Turizm Teşvik Kredisi Otel Motel Pansiyon Şartları 2023

Turizm teşvik kredisi nasıl alınır? (otel motel pansiyon yapmak) Adeta bir turizm cenneti olarak adını bütün dünyaya duyurmuş olan ülkemizde, haliyle otelcilik de ülke ekonomisine fazlasıyla katkı sağlamakta olan bir sektör olarak karşımıza çıkar.

Özellik de Akdeniz bölgesinde yer alan tatil yörelerinde çok fazla bir otelcilik faaliyeti bulunmaktadır. Otel veya otelden daha küçük işletmeler olarak motel, apart ya da pansiyon işletmeciliği gitgide çok daha fazla bir şekilde rağbet görmeye başlayan bir meslek dalı haline gelmeyi başardı.

Kırsal turizme bakıldığı zaman ise Türkiye genelinde yine pek çok alanda farklı farklı konaklama faaliyetleri gözlemlenmekte; dağ ve ova evleri göze çarpmaktadır. Bütün bu sektörleri listenin en başında KOSGEB olmak üzere yaklaşık 60.000 TL kadarlık bir hibe teşvik kredileri ile desteklemektedir.

Bunun yanı sıra kırsal turizm yatırımları da TKDK tarafından neredeyse %70’e kadar hibe desteği de devlet tarafından verilmektedir. Peki, Turizm teşvik kredisi nasıl alınır? (otel motel pansiyon yapmak)

Turizm Teşvik Kredisi Nasıl Alınır?

Turizm Teşvik Kredisi ise KOSGEB tarafından verilmekte olan bir destektir. Fakat bunun için, bir işletme açmak istemekte olan vatandaşların KOSGEB’in istemekte olduğu zorunlulukları yerine getirmeleri gerekmektedir.

KOSGEB tarafından istenen şartların en başında ise 81 ilde de bulunan ve toplamda 88 KOSGEB Müdürlüğünde gerçekleştirilmekte olan Uygulamalı bir girişimcilik eğitimine katılım sağlamaktır. Buraya kayıt yaptırmanız ve toplamda 32 saat eğitim gördükten sonra da sertifikanızı almanız koşulu ile KOSGEB tarafından verilen bu imkandan faydalanabilirsiniz.

Kırsal Alanlara Turizm Yatırım Desteği

Kırsal alanlara turizm yatırım desteği, adını gitgide daha fazla duyurmaya başlayan bir destek haline gelmeye başlamıştır. Kırsal alanlara turizm yatırım desteği temel amacı; küçük girişimciler ya da çiftçiler tarafından pansiyonlar, çiftlik turizmi tesisleri kurulmasını, restoran hizmetlerinde gelişme sağlanmasını ve turistik faaliyetler (sportif faaliyetler, doğa gezileri, tarihi geziler vs. gibi) adına kurulmuş olan bütün tesislerin gelişimini desteklemeye hedeflemektedir. Kırsal alanlara turizm yatırım desteği

Otel Yapmak için Devlet Teşviki 2023

Otel yapmak için devlet teşviki 2023; Eğer sıfırda bir otel yapmak istiyorsanız, devlet teşviki vermekte olan tek kurum TKDK olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapacağınız bütün yatırımın giderlerini %70’e kadar varan oranlarda hibe desteği ile bu kurumdan geri alma şansına sahipsiniz.

Bunun yanı sıra kurduğunuz bu otelin işletme giderlerini de başvuru yapmanız halinde KOSGEB üzerinden hibe desteği olarak alabilme imkanı sunulmaktadır. 2023 senesinde de devam etmekte olan bu konaklama kapsamında kurulan otel, pansiyon veya apart otel tarzındaki sektörler için bu iki kurum tarafından hibe alabilme şansı, yatırımcılara sunulmaktadır.

Ancak elbette, bu destekten faydalanabilmeniz için kurumlarca belirlenmiş olan bir takım zorunluluklar mevcuttur. Kurumlar tarafından aranmakta olan şartlar kapsamında eğer ki sizler de gereken yatırım adımlarını atacak olursanız, sunduğunuz proje kapsamında bu destekten çok kolay bir şekilde yararlanabilmektesiniz. Otel yapmak için devlet teşviki 2023: Otel kurmak için devlet desteği vermekte olan TKDK tarafından belirlenen şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Kurmak istediğiniz otel, motel ya da apart otel veyahut da herhangi bir konaklama yeri, mutlaka ama mutlaka TKDK tarafından desteklenmekte olan illerin içerisinde yerini almak zorundadır.
 • TKDK hibe desteğinden yararlanabilmek için başvuru çağrı ilanlarını güncel bir şekilde takip etmeniz gerekmektedir.
 • Çağrı ilanları yayınlandıktan sonra ise hazırlamış olduğunuz proje ile beraber, yaşamakta olduğunu ilin TKDK İl Müdürlüğüne başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Turizm Bakanlığı Tarafından Verilmekte Olan Hibe Teşvikleri

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizm sektörü açısında pek çok alanda hibe teşvik imkanını yatırımcılara sağlamaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığın tarafından vatandaşlara sunulmakta olan bu destekler 2634 sayılı kanun kapsamı içerisinde yerini almaktadır.

Resmi Gazetede yayınlanmış olan Turizm Teşvik Kanunu kapsamına bakıldığı zaman en önemli nokta; destek almak isteyen bütün vatandaşların Turizm Yatırım Belgesi ya da Turizm İşletme Belgesi’ni almış olmalarının zorunlu olmasıdır. Kanun kapsamında yer alan ve turizm işletmecilerine ve yatırımcılarına verilmekte olan destek başlıkları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Taşınmaz malların turizm amaçlı olarak kullanılması adına yapılmış olan tesisler (Hazine ve Orman arazilerinin 49 yıla kadar uzayan tesis yapımı amacı ile sunulmakta olan hibe desteği olarak karşımıza çıkmaktadır.)
 • Orman fonuna yapılan katkının taksitlendirilmesi desteği
 • Elektrik, su ve hava gazı ücretlerinin desteği
 • Haberleşme kolaylığı için destek
 • Yabancı personel ve sanatkar çalıştırılması için verilen destek
 • Deniz turizmine sağlanmakta olan destekler
 • Yurt dışı turizm fuarına katılım amacı ile verilen destek

Turizm Teşvik Bölgeleri

Turizm teşvik bölgeleri 2023 yılında Türkiye Yatırım Teşvik Haritası yürürlükte olan güncel kararlar ile yatırımlara sağlanmış olan devlet teşvikleri, İllere göre yeniden düzenlenmiştir. Bölgesel olarak belirlenmiş olan teşvik yatırım kriterleri, teşvik edilmekte olan alanlar, teşvik oranları ve teşvik tutarları, cazibe merkezli illere vermekte olan özel bir takım teşvikler, öncelik taşımakta olan yatırımlar kapsamında yer alan sektörler, üretim ve hizmet sektörlerine verilmiş olan özel teşvikler, gibi konular dikkate alınarak hazırlanmıştır. İşte Turizm teşvik bölgeleri;

Yeni yatırım turizm teşvik bölgeleri bakıldığı zaman 1. Bölgede; Ankara, Adana, Bursa, Eskişehir, İstanbul ve İzmir gibi illeri görürken, 2. Bölgede ise; Aydın, Bolu, Çanakkale, Denizli, Edirne, Isparta, Kayseri gibi illerimizi görmekteyiz.

Bir Yorum

 1. Merhaba,bungalov olarak apart otel işi yapmak istiyorum,didim yada bodrum da düşünüyorum.destek alabilmek icin şartlar neler acaba,hazine arazisine kurabiliyor muyum bungalovları,yada arsa aldiktan sonra devlet destekliyor mu,tesekkurler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu