Noter Vekalet Ücreti 2023: Noterden Vekalet Verme Ücretleri

İşlemlerin takibini başkasına vermek amacıyla çıkarılan vekalet belgesi yalnızca noterden alınabilir. Süreli ya da süresiz olarak çıkarılabilen vekalet, istenildiği zaman iptal ettirilebilir. Pek çok şeye olduğu gibi noter vekalet ücretlerine de zam geldi. Araç alım satımlarında, tapu işlemlerinde ya da diğer işlemler için verilen vekalet ücretleri güncellendi. 

Noter vekalet ücretleri, vekaletin neleri içerdiğine ve kim için çıkarıldığına göre değişmektedir. Muhasebe vekaleti ile avukatlık vekaleti için ödenecek tutarlar farklıdır. Burada vekalet verilen kişiye yüklenen sorumluluklar ve yetkiler de farklı olduğu için ödenmesi gereken miktarlar aynı değildir.

Genel Vekaletname Ücreti 2023

İşlemin yapılacağı şehirde olmadığınız için ya da işlerle ilgilenemeyeceğiniz durumlarda notere gidip başka birine vekalet verebilirsiniz. Vekalet verdiğiniz kişi sizin yerinize alış ve satış işlemlerini yapabilir. Vekaletname verilirken noter, belli bir ücret talep eder. 

Genel vekalet ücreti 2023 yılında en düşük 550 TL, en yüksek 2000 TL olarak belirlenmiştir. Basit vekaletnameler için ödenmesi gereken tutar minimum düzeydedir. Ancak kapsamlı bir vekaletname için daha yüksek ücret ödemeniz gerekecektir. Hangi vekaletname için ne kadar ücret ödeyeceğiniz konusunda notere giderek bilgi alabilirsiniz.

Noter Vekalet Ücreti 2023 Ücret Tarifesi (Tablo)

2023 yılı noter vekalet ücreti tarifesi şu şekildedir;

Vekalet TipiVekalet Bedeli
Genel vekalet550 TL – 2000 TL
Avukata vekalet verme192 TL
Muhasebeciye vekalet verme192 TL
Araç alım satımı içi vekalet verme248.37 TL
İhtarname150 TL – 1000 TL

Avukat Vekalet Ücreti Ne Kadar?

Avukat vekalet ücreti 2 kısımdır. Bunlar resmi vekalet ücreti ve akti vekalet ücretidir. Resmi vekalet ücreti belirlenirken avukatlık asgari ücret tarifesine bakılır. Akti vekalet ücretinde ise yapılan sözleşmeye göre fiyat belirlenir. Bu bedelleri avukat değil müvekkil öder.

Avukata herhangi bir konuda vekalet vermek gerekirse bunun için notere ödeme yapmanız gerekir. Bu ödemenin tutarı 2023’de 192 TL olarak belirlenmiştir. Avukata vekalet verdiğinizde sizin adınıza davaya müdahil olur. Avukata vekalet vermezseniz sizin adınıza dava açma yetkisi ve açılmış bir davaya katılma yetkisi olmaz. Bu nedenle vekalet vermeniz gerekir. 

İcra Mahkeme Vekalet Ücretleri

İstanbul Barosu’nun icra iflas hukukundan doğan davalarda belirlemiş olduğu ücretler aşağıdaki tabloda gösterildiği gibidir;

Menfi tespit ve istirdat davaları10 bin 500 TL’den az olmamak kaydıyla dava bedelinin yüzde 15’i
İstihkak davaları10 bin 500 TL’den az olmamak kaydıyla dava bedelinin yüzde 15’i
İmzaya ve borca itiraz, şikayet gibi davalar (duruşmalı)8 bin TL
İmzaya ve borca itiraz, şikayet gibi davalar (duruşmasız)6 bin TL
İmzaya ve borca itiraz, şikayet gibi davalar (icra ceza)6 bin TL
İcra İflas Kanunu’ndan doğan iptal davaları10 bin 500 TL
Taşınabilir mal ihalelerinde ihalenin feshi7 bin 500 TL’den az olmayacak şekilde muhammen bedelinin yüzde 15’i
Taşınmaz mal ihalelerinde ihalenin feshi12 bin TL’den az olmayacak şekilde muhammen bedelinin yüzde 15’i
Değeri parayla ölçülebilen icra takipleri8 bin TL’den az olmayacak şekilde takip konusu alacağın yüzde 10’u
Değeri parayla ölçülemeyen icra takipleri8 bin 500 TL
Genel mahkemelerde ihtiyati hacze itiraz davaları8 bin TL

Muhasebe Noter Vekalet Ücreti Ne Kadar? 

Vergi takibi ve vergi ödemeleri için muhasebecilere vekalet verilmektedir. Muhasebeciler aldıkları vekaletler sayesinde işletmeler adına vergi dairelerinde ve defterdarlıklarda işlem yapabilirler. Muhasebecilerin mükellefleri adına işlem yapabilmeleri için noterde hazırlanmış muhasebe vekaletleri olmalıdır. Bu belge olmadan hiçbir işlemi gerçekleştiremezler. 

2023 muhasebe vekalet ücreti 192 TL olarak belirlenmiştir. Muhasebe vekalet ücretini işyeri sahibi öder. Bu belge ile muhasebeciniz muhasebe konularında söz sahibi olmaya hak kazanır. Belgenin ücreti içeriğe göre ve muhasebeciye verilen yetkilere göre artış gösterebilir.

Araç Alım – Satım Noter Vekalet Ücreti

Araç alım satımlarında sıkça yapılan işlemlerden biri alım satım için vekalet vermektir. Araç el değiştirirken alıcı da satıcı da noterde olmak zorundadır. Ancak çeşitli sebepler nedeniyle notere gidemeyenler birine vekalet vererek resmi işlemlerin yürütülmesini sağlayabilir.

2. el araç alıp satarken işlemleri bir başkasının tamamlaması için o kişiye vekalet vermeniz gerekir. Vekalet belgesi çıkarırken notere ödemeniz bir miktar vardır. Bu tutar 2023 yılı için 192 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutar içeriğe göre artabilir ya da azalabilir.

Tapu Noter Vekalet Ücretleri 2023

Ev, arsa ya da arazi gibi gayrimenkullerin alım satımları noterde yapılmaktadır. Alım satım sırasında notere gidemeyecek durumdaysanız işlemleri tamamlayabilmek için birine vekalet vermeniz gereklidir. Vekalet verdiğiniz kişi sizin adınıza alım satım işlemlerini tamamlayabilir. Tapu noter vekalet ücreti içeriğe göre değişmekle birlikte ortalama 192 TL’dir.

Vekaletname Verirken İstenilen Belgeler Nelerdir?

Noterden vekalet belgesi çıkarırken iki taraftan da bazı belgeler istenmektedir. Belgelerin eksik olması durumunda hiçbir işlem yapılamaz. Bu belgeler şu şekildedir;

 • Vekalet verecek kişinin kimliği
 • Vekalet alacak kişinin kimliği
 • Son 6 ayda çekilmiş 2 adet fotoğraf
 • Araç satışı için vekalet verilecekse aracın ruhsatı
 • Gayrimenkul satışı için vekalet verilecekse tapu belgesinin aslı
 • Avukata vekalet verilecekse kimlikler yeterli olacaktır.

E-Devlet Vekalet Sorgulama Mümkün mü?

E-Devlet sisteminden yapılabilen çok sayıda işlem vardır. Bu işlemlerden biri de vekalet sorgulamadır. Bunun için yapmanız gerekenler şu şekildedir;

 • Öncelikle turkiye.gov.tr adresine gidin.
 • Daha sonra E-Hizmetler sekmesini açın.
 • Sayfayı aşağı kaydırın ve Türkiye Noterler Birliği bağlantısını açın.
 • “Kişi Vekaletnameleri Sorgulama” adı altında 1 adet hizmet görüntülenecektir. Bu bağlantıya tıklayın.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra sorgulamanızı tamamlayabilirsiniz.

Noterden İhtarname Çekme Ücreti Ne Kadar?

Vekaletnamenin kaç sayfa olduğuna ve ne kadar olduğuna bağlı olarak ihtarname çekme ücreti değişmektedir. Noter ihtarname çekme ücreti en düşük 192 TL, en yüksek 2 bin TL’dir. İhtarname çekme ücretinin ne kadar olacağı hakkında bilgi almak için size en yakın notere gidebilirsiniz.

Ayrıca Bkz; Noterde Kredi Kartı Geçerlimi 2023

4 Yorum

 1. Ben katılım bankasiyla araç alacağım, araç satın alma için banka bana vekalet verecek. Alacağım araç il dışında bende o ilden bir tanıdığıma araç satın alma işlemi için vekalet versem olurmu?yani katılım bankasi bana vekalet verecek bende başkasına oluyor mu böyle

  1. Aynen bende dün sınırsız araç alım satım vekaleti aldım 248.37 TL gibi bir ücret çıkıyor
   Galiba burada belirtilen vekalet 1 defa ya mahsus araç alım satımı yapabilmek için sınırsız yani sürekli araç alım satımı yapabilmek için vekalet alınca 248.37 TL noter fiyatı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu