Varikosel Tedavisi ve Ameliyat Fiyatları 2023

Varikosel belirtileri çok net olarak ortaya çıkmamak da ve kendini belli etmemektedir. Tedavisi ise belli tetkikler sonrası da doktor tarafından belirlenmektedir. Varikosel nadir olarak ağrı ile ortaya çıkarak kendini belli eder. Bu yüzden sinsi bir hastalıktır. Uzman hekim tarafından gerekli görüldüğü zaman ameliyat ile tedavi edilir. 

Belirtileri arasında en çok erkeğin testis torbasında ağrının ortaya çıkması ile kendini belli eder. Belirti olarak çok fazla semptom göstermeyen varikoseller, doktorun fiziki muayene sonrasında net olarak ortaya çıkar. Varikosel tedavi süreci ise hastalığın ilerleme sürecine göre doktor tarafından karar verilir.

Varikosel Nedir?

Varikosel; erkeğin cilt torbası olarak bilinen erbezi torbasında meydana gelen ve bu kısmın şişmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Diğer bir tanım ile de toplardamarların şişmesi ve bu netice sonrasında ise büyümesi ile ortaya çıkan bir erkek hastalığıdır. Genel olarak varikoselin ortaya çıkma nedeni yapılan araştırma sonrasında net olarak belirlenememiştir. 

Bu hastalık ile ilgili yapılan araştırmalar sonrasında doktorlar, erkek testisine giden kanın akışı ile ilgili bir sorundan dolayı meydana geldiği kanaatine varmışlardır. Genellikle genç erkeklerde görülen varikosel hastalığı, son zamanların yaygın hastalıkları arasında yer almaktadır. Zaman içerisinde gelişen bu hastalık, çok mecbur kalınmadıkça ise hekim tarafından ameliyat harici tedavi yöntemi tercih edilir.

Varikosele Hastanede Hangi Bölüm Bakar? Randevu Nasıl Alınır?

Varikosele hastanede bakan bölüm ise ürolojidir. Eğer varikosel ile ilgili bir ağrınız varsa ve randevu alarak doktora gitmek isterseniz, uzman bir üroloji doktoruna muayene olabilirsiniz. İster devlet hastanelerinin üroloji doktorlarına, isterseniz de özel uzman hekimlere muayene olmak için randevu alabilirsiniz. Randevu alma işlemini telefonla veya internet üzerinden online olarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Varikosel Ameliyat Fiyatları Ne Kadardır?

Varikosel ameliyat fiyatları uzman hekimin yapacağı işleme göre değişkenlik gösterir. Hangi bölgeden ameliyatın yapılacağı, hastanın hangi hastanede kaç gün süre ile yatacağı ve hastanın nüks olması ile bağlantılıdır. Ameliyatı gerçekleştirecek olan uzman doktor tüm bu detayları hastaya söyler ve kendisine ödemesi gereken ameliyat fiyatını belirtir. Eğer özel hastanede ameliyat olacaksanız, hastanın SGK’lı olması da fiyat konusunda değişkenlik gösterir.

Varikosel Ameliyatı Sonrası Ağrı ve Sıkıntıları Nelerdir?

Varikosel ameliyatı genel anestezi ile yapılır ve ameliyat olan kişi hastanede en az 1 gün istirahat eder. Varikosel ameliyatı sonrası ağrı ve sıkıntılar görülebilir. Ameliyat olan hasta bir gün sonra hastaneden taburcu olur ve yemek yemeye ise yaklaşık 4 saat sonra başlayabilir. Genel anestezinin etkisi ameliyat sonrasında geçtikten sonra, ameliyat edilen yerde ağrı meydana gelir. 

Bu gibi ağrılı durumlarda hasta ister istemez sıkıntı çeker. Fakat uzman hekimin vereceği ağrı kesiciler ile hastanın ağrıları hafifler ve zamanla iyileşme sürecine girerek ağrılar ortadan kaybolur. Ameliyat olan hasta ise 5 veya 6 saat sonra yürüme yapabilir. Ameliyat olan hastanın yürümesi ise hızlı değil yavaş olmalıdır.

Varikoselin Dereceleri Nelerdir?

  1. Varikosel dereceleri 3 tiptir. Bunlardan en hafifi ise uzman doktorun hastayı muayene ettikten sonra tespit ettiği varis olan derecesidir.
  2. Derecesi ise doktorun hastayı fiziki muayene ettikten sonraki varisin ele gelme halidir.
  3. Derecesi ise hastalığın en çok ilerlemiş halidir ve uzman hekim tarafından erkek testisinde benlerin, gözle görülme halidir. 

Uzman üroloji doktoru varisi direkt olarak gözle gördüğü zaman tedavi yöntemini hastalığın derecesine göre ameliyat ile devam ettirir. Hasta varikoselin ortaya çıkmasına neden olan varis benlerini, kendileri de tespit edebilir ve uzman hekime söyleyebilirler. En hafif, orta ve en şiddetli olarak tıpta bu dereceler isimlendirilmiştir.

Varikosel Hangi Yaş Döneminde Daha Sık Görülür?

Varikoselin görülme yaş dönemi ise genellikle gençlik yıllarında olur. Gençlerde görülen varikoseller, yaşlılara göre daha sık olmaktadır. 10 yaşın altında olan kişilerde bu rahatsızlık nadir görülür. Ergenlik dönemine giren kişilerde bu rahatsızlığın görülme sıklığı ise artmaktadır. 11 ile 19 yaş aralığında olan genç kesimde görülme sıklığı ise, %14 ile 20 oranında olmaktadır.

Varikosel Kısırlığa Yol Açar mı?

Varikosel kısırlığa yol açar mı? sorusu özellikle ergenliğe girmiş ve bu rahatsızlığı olan gençler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Bu soruya cevap olarak ise varikoselin kısırlığa her zaman neden olmayacağını söylemek en doğru cevap olacaktır. Uzman hekimler bu konu hakkında ise, varikosel hastalığı olan kişilerin kısırlık ile ilgili problemlerinin olmayacağını söylemesi bir nebze olsa da gençlerin içine su serpmiştir.

Bu hastalığı geçiren gençlerin üreme organlarında sertliğin azalması ve cinsel isteğin az olması, sıklıkla görülen belirtiler içerisinde yer almaktadır.

Varikosel İçin Doğal ve Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Varikosel hastalığı derecesine göre tedavi edilebilen bir tıbbi hastalıktır. Çok ilerlememiş ve başlangıç olan varikosellerin meydana gelmesi, ameliyat gerektirmeyen bir durumdur. Bu gibi durumlarda bazı doğal yöntem ve bitkisel çözümlerden yardım alabilirsiniz. 

Varikosel için doğal ve bitkisel çözümler içerisinde en fazla tercih edilen yöntem ise, 500 ml suyun içerisine keçiboynuzu atmak ve kaynadıktan sonra içmektir. Doğal bir tedavi yöntemi olarak tercih edilebilir. Bu işlemi yaptıktan sonra aç karnına tüketmeniz sizin için en uygun olan durumdur. Fakat sadece doğal ve bitkisel çözümler ile varikosel hastalığı tedavi edilmez. Mutlaka uzman doktora muayene ve tedavi olmak gereklidir.

Varikosel Sık Sorulan Sorular Nelerdir?

Varikosel sık sorulan sorular arasında insanların merak ettiği ve cevabını aradığı durumlar söz konusu olmaktadır. Bu soruların başında ise varikosel tedavisi sonrasında erkeğin sperm sayısında ve kalitesinde düzelmenin olup olmadığıdır. Ameliyat olan kişilerin sperm kalitesi düzelmektedir. Diğer sık sorulan sorular ise şunlardır;

Varikosel ameliyatı olan kişilerde ağrı çok olur mu?

Buna cevap olarak ise ağrının az olacağını ve belli bir süre sonra tamamen ortadan kalkacağını uzman hekimler söylemektedir.

Varikosel rahatsızlığı olan kişilerin cinsel yaşamı nasıl olur? 

Bu soruya ise hekimler, varikoselin derecesine göre cevap vermektedir. Birinci derecede olan kişilerin cinsel yaşamlarında bir sorun olmazken, ameliyat olmayan ve hasta olan kişilerin cinsel yaşamlarında bazı zamanlar, penis de sertleşme sorunu olacağını söylemişlerdir.

Varikosel ameliyatsız tedavi edilebilir mi? 

Ameliyata gerek kalmayan varikoseller, embolizasyon yöntemi ile uzman hekimler tarafından tedavi edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu