyen kişiler için sonuç değişmeyecektir. Hamilelik dönemi içerisinde yapılacak testlerde ise doktor tarafından bilgi verilecek ve kimi testlerde aç karnına gelmek gerekecektir.

Gebelik Testi Fiyatları Nedir?

Gebelik testi eczanelerde, kişisel bakım ürünleri satan mağazalarda ve internet üzerinden satılabilmektedir. Normal gebelik testleri 5-15 TL arası bir ücrete sahipken, hızlı gebelik testleri 20-50 TL arası fiyatlandırılabilmektedir. Ayrıca ovulasyon dönemlerinin tespit edilebilmesi amacıyla kullanılan yumurtlama testleri ve gebelik testleri bir arada satılabilmektedir.

Sürekli test yapması gereken kişiler gebelik testi fiyatları açısından daha uygun set seçeneklerinden faydalanabilmektedir. Bir gebelik testi yerine 10 ve ya daha üzeri alımlarda gebelik testlerinin fiyatları indirimli olarak sunulabilmektedir.

Gebelik Testi Aile Hekiminde Yapılırmı?

Yeni düzenlemelerle birlikte gebelik söz konusu olduğunda bu durumun aile hekimine bildirilmesi gerekmektedir. Gebelik şüphesi olan kadınlar kan ve idrar tahlilleri için aile hekimine başvurabilmektedir. Gebelik test aile hekimi başvurularında adetin gecikmiş olması birinci kriter olarak görülecektir. Ayrıca farklı hastalıkların tedavisine başlayacak olan kadınlar adet öncesi dönemde aile hekimine durumu anlatarak hamilelik testi talep edebilmektedir.

Gebelik testi aile hekimi tarafından ücretsiz bir şekilde uygulanmaktadır. Kan tahlilleri sabah erken saatlerde yapılması gerektiğinden dolayı gebelik şüphesi olanların erken saatlerde aile sağlık merkezlerinde bulunması gerekecektir. Yapılan kan ve idrar tahlillerinin sonuçları ertesi gün öğleden sonra çıkmaktadır. Ancak bu saatten önce E-Nabız sistemi üzerinden gebelik sonuçları görülebilmektedir.

Gebelik Testi Adetten Öncemi Sonramı Yapılır?

Gebelik testi adetten önce de sonra da yapılabilmektedir. Adetten önce gebelik testi yapılabilmesi için ilişkinin üzerinden 8-10 gün geçmiş olması gerekmektedir. Adetten önce hamilelik durumunu öğrenmek için alınacak olan testi hızlı hamilelik testi olması sonucun daha doğru olmasını sağlayacaktır.

Normal gebelik testlerinden farklı olarak idrardaki bileşenlere daha duyarlı olan hızlı gebelik testleri %98 oranında doğru sonuç vermesi ile bilinmektedir. Normal gebelik testlerine göre daha pahalı olabilen bu testler eczanelerde ve medikal ürünler sunan adreslerde bulunabilmektedir.

Gebelik testi adetten önce mi sonra mı yapılır konusu tartışmalı olsa da adetten sonra yapılması daha kesin sonuçlar vermektedir. Adet dönemi geçen kadınların normal gebelik testi ya da hızlı gebelik testi alması ile sonuçları belli olacaktır. Ancak bazı gebelikler yeni olduğundan dolayı gebelik testinde tam olarak görülmeyebilir. Adetten sonraki dönemde dahi gebelik testinde sonuç negatif görünebilir. Böyle durumlarda mutlaka doktora giderek kan tahlili yaptırılmalıdır.

Gebelik Testi Bekleme Süresi?

Gebelik testi bekleme süresi eğer evde yapılan ufak testlerden ise 5 dakika sürecektir. Gebelik testini uygularken düz bir zemine koyulmasına ve idrarın doğru bir şekilde teste damlatılmasına dikkat edilmelidir. Kan ve idrar tahlili şeklinde yapılan testlerde ise eğer aile hekimine başvurulmuşsa sonuçlar ertesi gün öğleden sonraya kadar beklenecektir.

Bazı özel sağlık kuruluşlarında kan ve idrar tahlili sonuçları birkaç saat içerisinde netleşebilmektedir. Devlet hastanelerinde ise sabah kan ve idrar verilmesi halinde sonuçlar aynı gün öğleden sonra öğrenilebilir.

Gebelik Testi Ne Kadar Doğrudur?

Gebelik testleri genellikle %70-98 aralığında doğruluk payına sahip sonuçlar vermektedir. Normal gebelik testleri erken gebelik durumlarında sonucun negatif görünmesine neden olabilmektedir. Hızlı gebelik testleri ise adet öncesi dönemde %98 doğruluk payına sahip olması ile öne çıkmaktadır. Bu yüzden adetten önceki gebeliklerde hızlı test alınmalıdır. Ayrıca adet neden olur diye merak ediyor olabilirsiniz.

Gebelik testleri bazı kişilerde doğru bir sonuç verememektedir. Hamilelik olsa bile testlerde negatif görünen bu tür durumlarda gebelik şüphesi olan kişinin doktora başvurması gerekir. Birkaç günlük olan gebeliklerde gebelik testinde ilk çizgi tam görünürken ikinci çizgi ise silik bir şekilde görünebilmektedir. Silik olan çizgi hamileliğin olduğuna ancak yeni olduğuna yorumlanmaktadır. Yine de kesin sonuçlar almak adına doktora giderek kan tahlili verilmesi daha iyi olacaktır.

Gebelik Testi Eczanede Yapılır Mı?

Gebelik testleri ve ertesi gün hapları tek kullanımlık şekilde eczanelerde satışa sunulmaktadır. İdrar ile yapılan bu testler eczanelerde yapılmamaktadır. Gebelik testi yapmak isteyen kişilerin alacakları testi uygun bir ortamda kendisi uygulamalıdır.

Bunun dışında kan ve idrar tahlili ile yapılacak olan gebelik testleri de sağlık kurum ve kuruluşlarında yapılmaktadır. Eczanede gebelik testi uygulaması bulunmamaktadır. Ayrıca eczaneleri gebelik testi yapma gibi bir yetkileri de yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu