Gümrük Memuru Ne iş Yapar ve Nasıl Olunur? 2023

Gümrük acentelerinde çalışan kişiler yani devletin gümrük memurları; Kara sınırlarında, deniz yollarında ve havalimanlarında gümrük noktalarında çalışırlar; Giriş çıkış işlemleri, araç ve eşyaların muayenesi ve bu eşyaların korunmasından sorumludurlar. Gümrük memurları, merkezi ve bölgesel alanlarda görev yapmaktadırlar.

Dış ticaret işlemlerini imzalama yetkisine sahiptirler. Gümrük memuru, kendisine tahsis edilen gümrük noktasından geçen tüm araç ve eşyalardan hatta insanlardan sorumludur. Ana görevi giriş ve çıkışı kontrol etmektir ama gümrük muhafaza memuru ve gümrük muayene memuru arasında farklar ardır. Üniforma ile çalışmak zorunda olan gümrük memurlarının tümü üniforma giyerler ve diğer görevleri aşağıdaki gibidir.

İthal veyahut ihraç edilen ve bu yüzden gümrükte olan malın “tarife istatistiki durumunun” belirlenmesi gereklidir ve bu gümrük memuru tarafından yapılır. Gümrük kotaları, yasaklar, izinler, denetiminin yapılması ve diğer kriterlere göre belgelerde yer alan malın fiili eşya ve kotalarla aynı olup olmadığının belirlenmesi gümrük memurlarının işidir.

Söz konusu eşyanın miktar, kıymet ve menşeinin tespiti, numaralı limanda yatlarla ilgili işlerin yapılması, üncü maddede gümrükten geçecek araçların yakıt depolarındaki yakıt miktarının tespiti ile hak ve denetçilere uyulması gibi görevleri vardır.

Gümrük Memuru Olma Şartları Nelerdir?

Gümrük Müşaviri olmak için İşletme Ekonomisi, Ekonomi ve Yönetim, Siyaset Bilimi ve Hukuk veya Gümrük Bölümü’nde dört yıllık bir liseden mezun olmanız gerekir.

  • Türkiye Cumhuriyetinde ikamet eden bir vatandaş olmak,
  • 4 yıllık bir üniversiteden mezun olmak,
  • Kamu Personeli Seçme Sınavından en az 70 puan almak ve bu puanın p3 puan türünde yer alması,
  • Sınava başvurduğunuz andan itibaren 30 yaşından gün almamış olmak,
  • Cinsiyetiniz erkek ise 1.72 den kısa olmamak,
  • Cinsiyetiniz kız ise 165ten kısa olmamak,
  • Bedensel bir rahatsızlığınızın olmaması
  • Ruhsal bazı sağlık yönetmeliğinde belirtilen problemlerinizin olmaması,
  • Kurum tarafından yapılan sözlü mülakatı hak edip bu mülakattan başarısız olmamanız gümrük memuru olmak için gerekli şartlardan biridir.

Gümrük Memuru Çalışma Saatleri ve Görevleri Nelerdir?

Gümrük memurları diğer tüm memurlar gibi sabah saat 8 de işe başlarlar ve akşam 5te işlerinden çıkarlar yani 8-5 çalışma sistemleri vardır. Görevleri arasında Gümrük muhafaza memuru olarak da görev yapan gümrük memurları, gümrükte çalışan kişileri işlemden geçirir. Bu müşteriler gümrük kapılarında sınırdan geçilecek eşyanın kanuna uygunluğunu kontrol etmek için çalışmalar yürütürler. Kanuna aykırı bir durum söz konusu olduğunda doğrudan müdahale etme hakları vardır.

Gümrük Memuru Olmanın Zorlukları ve Kolaylıkları Nelerdir?

Zorluğu fazla olmayan bir meslek dalıdır. Gümrükte gemileri denetleyen ve gemilerin içerisinde ki vatandaşların güvenliğinden sorumlu olan bu memurlar belirli bir alandan sorumlu tutuldukları için gayet rahat bir çalışma sistemleri vardır. Kolaylığı ise hafta sonlarında pek iş olmaması ve maaşlarının diğer memurlara göre oldukça fazla olmasıdır.

Gümrük Memuru Maaşları Ne Kadar?

2023 senesinde yeni mezun bir gümrük memuru 12000 Türk Lirasına yakın bir maaş almaktadır. Bu maaş zamanla kıdemle evlilikle ve görev yerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Ayrıca dikkatinizi çekebileceğini düşündüğümüz Sınavsız Memur Alımı ve Sınavsız Memur Alan Kurumlar adlı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu