Devlet Destekli Evlilik, Çeyiz Parası Başvuru Şartları 2023

Devlet belirli bir iş kolunda tecrübesi olan ve sigortası bulunan, kredi notu ve kredi sicili temiz olan her TC. vatandaşına evlilik ve çeyiz parası olarak kredi verebilmektedir. Bu krediler zamanla çeşitlenerek farklı isimlerle ve farklı imkanlar ile gelişmiştir. Eğitim, Sağlık ve daha kaliteli bir gelecek kurmaları için farklı sosyal alanlarda kredi imkanı sunmuştur.

Devlet Destekli Evlilik (Çeyiz) Kredisi Alma 2023

Devletin vatandaşlarına sunduğu sosyal hayata aktif olarak katılımı sağlayan ve kolaylık sağlayacak bazı kredilerden biri de evlilik kredisidir. Çeyiz kredisi olarakta geçen bu kredi, kişisel olarak devlet destekli bir bankadan açılan hesaba yatırılan paralara yapılan yardım ile gerçekleşir. Siz para yatırarak birikim sağlarken devlette bu paraya yatırmış olduğunuz para üzerinden artı para katıyor.

Evlilik Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir? ve Kimler Kullanabilir?

Devlet desteği ile elde edilebilen çeyiz hesabının açılmasının bazı şartları vardır. Kişinin reşit yaş olarak kabul edilen 18 yaşında aşmış ve 24 yaşında tamamlanmış olması gerekmektedir. 24 üst yaş limitini geçen kişiler hesap açamamak da yani çeyiz kredisinden yararlanamamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti kanunlarınca bu ülkede barınan vatandaş olması gerekir. Birkaç kişinin birleşerek ortak olarak tanımlayabileceğimiz bir hesap açması mümkün değildir. Her bir hesap kişinin TC nosuna özel olarak tek bir kere açılması mümkündür.

Çeyiz Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Bu yolda belirli bir bütçenin üzerine daha fazla para katmak amacıyla bu hesaba başvururken çiftlerin her ikisininde ayrı ayrı olarak bankada hesap açması gerekir ve devlet her iki çiftin biriktirdiği birikim üzerine para katkı sağlayacaktır.

Eğer kişi yasal yaş sınırı olan 18 yaşının altında ise anne ya da baba adı verilen bir yasal koruyucusu tarafından hesabın açılması sağlanabilir. Herhangi bir bankada açılan hesap yıllarca kullanımdayken, bir anda farklı bir bankaya taşınması istenmesi durumu ortaya atıldığında, kişi farklı bir bankaya geçiş yapamaz. Buna göre en başta parayı yatıracağınız bankayı doğru bir şekilde seçmelisiniz.

Her ay düzenli olarak yatırılması gereken miktarın kesintisiz bir şekilde hesaba aktarılması gerekir. Bu maddeler içerisinde belki de en önemlisi şudur; diyelim ki biriktirmiş olduğunuz hesap içerisindeki paradan o yıl içerisinde çekim yapmak durumunda kaldınız.

Para içerisinde çekim yaparken iki sınırını aşıp çekim yaptığınızda bu miktar devlet tarafından fark edildiğinde, ana paranın üzerine devlet desteğinin konması durumu ortadan kalkacaktı. Bu yüzden çeyiz hesabı içerisinden 3 kere olacak şekilde bir çekim bir yıl içerisinde yapılmamalıdır.

Çeyiz ve Evlilik: Devlet Destekli Kredi Nasıl Alınır?

Açılan hesap üzerine devletin desteğini elde etmek isteyen kişilerin bazı şartları yerine getiriyor olması gerekir. Kişinin ilk evliliğini yapması şartı ile devlet; ana para üzerine bir katkı sağlamaktadır. Alınacak olan bu para ikinci evliliklerde geçerliliğini yitirir.

Kişinin hesabı açtıktan sonra birikiminin ardından en fazla 27 yaşına kadar bir evlilik yapması gerekir yoksa üzerine bir devlet katkısı sağlanamaz. Banka hesabında birikim sağlandıktan sonra ve evlilik süreci gerçekleştirildiğinde kişi elinde evlilik cüzdanı ile birlikte evlilik durumunun hemen ardından gelen 6 ay içerisinde bankaya gitmesi ve bu durumu bildirmesi gerekir.

Kişinin açmış olduğu kişisel hesabını sürekli olarak 3 sene boyunca aktif olarak kullanması ve para yatırması gerekir. İstenildiği takdirde hesap girişini büyük miktarlarda tutarak sonrasında asgari tutar üzerinden aylık yatırım yapılabilir bilinmektedir. Bu tutarda tek seferlik olarak kabul edilebilir. 23.000 TL civarındaki bir para miktarıdır.

Devletin Gençlere Kolaylık Sağladığı Evlilik Kredisi Veren Banka Nedir?

Gençlere kolay evlilik kredisi veren bankalar 2 çeşide ayrılmaktadır. 2023 yılı itibariyle faiz ile kredi veren ve faizsiz kredi veren bankalar olarak iki gruba ayrılır. Her bankanın, her sene değişen farklı farklı avantajları bulunmaktadır. Bankaya başvurmadan önce iyi bir ön araştırma yapmak gerekir.

 • Finansbank 
 • Yapı Kredi Bankası 
 • Ziraat Bankası
 • Albaraka Türk finans 
 • Halk Bank
 • Odeabank ING Bank
 • Kuveyt Türk 

Çeyiz ve Evlilik için Devlet Desteğiyle Kredi Almanın Püf Noktaları

Devlet destekli evlilik kredisini alabilmek için öncelikle bir devlet bankasından çeyiz hesabı açmak gerekmektedir. Çeyiz hesapları sadece devlete ait olan katılım bankalarından değilde; özel bankalar aracılığı ile de açılabilmektedir. Bu tarz bir katkı payından faydalanmak isteyen her kişi kendisi bizzat bankaya giderek özellikle çeyiz hesabı açmak istediğini söylemesi gerekir. Başvuru sırasında gerekecek olan belgeler;

 • Kişiye ait kimlik veya sürücü belgesi ile birlikte başvuruda bulunabilir. 
 • Yönlendirmeler doğrultusunda gerekli belgeler işleme konulduktan sonra hesap açılacaktır. 

Buradaki önemli nokta bu hesabın 3 yıl boyunca kullanılır ve aktif halde olması gerekir. Daha sonra kişi edinmiş olduğu evlilik cüzdanı ile beraber bankaya giderek yatırdığı para üzerinden elde ettiği oran ile devlet destekli çeyiz kredisini alabilir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi ile Çeyiz Hesabı Arasında Ayırıcı Fark Nedir? 

Aslında bu 2 tercihinde ortak noktası devlet destekli oluyor oluşudur. Devlet bankaları olan Ziraat, Vakıf, Halk bank gibi bankalar aracılığıyla rahatlıkla edinilebilecek bu kredi kişilerin evlilik hayatları içinde büyük fayda sağlıyor. 

Devletin desteğini alarak evlilik kredisi dediğimizde biz bunu iki gruba ayırabiliriz. Bunlardan birincisi kişinin bireysel olarak çeyiz hesabı açarak içinde para biriktirmesi ve devlet desteğinden yararlanması, bir diğeri de devlet desteği aracılığı ile yine gelecek olan kişilere kredi imkanı sunulmasıdır.

Hatta bu kredi imkanı sadece evlilik süreci değil; mobilyaların, eşyaların alımı ve balayına kadar olan süreçte bile bankaların para tedariki sağladıkları görülmektedir. Diğer kredilerden farkı ise standart bir kredi oranı üzerinden faizlendirme yapılıyor olmasıdır.

Evlilik Kredisi Sürecinde Banka Müracaatları Ne Zaman Başlıyor?

Evlenmek isteyen ve birikim yaparak rahatlıkla bu yolda yürümek isteyenlere fırsat niteliğinde sunulan devlet destekli çeyiz kredisi başvuruları 17 Nisan 2023 itibari ile başlamaktadır.

Çeyiz Hesabımı Ne Zaman Birikimiyle Beraber Kullanabilirim?

Kişi 3 yıl boyunca düzenli ödeme yaptığı takdirde biriktirdiği tutarın üzerine devlet desteği oranı ile beraber biriktirmiş olduğu parayı alarak kullanabilir.

Devlet Desteği ile Oluşan Çeyiz Hesap Katkı Miktarı

Devlet destekli çeyiz hesabınızda bulunan para üzerine geçen aylara karşılık eklenen oran ile bütçenize oldukça fazla getirisi olacaktır.

Unutulmaması gereken şey ise devlet bu yatırma karşılığı verdiği oran miktarına bir üst sınırlama getirmiştir. Yatırdığın ve bağlı kaldığın ay yine bu üst limite göre hesaplanacaktır.

Buna sayısal bazda bir örnek verecek olursak;

 • Birikiminiz 36 ile 48 aylar arasında bir noktaya geldiyse devlet bu orana en yüksek limit olarak 6.500 TL katkı sağlayabilir.
 • Birikiminiz 48 ile 60 aylar arasında bir doluluğa erişmişse devlet buna ek olarak 7.500 TL en üst katkı limitini belirlemiştir. 
 • Birikiminiz 60 ayı bulmuş veya geçmiş ise de en fazla devlet desteği üst limiti 9 bin TL olur.

Sonuçta ne kadar erken devlet destekli çeyiz hesabında birikim sağlanırsa o kadar fazla katkı payından yararlanmış oluyorsunuz. 

Çeyiz Para için Aylara Göre Devlet Desteği Oranları

Paranın hesapta kaldığı aylar baz alınarak kişilerin kazançlarına ek olarak birikimin üzerine bir katkı sağlanır. Bunun için açılan birikim hesabında bulunan para ne kadar süre fazla tutulmuşsa o kadar fazla oranda katkı alabilecektir. Bu şartları sağlayıp, sağlayamadığınız ve hangi oran dilimine girdiğinizi aşağıdaki oranlara bakarak öğrenebilirsiniz. 2023 YILI bu katkı oranları; 

 • Yüzde 20’lik katkı oranı için paranın 36 ile 47 ay hesapta tutulması gerekir.
 • Yüzde 22’lik katkı oranı için paranın 48 ile 59 ay hesapta bulunması gereklidir.
 • Yüzde 25’lik katkı oranı için ise ana paranın yaklaşık 60 ay ve üzerinde bir süre içeride bulunması gerekmektedir. 
taşıt kredisi çekme şartları nedir

Önemli konulardan birisi de aylık olarak yatırılacak para miktarıdır. Bunun belirlemesi hesaba en başta başlamış olduğunuz yatırma tutarının en az asgari oran üzerinden hesaplanması ile yatırılır. Hesabınız içerisinde asgari miktarlarda bir birikim ve üzerine bu şekilde aylık bir ilave söz konusu olur.

Bunun dışında net bir rakam isteyenler 2023 yılı itibariyle 20’den fazla bankanın devlet desteğini açmış olduğu bu sistem aylık olarak 155₺’den başlayarak 1500₺ kadar değişim gösteren bir miktar ile yatırım sağlanması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu