Damacana Su Dükkanı Açma Maliyeti, İşlemleri ve Kazancı 2023

Günümüzde maalesef şebeke suyu tercih edilmemektedir. Bunun temel sebebi ise şebeke suyunun sağlıklı olmamasıdır. Hal böyle olunca vatandaşlarımız su içmek için hazır damacana suyu tercih ediyor.

İnsanlarımızın damacana suyu pek fazla kullanması dikkate değer bir iş alanını da beraberinde getirdi. Damacana su dükkanı açma konumunda ülkemizde birden fazla marka bulunmaktadır. Böylelikle bu markalardan bazılarının bayiliğini alıp bu sektörde bir girişimde bulunabilirsiniz.

Damacana Su Dükkanı Açmak Mantıklı ve Kazançlımı?

Bir damacana su dükkanı açmanın akıllıca bir fikir olup olmadığı tamamen kendi durumunuza bağlıdır. Türkiye’de sayısız damacana su işletmesi var ve faaliyet gösteriyorlar. Bu işletmelerin bir kısmı hatırı sayılır paralar kazanırken, bir kısmı da kısa sürede işletmesini kapatabilmektedir. Fakat bu farklılığa ne sebep oluyor?

Bu fark, işin inceliklerini hem bilmekten hem de deneyimlemekten kaynaklanmaktadır. Bu püf noktalarını sizin için saymakta fayda vardır;

 • Damacana su sektöründe rekabet yoğundur. Bu nedenle sabırlıysanız bu sektöre adım atmalısınız.
 • Kâr marjı çok yüksek değil. En büyük payı ise su fabrikaları alıyor.
 • İlk aşamada reklam ve tanıtım çok ama çok önemlidir. Sabır burada da işe yarayacak.
 • Köşedeki sıradan bir büfe bile siz işletmeyi açtıktan sonra sizden daha fazla su satabilir.
 • İlk aşamada dikkat çekici kampanyalar ile adınızı duyurmaya çalışın.
 • Maliyet planınızı yaptığınızdan emin olun. Su fabrikasının size uzaklığı bile maliyetlerinizi doğrudan etkileyecektir.
 • Sadece haneleri hedeflemeyin. Hedef müşteri portföyünüzdeki pazarları, işletmeleri, büfeleri ve diğer potansiyel durumları değerlendirin.
 • Fiyat çok önemli bir konu olmaktadır. Fiyatlarınız yüksek olduğu için müşteri kaybedebilirsiniz.
 • Damacanayı taşımak için bir personel ve bir araç tahsis etmelisiniz.
 • Su kaliteniz çok önemlidir. Sonuç olarak insanlar damacana suyu seçerken sağlıklı su içmek isterler.
 • İşin inceliklerini bilir ve uygularsanız damacana su sektöründe başarılı olmanız kaçınılmaz olacaktır.

Damacana Su Dükkanı Açmak İçin Ne Kadar Para Gerekli ve Aylık Kazancı Nedir?

Damacana dükkanı açmak istiyorsanız gerekli maliyeti karşılayacak özelliklere sahip olmalısınız. Sizler böylesine bir dükkan açmak için bugün en az 60 bin TL gerekiyor. Ancak yoğun bir konumda dükkan kiralamak bu işe daha da fazla sermaye ayrılmasına neden olabilir.

Bu gibi durumlarda sermayeyi belirlemeden önce dükkanı nerede açacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Aksi durumda sermaye yetmeme probleminden dolayı işletmenizi açmada gecikmeler olabilir. Damacana dükkanı açma konusunda herhangi bir endişeniz veya endişeniz varsa bu alanda iş yapan kişilerden de bilgi alabilirsiniz.

Ancak onlarla rekabet etmeyeceğinizi de belirtmelisiniz. Ayrıca çalışan demir için 5000 TL, damacana suyu için en az 200 TL almanız gerekiyor. Bu da sizin için 3000 TL’lik bir sermaye tutarı anlamına geliyor. Kira ve vergi giderleri için 3 bin TL harcamanız gerekiyor.

Damacana Su Dükkanı Açmak İçin İlk Önce Nereye Başvurmak Gerekir?

Su bayiliği almak için öncelikle iyi bir pazar araştırması yapmalısınız. Bu konuda dikkat edilmesi gerekli olan en önemli nokta tek bir firmaya bağlı kalmamaktır. Tüm su firmalarını değerlendirip, yatırılacak sermayeye ve ürünün satış gücüne göre karar vermeniz bu sektörde kalıcılığınız için önemlidir.

Pek çok seçenek kafanızı karıştırabilir ancak doğru olanı seçmenize de yardımcı olacaktır. Firmanın web sayfasında başvuru formu yoksa iletişim numaraları ile yetkililerden destek alabilir veya bayilik başvuru formu örneğinden yardım alabilirsiniz.

Başvurunuz en kısa sürede değerlendirilecek ve sonuç tarafınıza bildirilecektir. Talebiniz olumlu olduğu için firma bayilik işlemlerinin gerçekleştirilmesi için gerekli şartlar ve ekipmanlar hakkında sizleri bilgilendirecektir. Mağaza koşullarına ve ihtiyacınız olan tüm malzemelere sahip olduğunuzda satışa başlayabilirsiniz.

Damacana Su Dükkanı Açma İzinleri Nasıl Alınır?

Damacana satarak para kazanmak istiyorsanız bunu büyük şehirlerde yapmalısınız. Suyun insanlar için en kirli olduğu yerler, nüfusun yoğun olduğu bölgelerdir. İyi, yoğun bir yerde bir dükkan kiralamak ve bir miktar işletme sermayesine sahip olmak, kolay bir işe başlamak için çok önemlidir.

Ancak burada önemli olan konunun reklam ve tanıtım olduğunu da bilmelisiniz. Hijyen konusuna gereken önemi vermek gerekiyor. Yeterli hijyen yoksa müşterilerinizi memnun etmeniz zor olacaktır. İnsanların damacana suyuna yönelmesinin en önemli sebebi musluk suyundan temiz ve tatlı su içmenin mümkün olmamasıdır.

Bu nedenle sattığınız damacanalardaki suyun temiz ve doğal olması gerekmektedir. Damacana suyu satmak için ise, il sağlık müdürlüğü 3 ayda bir olmak üzere sattığınız sulardan örnek alarak laboratuvara gönderilir ve gelen yazıda herhangi bir sorun olmazsa izni kolaylıkla alabilirsiniz.

Damacana Su Dükkanı Açma Ruhsatı Almak Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir?

 • Vergi levhasının iki nüshası
 • İl sağlık müdürlüğünden gelen onay belgesi
 • Kimlik fotokopisi
 • Bağlı olduğu esnaf odasından oda kayıt belgesi yeterlidir.

Damacana Su Dükkanında Olması Gereken Malzemeler Nelerdir?

 • Vergi Levhası
 • Damacana su rapor belgesi
 • Firma anlaşma belgesi
 • Esnaf ve sanatkarlar odası belgesi
 • Muhasebe departmanı

Damacana Su Dükkanı İçin Bayilik Nasıl Alınır?

Damacana su firmalarından herhangi bir tanesinden bayilik almak istiyorsanız, alacağınız bayinin resmi sayfasına giriş yaparak ve bayi almak için gerekli formu doldurduktan sonra kolaylıkla bayilik alabilirsiniz. Online üzerinden almak istemiyorsanız eğer firmayı da arayarak alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu