Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi Nasıl Olmalı 2023

Saç tipine göre şampuan seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli şey saçınızın yapısıdır. Birinin bu şampuan çok güzel sen de al kullan demeleriyle yapılan şampuan seçimleri yanlış olacaktır. Eğer saçınız kuruysa saçınıza nem verecek şampuanlar seçerken Yağlı bir saça sahipseniz tam tersi kuru içerikli saçınızı daha da fazla yağlandırmayacak ürünler kullanmanız gerekir.

Bunlar dışında saçınızda kepek gibi cilt hastalıkları veya alerji varsa seçeceğiniz ürünlerin bu hastalıkları giderici yahut size zarar vermeyecek ürünler olması gerekmektedir.

Şampuan Seçimlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Şampuan seçiminde yukarıda da biraz bahsettiğimiz gibi en önemli husus saçınızın yapısı. Tüm bunlar dışında saçınız eğer boyalıysa şampuanın saçınızı besleyici yapıda olması daha da iyi olacaktır. Yıpranan saçları onarıcı bitkisel özlü şampuanlarda bulunmakta. Ayrıyeten seçilen şampuanın yanında bakım kremi de kullanmanız saçlarınızı daha iyi yapacaktır.

Örneğin saçlarınız ince telliyse ve sönük görünüyorsa yağlı ürünlerden uzak durmalısınız aksi halde saçlarınız iyice sönük duracaktır. Ya da tam tersi çok kalın ve gür saçlara sahipseniz yumuşatma özelliği olan şampuanlar ile saçlarınızı yatıştırabilirsiniz. Kalın saçlar için önerilen bir şey daha var ki kuru şampuanlar.

Bunlarda yıkanmasına gerek olmadığı için bir yere gitmeden önce direkt olarak sürülerek kullanılabilmektedir. Saçlarınız kıvırcıksa saçlarınızın şekil almasına yardımcı olan şampuanlar satın alabilirsiniz. Eğer aldığınız şampuan saçlarınızı kurutursa saçlarınız iyice birbirine karışacaktır ve şekil almayacaktır.

Bebek ve Çocuklarda Şampuan Seçimi

Aslında çoğu uzman bebek ve çocuklarda şampuan yerine kurutmayan besleyici sabunlar da kullanılabileceğini söylüyor. Lakin siz sabun kullanmak istemiyorsanız bebek veya çocuk şampuanlarının içeriğine bakarak bir şampuan seçebilirsiniz. Bu şampuanların çocuğunuzun saçlarını besleyici yapıda bitki özlü olması daha iyi olacaktır.

Çocuklar özellikler bebekler bizden daha hassas oldukları için onlarda alerjik reaksiyonlar göstermesi daha olası bir durumdur. Çocuklarınıza belirli bir şampuan seçtikten sonra çokta fazla değiştirmemek gereklidir aksi halde kepek gibi durumlara sebep olabilir.

Doğru Şampuan Seçimi Erkek

Erkeklerin saçları kadınlar kadar uzun olmadığı için ürün bulmak daha kolaydır. Saçlarınızın yapısına göre direkt olarak belirli bir ürün seçerek size iyi gelip gelmemesine göre devam edebilir yahut başka bir şampuan deneyebilirsiniz. Lakin saçınız boyalıysa ve yıpranmış bir saçsa sizinde bitki özlü şampuanlar kullanmanız daha iyi olacaktır. Bu sadece boyanmış saçları olan erkekler için değil saç dökülmesi problemi yaşayan erkekler için de seçilmesi gereken şampuanlardandır.

Doğru Şampuan Seçimi Kadın

Kadınların saçları genelde uzun olduğu için alacağınız her türlü şampuanın uzatma ve gürleştirme etkili olmasına dikkat edebilirsiniz. Çünkü saçlar uzadıkça ister istemez uçları yıpranıyor ve bu şampuanlar ile bu yıpranmayı en alt seviyeye indirgeyebilirsiniz. Ayrıca saçlarınız ince telli veya kalın telli olmasına göre şampuan seçmeniz de çok önemlidir. Bunlara göre şampuan seçerseniz saçlarınız daha da iyi görünecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu