Kadın Sığınma Evine Nasıl Gidilir 2023

Maddi ya da manevi açıdan desteğe ihtiyaç duyan, fiziksel veya psikolojik şiddete maruz kalan ve bekar, evli, reşit hiç farketmeden her kadın sığınma evine kabul edilmektedir. Ülkemiz de yaklaşık olarak neredeyse 145 tane sığınma evi bulunmaktadır. Kadın sığınma evleri, kadınların devlet tarafından korunma altına alındıkları kurumlar olarak bilinmektedir.

Desteğe ihtiyaç duyan her yaştan kadın, kadın sığınma evine nasıl gidilir sorusunu merak ederek araştırma içerisine girmektedir. Bu bağlamda, herhangi bir evrağa ihtiyaç duyulmadan Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne ya da Emniyet Müdürlüğü’ne başvuru yapmak yeterli olacaktır. 

Ancak bu kurumlarda kalabilmek için bazı kurallara uymak gerekmektedir. Kadınların güvenliği ve daha huzurlu bir ortam için yönetim tarafından belirlenen bu sıkı kurallara uyum sağlamak en önemli husustur.

Kadın Sığınma Evi Başvuru Şartları ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kadın sığınma evi başvuru şartları içerisinde en önemli husus, psikolojik ya da fiziksel olarak şiddet görüyor olmanızdır. Hem maddi hem de manevi yönden desteğe ihtiyaç duymakta olan ve can güvenliği bulunmayan her kadın ile eğer varsa çocukları bu kurumlarda kalabilmektedir. 

Bu şartların dışında kurumda kalmak için herhangi bir şart ve yönlendirme söz konusu değildir. Kadın sığınma evinde kalmak isteyen bütün kadınların başvurusu mutlaka kabul edilir. Yaş sınırı olmamakla beraber sadece reşit olunması kriteri yer almaktadır. 

Ayrıca kadın sığınma evine giderken bir belge götürme zorunluluğu yoktur. Başvuru da bulunmak için Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne veyahut acil durum karşısında Emniyet Müdürlüğüne giderek başvuruda bulunmanız yeterli olacaktır.

Kadın Sığınma Evi Kuralları Nelerdir?

Kadın sığınma evlerinde düzeni sürdürebilmek ve huzurlu ortamı yaratabilmek amacıyla bazı kurallar yer almaktadır. Özetle açıklamak gerekirse kadın sığınma evi kuralları şu şekildedir:

  • Bu kurumda kalan kişilerin, kendilerine verilen yemek, temizlik ve mutfak işleri gibi bazı sorumlulukları yerine getirmesi gerekmektedir,
  • Kadın sığınma evinde kalan kadınların, görevli yetkilerin izni olmadan dışarı çıkmaları kesinlikle yasaktır,
  • Hem kuruluş içerisinde, hem de izinli olarak dışarı çıkıldığı zaman kadınların alkol ve uyuşturucu gibi yasaklı maddeleri kullanmaları yasaktır. Bu tür zarar veren maddelerden mutlaka uzak durulması gerekmektedir,
  • Ayrıca telefon kullanımı yasaktır. Dışarı çıkma saatleri yönetim tarafından belirlenmektedir,
  • Son olarak erkeklerin kadın sığınma evine girmesi asla mümkün değildir. Genel olarak dışarıdan gelecek herhangi bir ziyaretçi kabul görmemektedir.

Kadın Sığınma Evinde Para Veriyorlar Mı?

Kadın sığınma evinde para veriyorlar mı kısaca bahsetmek gerekirse; evet, kadın sığınma evlerinde kalan kadınlara destek olmak amacıyla aylık olarak bir miktar harçlık verilmektedir. Fakat herhangi bir aylık bağlama söz konusu olmamakla beraber, burada kalan tüm kadınların ihtiyaçları kurum tarafından karşılanmaktadır.

Kadın sığınma evlerinde, kadınların kendi ayakları üzerinde durmaya teşvik etmek için bazı meslek kursları mevcuttur. Buna bağlı olarak kadınlar, meslek sahibi olma şansını yakalayarak aynı zamanda da kazanç elde etmeye başlamaktadır.

Kadın Sığınma Evinde Kimler Kalabilir?

Kadın sığınma evinde şiddete maruz kalmış kadınlar ve çocukları, gece gündüz farketmeksizin günün her saatinde giderek kalabilirler. Bu kuruluşların kapısı, ruhsal, fiziksel ve cinsel yönden herhangi bir şiddete maruz kalmış olan bütün kadınlara sonuna kadar açıktır.

Hakaret, dayak ve tehdit ile karşı karşıya kalmanız, tecavüze uğramanız ya da paraya ulaşım hakkınızın elinizden alınması gibi unsurlar arasında herhangi bir ayrım gözetilmez. Sığınma evine, din, ırk, mali durum, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinden bağımsız olarak tüm kadınlar koşulsuz şekilde kabul edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu