Bit Nedir? Nasıl Anlaşılır? Nasıl Temizlenir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Bitler, insan vücudunda yaşayan ve kanıyla beslenen küçük böceklerdir. Bu nedenle parazit (Infestation) türlerinden biri olarak kabul edilir.

Bit Türleri Nelerdir?

İnsan vücudunda yaşayan bilinen üç bit türü vardır ve bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Saç biti: Bu tür bitler başta ense ve kulak arkası olmak üzere saçlarda bulunur. Çocuklarda, özellikle kreş ve okullardaki çocuklarda ilk aşamada yaygın olarak yayılır. Yetişkinlerde de görülebilir.

Kasık biti: Bu bit türü kasık bölgesinde görülür. Ancak sakal, kirpik, kaş, koltuk altı kılları, göğüs kılları ve nadir durumlarda saçlarda da bulunabilir.

Vücut biti: Bu tür bitler, kıyafetlerin kıvrımları arasında yaşar ve yumurtalarını bırakır.

Bit Belirtileri Nelerdir?

Kaşıntı, bitlerle ilişkili en yaygın semptomdur. Bitin tipine bağlı olarak aşağıdaki gibi başka semptomlar da ortaya çıkabilir:

Saç biti: Çoğu zaman, bulaşan kişi ilk başta herhangi bir semptom göstermez ve kaşıntı, bit istilasının başlamasından birkaç hafta ve bazen birkaç ay sonra başlar. Şiddetli kaşıntı yaralanmaya neden olabilir ve cilt bazen enfeksiyona neden olabilecek berrak bir sıvı salgılayabilir.

Kasık biti: Bu tür bitler çok yoğun kaşıntıya neden olabilir ve bit ısırıkları, baş ve ekstremiteler dışında etkilenen cildin her yerinde küçük çürük benzeri izlere neden olur. Bu bit türü kirpiklere yerleştiğinde göz kapaklarının uçları zarsı bir madde ile kaplanır ve bu bitleri ayırt etmeyi kolaylaştırır.

Vücut biti: Vücut biti, özellikle geceleri şiddetli kaşıntıya neden olur ve istila bölgelerinde, örneğin koltuk altlarında, yanlarda, sırtta ve bitlerle enfekte olmuş giysilerin kıvrımlarının vücuda yapıştığı diğer yerlerde yaralar fark etmek mümkündür. Bu bit türü cilt üzerindeyken görülmez ve bit istilasının neden olduğu yoğun kaşıntı, özellikle şiddetli ve kalıcı olduğunda cilt enfeksiyonuna neden olabilir.

Bazı ciddi saç biti istilası vakalarında, baştaki saçlar dökülebilir ve kulak bölgesindeki cilt koyulaşır.

Bitlerin Nedenleri ve Risk Faktörleri Nelerdir?

Bitler bir kişiden diğerine dokunma yoluyla veya kıyafet ve kişisel eşya alışverişi sırasında bulaşır ve bitlerin uçamayacağını veya zıplayamayacağını bilmek önemlidir.

Bit istilası için risk faktörleri şunları içerir:

  • Kreşlerde veya okullarda olmak: Oyun oynarken ve şapkalar ve diğerleri gibi kişisel eşyaların değiş tokuşu sırasında bitler bulaşabilir.
  • Kirli veya aşırı kalabalık bir ortamda yaşamak: Evsizler, savaş zamanlarında askerler, doğal afetler ve toplu yer değiştirmeler gibi kişisel hijyeni zayıf olan kişilerin bitlere yakalanma olasılığı daha yüksektir.
  • Birden fazla partnerle seks yapmak: Kasık biti ile enfeksiyon riskini artırır.

Bitlerin Komplikasyonları Nelerdir?

Çoğu durumda bitler ciddi komplikasyonlara neden olmaz, ancak sorun neden oldukları rahatsız edici semptomlarla ilgilidir.

Bitler Nasıl Anlaşılır?

Çocukların saçlarını düzenli olarak incelemek, bit istilasının erken tespit edilmesine ve böylece bitlerin ailenin geri kalanına yayılmadan önce uygun tedavinin alınmasına katkıda bulunur.

Dermatolog genellikle saçı dikkatlice inceleyerek bit istilasını tespit edebilir ve teşhis edebilir. Bazen bitlerin varlığını doğrulamak için bir büyüteç gerekir ve kasık biti ve vücut biti varlığını tespit etmek için cildi ve giysileri inceleyebilir.

Bitlerden Nasıl Kurtulabiliriz?

Bitlerin tedavisini takiben merhemler, kremler veya saç losyonu müstahzarlarının kullanımı çoğu durumda reçete gerekmeden satın alınabilir, çünkü müstahzarlar cilde ve saça uygulanmalıdır.

Çoğu durumda ve bitlerin tamamen yok edildiğinden emin olmak için, bitlerin tamamen yok edildiğinden emin olduktan sonra bir süre daha merhemlerin kullanılması tavsiye edilir.

Birden fazla ilaç türü kullanıldığında bit tedavisinin etkili olmaması durumunda, doktor Ivermectin olarak bilinen bir ilaç tedavisini reçete eder.

Bitlerin Bulaşması Nasıl Önlenebilir?

Bitlerinin önlenmesi ile ilgili en önemli bilgiler şunlardır:

  • Baş biti, sosyal veya ekonomik düzeyden bağımsız olarak tüm insanlarda ortaya çıkabilir ve bitlerin kolayca bulaşmasına izin veren oyun alışkanlıkları nedeniyle çocuklarda saç biti istilasını önlemek genellikle zordur.
  • Bit görülen kişiye yaklaşmaması ve uzun süre dokunmaktan kaçınması tavsiye edilir, çünkü bu bulaşma riskini azaltır.
  • Birden fazla partnerle cinsel ilişkiye giren kişilere kasık biti bulaşır ve bu tür bitlerden korunmak için bu tür cinsel ilişkilerden kaçınmak gerekir.
  • Vücut bitlerini önlemek için kişisel hijyeni sağlamak gerekir, örneğin: düzenli olarak duş almak ve her gün kıyafet değiştirmek.
  • Giysileri sıcak suyla yıkamak, bitlerden kurtulmaya ve yumurtlamayı önlemeye yardımcı olur. Bu nedenle çoğu durumda bu tür bitler herhangi bir ilaç kullanmadan yok edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu