Ücretsiz Gebelik Eğitimi İstanbul Ankara ve İzmir 2023

İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere ücretsiz gebelik eğitimi veren hastaneler ve sağlık ocakları yada kurumlar hakkında bilgiler. Gebelik eğitimi, anne adaylarına verilen ve gebelik süresince yaşanan problemler, doğum sonrası ve doğum esnasında yaşanabilecek problemelerden onları korumayı amaçlayan ve bu konuda anne adayı kadınları bilinçlendiren bir eğitimdir.

Gebelik eğitimi, teorik olarak pek çok kurumda öğretilebilmektedir. Gebelik eğitimi veren özel ve devlet kuruluşları bulunmaktadır. Bu yazıda sizlere gebelik eğitimi ücretleri hakkında bilgiler verecek ve bu eğitimin verildiği yerler hakkında, eğitimin verilmiş olduğu yerin amaçları ve hedefleri hakkında bilgiler aktaracağız…

Gebelik Eğitimi Nedir?

Gebelik eğitimi, anne adaylarına, hamilelik esnasında ve hamilelik sonrasında yaşanacak problemlere karşı bilinçlendirme sağlayan , teorik ve pratik bileşenleri içeren bir eğitimdir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, gebelik eğitimi veren pek çok kurum bulunmakta ve bu kurumlar özel ve devlet kurumları olarak ikiye ayrılmaktadır. 

Gebelik Eğitimi Veren Hastaneler 2023

Gebelik eğitimi veren hastaneler, anne adaylarını hamilelik ve sonrasında yaşanan problemlere karşı bilinçlendirmeyi hedefler. Gebelik eğitimi veren hastaneler, söz konusu eğitimi bir kurs programı çerçevesinde vermekte ve verilen eğitim belirli bir tarihte başlayıp sona ermektedir. 

Memorial Şişli Hastanesi 

Memorial hastanesinin düzenlemiş olduğu söz konusu gebelik eğitimi 5 Mart 2020 tarihinde başlamıştı ve yine eğitim 2 nisan tarihinde sona erecek. Eğitime sonradan katılım sağlayıp sağlayamayacağınız konusunda bilgi almak için mutlaka hastaneyi aramalısınız. Söz konusu eğitim sadece Perşembe günleri verilmektedir, bu nedenle Perşembe günleri eğitime katılmak için müsait olmalısınız. Eğitimin saatleri saat 18-20 arasında toplam iki saat verilmektedir. Söz konusu eğitimin toplam süresi 5 haftadır ve toplam eğitim saati 10 saatir.

Central Hospital

Central Hospital hastanesinin düzenlemiş olduğu gebelik eğitimi başlangıç tarihi Nisan ayı içerisindedir. Söz konusu eğitime başvurmak için hastaneyi aramanız gerekiyor. Yapılan aramadan sonra eğitime başvurabilir ve bilgi alabilirsiniz. Toplam eğitim süresinin 10 saat ile 15 saat arasında olacağı tahmin edilmektedir. 

Gebelik Eğitiminde Neler Hedefleniyor?

Gebelik eğitimi alan kişiler, söz konusu eğitim almış oldukları kurumdan, doğum ve doğum süreci ile alakalı geniş ve ayrıntılı bir destek alıyorlar. Bebeklerin bakımı ve beslenmesi, sağlığı konusunda ve emzirme becerileri konusunda eğitim alıyorlar. Gebe kişiyi hastane ortamına alıştırmak ve doğum yapacağı şartların bir simülasyonu yaşatılıyor. 

Ücretsiz Gebelik Testi Nasıl Yapılır? 

Hamile olup olmadığınızı öğrenmek ve bunu kanıtlamak istiyorsanız gebelik testi yaptırmanız gerekiyor. Sperm, vajinadan içeri girdikten sonraki 72 saat içerisinde canlı olarak kalır ve bu süre içerisinde yumurtayı dölleyebilir. Hamilelik testi de doğal olarak spermlerin tamamen öldüğü 72 saatten sonra yapılması çok daha uygun olur çünkü daha net sonuçlar verecektir. İlişkiden 72 saat sonra, hamilelik test kitinde hamile olmadığınız çıktıysa tekrar hamile çıkmasına imkan yoktur.  Ancak ilişkiden bir gün sonra kontrol ettirdiğinizde hamile çıkmayabilir daha sonrasında hamile olduğunuz ortaya çıkabilir. 

Ücretsiz olarak gebelik testi yaptırmak için yapmanız gereken bazı şeyler var. İlk olarak bir eczaneye gidin ve hamilelik testi satın alın. Hamilelik test kitleri son derece ucuzdur, 10 lira ile 20 lira arasında değişen bir fiyata satılırlar ve bu test kitleri sayesinde çok kolay bir şekilde hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Tamamen ücretsiz bir şekilde hamile olup olmadığınızı öğrenmenin maalesef ki bir yolu yoktur.

Ücretsiz Gebelik Eğitimi İstanbul Adresleri 2023

Ücretsiz olarak gebelik eğitimi veren pek çok hastane bulunmaktadır. Gebelik eğitimi ile hamilelik esnasında daha bilinçli olabilir ve hamilelik sonrası için de çok daha rahat hazırlık yapabilirsiniz, bu açıdan bakıldığında gebelik eğitimi son derece önemli duruyor. Ücretsiz olarak gebelik eğitimi veren kurum veya hastanelerin adresleri ise şöyledir,

İsmek Kursları ile Gebelik Eğitimleri

İsmek kursları, belediyeye ait kuruluşlar olduğundan bu kurslara katılmak ücretsizdir. Bu kurslara katılım sağlayarak eğitim alabilir ve bilinçlenebilirsiniz. İsmek kursları son yıllarda hamilelik ve gebe eğitimi konusunda da eğitimler vermeye başladı, söz konusu eğitimlere katılım tamamen ücretsiz olmaktadır.  İsmek kurslarının ders süresi toplam 104 saatir. Bu nedenle derslere katılım sağlamanız bilinçli bir eğitim alabilmeniz adına önemlidir.  

İsmek kursları şu anda sadece İstanbul’da Avrupa ve Anadolu yakasında hizmet vermektedir. Gebelik eğitimi dışında annelik sürecine ait bir eğitime katılmak istiyorsanız, yaşadığınız bölgeye en yakın İsmek kursunu ziyaret edebilirsiniz. 

İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim

İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma  hastanesi, İstanbul’da hizmet veren ve kadın ve  çocuk hastalıkları ile ilgilenen bir hastanedir. Söz konusu hastaneden kadın ve çocuk sağlığı ile ilgili destek almak için alo 182 merkezi randevu sistemi üzerinden randevu alarak veya bizzat, https://zeynepkamilkdch.saglik.gov.tr/ sitesini ziyaret ederek randevu oluşturabilirsiniz.

Hastane tüm kadın hastalıkları ve çocuk hastalıkları ile ilgili hizmet vermekte ve ayrıca ücretsiz olarak gebelik eğitimi de sunmaktadır. Gebelik eğitimi almak isteyen anne adaylarının mutlaka gitmesi ve eğitim alması gereken hastanelerden biri olmaktadır.

Ücretsiz Gebelik Eğitimi Ankara Adresleri 2023

Ankara Şehir Hastanesi haricinde Ankara ilinde ücretsiz olarak gebelik eğitimi veren pek çok adres bulunmaktadır. Bu adreslerin başında, genel olarak devlet kurumları gelmektedir. Devlet kurumlar, Ankara ilinde ücretsiz olarak eğitim vermektedir;

Ankara Şehir Hastanesi

Ankara şehir hastanesi de gebelik eğitimi veren hastanelerden biridir. Söz konusu hastanede gebelik eğitimi almak için bir randevu almalı ve sizin için özel oluşturulan derslere katılım sağlamanız gerekmektedir. Söz konusu hastanenin gebelik eğitimi dersleri hafta içi hergün 4 saat olmak üzere 9,30-12,30 arasında yapılmaktadır.

Ayrıca bireylerin eşleri ile beraber katılabilecekleri bir saatlik grup eğitimi de mevcut durumdadır.  Bireysel grup eğitiminde, anne ve baba gebelik süreci ve gebelik sonrası ile alakalı bilgiler edinebilir ve hamilelik sonrası sürecini çok daha kolay bir şekilde yönetebilirler.  

Söz konusu hastanenin açık adresi : Üniversiteler Mahallesi, 1604. Cadde No : 9 Bilkent, Çankaya, Ankara’dır.

Ücretsiz Gebelik Eğitimi İzmir Adresleri 2023

Gebelik eğitimi ücretsiz olarak İzmir ilinde alabileceğiniz Katip Çelebi Ünviversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi gibi pek çok hastane bulunmaktadır. Söz konusu gebelik eğitimi İzmir ilinde pek çok hastanede ücretsiz oalarak verilebilmekte ve eğitimin verildiği hastanelerin çok büyük bir kısmı devlet hastanesi olmaktadır. Peki hangi hastaneler ücretsiz olarak gebelik eğitimi veriyor? Gebelik eğitimi veren hastanelerin açık adresi nedir?

Katip Çelebi Ünv. Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi

İzmir’de gebelik eğitimi veren bu devlet hastanesi, anne adayı gebelere eğitim vermekte ve onları doğum ve sonrası süreçlere hazırlamaktadır. Söz konusu eğitim toplam 6 hafta sürmektedir. Eğitimin kayıtları 12. haftadan itibaren alınmakta olup, gebeliğin 22. haftasında eğitimlere başlanmaktadır. Eğitim süresince, anne adaylarına, gebelikle alakalı bilgiler verilmekte ve gebelik esnasında dikkat etmesi gereken konular, anne sağlığı hakkında detaylı olarak bilgiler aktarılmaktadır.

Gebelik sonrası  yapılacak şeyler, bebek sağlığı hakkında da eğitimler gebelik eğitimi esnasında verilmektedir. Söz konusu hastane bir devlet hastanesi olup, eğitimler ücretsiz olarak verilmektedir. Hastanenin açık adresi ise, Basın Sitesi, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 35360 Karabağlar/İzmir’dir. Bu adres üzerinden hastaneye erişebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu