Birine Kötü Ve Üzücü Bir Haber Nasıl Verilir?

Birine kötü veya üzücü bir haber verirken onları kendilerini rahat hissedecekleri sakin bir ortama götürebilirsiniz. Bundan da önce yapılması gereken şey o kişinin ruh halini önceden öğrenerek eğer vakit varsa buna göre bir gün belirlemek.

Çünkü insan kendini iyi hissetmediğinde her şeyi daha da kötü algılama ve senaryolaştırma eğilimindedir. Bu yüzden ruh halinin iyi olduğu bir günde kötü haber vermek en azından bu durumu daha stabil bir seviyede tutmanızı sağlayabilir. O kişiyle yüz yüze geldiğinizde öncelikle ona ön bir açıklama yapmanız ve bu duruma hazırlamanız daha da doğru bir başlangıç olacaktır.

Kötü Haber Vermeden Önce Ne Yapılır?

Kötü bir haber vermeden önce karşı taraf yerine kendinizin iyi olup olmadığına ve buna hazırlık durumunuza bakabilirsiniz. Çünkü bir durumun neticesini üslupta belirlemektedir. Siz ne kadar iyi bir biçimde olayı izah edebilirseniz karşı tarafta bunu sizin anlattığınız şekilde algılama eğiliminde olacaktır.

Siz kendinizi ve ona diyeceğiniz ortamı hazırladıktan sonra ona diyeceğiniz durumu planlayabilirsiniz. Örneğin sizin vereceğiniz haberin olası sonuçları hakkında onu bilgilendirebilirsiniz.

Ya da verdiğiniz haberin çözümlerini sunabilirsiniz. Ki bu şekilde çözümler bularak kötü haber vermek daha iyi hissettirecektir. Eğer derseniz ki benim vereceğim haberin hiç iyi bir tarafı yok. O halde ona haberi vermeden önce onun yanında ve her zaman destekçisi olduğunuzla ilgili bir konuşma planlayabilirsiniz.

Kötü Haber Verirken Gülmek

İnsan ciddi olması gereken ortamlarda sinirsel olarak gülme eğiliminde olabilmektedir. Size yukarıda birine kötü haber vermeden önce bir ortam hazırlamanız gerektiğinden bahsetmiştim. Bu ortama ondan önce siz gideceğiniz için bu ortamda kendinizi sakinleştirebilir, konuşmanızı ayarlayabilirsiniz. Zaten vereceğiniz kötü bir haberi düşünmek gülmenize de engel olacaktır.

Kötü Haber Alınca Ne Yapmak Lazım

Öncelikle hepimiz dönemsel olarak kötü haberler alabiliyor. üzülebiliyoruz. İnsan böyle durumlarda ‘neden ben?’ sorusunu sormaya eğilimli oluyor. Kendinizi bu gibi sorularla boğmak yerine alınan haberi kabullenerek sakince düşünebilirsiniz.

Kendinize bu durumu sindirebilmek için zaman vermeniz önemli bir husus. Durumu kabullendikten sonra ise herhangi bir yakınınızla bunu paylaşarak içinizi dökebilirsiniz. Biriyle kötü bir haberi paylaşmak olaya uzaktan bakmanızı sağlayacaktır. Belkide sorun sizin gözünüzde küçük ve çözülesi görülecektir.

Kötü Haber Alınca Okunacak Dua 

Kötü haber alınca bol bol Allah’a dua ederek içinizi dökebilirsiniz. Bu durumların geçici birer imtihan olduğunu bilerek sabretmek önemli olan husustur. Sabır için ‘La havle vela kuvvete illabillahül aliyyül azim.’ denilebilir. Bunun dışında ise birçok insanın da belirttiği gibi Kur’an da geçen İnşirah ayetinin ruhu ferahlığa ve huzura kavuşturduğu çoğu kişi tarafından bilinmektedir.

Siz de inşirah suresini okuyabilir, bol bol dua edebilirsiniz. Bunun dışınan Kur’an’ın sadece Arapça halini değil anlamını da okursanız bunu Türkçe olarak anlamanız sizi daha da ferahlığa kavuşturacak ve iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu