İşyeri ve Dükkan Açmak için Devlet ve KOSGEB Destekleri

Kim istemez kendi işyerini açmayı. Oysa kimi zaman insanlar ekonomik durumları yüzünden kendi işyerlerini açmaya cesaret edemezler. Oysa Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti işyeri ve dükkan açmak isteyenlere verdiği bir takım destekler vardır.

Bu noktada iki ana destek türü vardır. Bunlardan ilki geri ödemesiz olan ve hibe adı verilen desteklerdir. Bir diğer seçenek ise KOSGEB kredi olayıdır. Bu da belli dönemlerde verilen desteklerdir. Genelde dönemsel bazlı olarak verilirler. Bu yazıda bu konu hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.

İşyeri ve Dükkan Açmak İstiyorum Kosgeb Yardımı Nasıl Olucak?

İşyeri ve dükkan açmak isteyenlere verilen ilk destek elbette KOSGEB kurumu tarafından verilen destektir. Burada KOSGEB tarafından verilen iki ana girişimcilik programı vardır. Bunlardan ilki tabikide geleneksel girişimcilik desteği. Diğeri ise ileri girişimcilik programıdır. Hangisi olursa olsun KOSGEB destekleri almak için öncelikli olarak girişimcilik eğitimini tamamlamak gerekir.

Sonra KOSGEB veri tabanına kayıt olmak, bunun akabinde ise kendi işyerini açmak, gerekli işyeri açma süreçlerini tamamlamak gerekir. Sonrasında iş planı hazırlandıktan sonra ve sisteme giriş yapıldıktan sonra akabinde KOSGEB hibe başvurusu yapılabilir. Başvuru KOSGEB tarafından incelenip onay verilince destek süreci başlar. Bu destek işyeri açma desteğidir. İleri girişimcilik programında durum biraz daha farklıdır. Daha teknik alanda çalışanlara böylesi bir destek verilir.

İşyeri ve Dükkan Açmak için Destek Veren Kurumlar ve Dernekler

İşyeri ve dükkan açmak isteyenlere KOSGEB dışında da destek veren kurumlar vardır. Bunlar arasında aşağıda detayları verildiği gibi bankalar vardır. Bu bankalar kredi verir. Kaymakamlık da işyeri açmak isteyenlere küçük ölçekli destek verir. Kadın girişimcilere destek veren KAGİDER gibi dernekler vardır.

Bunun dışında dönem dönem BEKO, KOÇ gibi kimi özel kuruluşlar da özel projeler ile destek verir. Aynı şekilde dönemsel bazlı istihdam artırma amaçlı olarak açılan Avrupa Birliği projeleri mevcuttur. Bazen kimi büyükelçilikler de bu alanda destek verir.

İşyeri ve Dükkan Açmak için Kredi Veren Bankalar

İşyeri ve dükkan açmak isteyenlere Garanti BBVA hem kadınlara yönelik, hem genel anlamda kredi veren bankalar arasında ilk sıradadır. Benzer bir durum Türkiye İş Bankası için de geçerlidir. Bir kamu bankası olan Türkiye Halk Bank Bankası da düşük faizli olarak kredi verir. ING, TEB, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Finansbank da kredi veren diğer bankalardır. Ayrıca esnaf kefalet kredisi vardır.

İşyeri ve Dükkan Açmak için Nereden Nasıl Destek Alabilirim?

İşyeri ve dükkan açmak isteyenler destek almak için üstte verilen kurumlara başvuru yapabilirler. Lakin burada en önemli olan olgu reel, ayakları yere basan, fizibilitesi yapılmış bir iş planının olmasıdır. Böylesi olan durumlarda gerek hibe, gerek kredi alınması zor olmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu