Gardiyan Nedir, Ne iş Yapar ve Nasıl Olunur? 2023

Kolluk kuvvetleri ve koruma görevlileri, cezaevlerinde ve cezaevlerinde bulunan insanlara barınma, yiyecek ve hayatta kalma ihtiyaçları konusunda yardım eden işçilerdir. Ayrıca cezaevi görevlileri mahkûmların topluma yeniden kazandırılmasını kolaylaştırmaktadır. Polis ve koruma personeli, cezaevi ve cezaevi personelinin düzenlenmesinden ve disipline edilmesinden sorumludur.

Kolluk ve koruma görevlileri, tutuklu ve hükümlülerin gözetimini ve cezaevlerinde düzeni sağlar. Tutuklu ve suçlular arasındaki anlaşmazlıkları çözmek ve insani koşullarda yaşamalarını sağlamak gibi temel görevleri vardır. Kolluk ve koruma görevlileri, tutuklu ve hükümlüler ile cezaevi yönetimi arasındaki köprüdür.

Cezaevlerinin düzgün işleyişini sağlayan kolluk kuvvetleri ve koruma görevlileri, cezaevinde düzeni sağlamaktan sorumludur. Ayrıca kolluk kuvvetleri ve koruma görevlileri, tutukluların insani koşullarda düzenli bir yaşam sürmelerini sağlayarak iyileşme sürecine yardımcı olmaktadır.

Gardiyan Çalışma Saatleri ve Görevleri Nelerdir?

Tutukluların kayıtlarının tutulması, Tutukluların denetlenmesi ve mallarının korunması, Tutukluların hücrelere ve kilitli kapılara erişiminin sağlanması, Hücrelerin periyodik olarak kontrol edilmesi, Mahpusların kaçmaya teşebbüslerinin engellenmesi, Gıda ihtiyacı olan mahpuslara bazı yardımlar da bulunulması Cezalıların kararların da ki uyuşmazlıkların da araya girip problemleri çözmesi, İdari personelin bulunmadığı durumlarda idare, Periyodik aramalarda kaçakçılığın önlenmesi gibi görevleri vardır.

Çalışma saatleri her cezaevine göre değişmektedir. Nöbet sistemi ile çalışmaktadırlar. Sabah 8 akşam 5 çalışsalar da bazen nöbete de kalabilirler. Geceleri de cezaevinde adaleti ve sükûneti sağlayacak birkaç gardiyan yani infaz koruma memuru olması gerekmektedir.

Gardiyan Olma Şartları Nelerdir?

Üst düzey yönetici ve koruma görevlisi olmak istiyorsanız herhangi bir departmanda özel eğitim almanıza gerek yoktur. Tek ihtiyacınız olan bir lise diploması veya eşdeğeri. En az 70 KPSS puanı olan herkes bu pozisyona başvurabilir. Ek olarak, kurumlar arasında hareket ederek kolluk kuvvetlerinden ve korumadan sorumlu olabilirsiniz. Önemli olan Kamu Personeli Seçme Sınavında iyi bir puan alabiliyor olmanızdır.

Hapishane memuru olmak için gereken şartları karşılıyorsanız, sizi Ceza İnfaz Departmanında ve cezaevi personeli eğitim merkezlerinde çalışmaya hazırlayacak bir eğitime katılacaksınız. Güvenlik görevlileri ve güvenlik güçleri için verilen eğitimlerden bazıları şunlardır: Örf ve adet hukuku, cezaevi kurumlarında insan hakları, kamu görevlileri için mevzuat, cezaevi güvenliği, profesyonel müdahale teknikleri ve stratejileri, cezaevi kurumlarının yönetimi, yasaların uygulanması ve psikolojik ve sosyal yöntemlerdir.

Hapishanelerde bu derslerden ve eğitimden gerekli yüksek puanları alırsanız direkt olarak infaz koruma memuru yani eski adıyla gardiyan olacaksınız. Atamanız ülkenin herhangi bir yerinde olan cezaevine çıkabilir.

Gardiyan Olmanın Zorlukları ve Kolaylıkları Nelerdir?

Zorlukları cezaevi gibi kasvetli ve kapalı bir alanda ceza almış kişiler ile çalışıyor olmanızdır ve her daim sert olmanız gerekmesidir. Kolaylıkları ise genelde mahkûm kişileri pek görmeden masa başı çalışıyor olmanızdır.

Gardiyan Maaşları Ne Kadar?

Gardiyanlar genel olarak 8 bin gibi maaş alırken en yüksek dereceli gardiyan 12 bin Tl kadar bir maaş almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu