Sağlık Ocağı ve Aile Hekimi Açılış, Kapanış Çalışma Saati 2023

Sağlık Ocağı ve Aile Hekimliği açılış, kapanış saatleri ve çalışma saatleri; Hastane yerine sağlık ocağına giderek aile doktoruna muayene olmak isteyenler sağlık ocaklarının kaçta açıldığını ve kaçta kapandığını merak etmektedir. Hastaneler kadar olmasa da son derece kapsamlı hizmet veren sağlık ocakları, sağlık hizmetlerinin ilk basamağı olarak kabul edilmektedir.

Bulunduğu yerdeki toplum sağlığını korumak amacıyla açılan sağlık ocaklarında uzman doktorlar, pratisyen doktorlar ve hemşireler çalışır. Her vatandaşa, ikamet ettiği yere göre bir aile hekimi atanmıştır. Taşınma durumlarında taşınılan bölgeye göre aile hekimi de değişmektedir.

Sağlık ocakları daha çok hafif hastalıklarda ve tanı için kapsamlı testlerin yapılmasına ihtiyaç duyulmayan durumlarda tercih edilir. İleri seviyeli vakalarda aile hekimleri hastayı hastaneye sevk ederler. Acil müdahale gerektiren durumlarda ise hastalar yine hastanelerin acil bölümüne sevk edilir. Bu tip durumlarda sağlık ocakları doğrudan hizmet vermeye yetkili değildirler.

Sağlık Ocağı ve Aile Hekimliği Çalışma Saatleri 2023

Ülkemizde tüm bölgelerde sağlık ocaklarının açılış ve kapanış saatleri aynıdır. Bölgeden bölgeye göre çalışma saatleri değişiklik göstermez. Buna göre sağlık ocakları tüm yurtta 8:00’da açılır 17:00’da kapanır. Sağlık ocaklarında yapacağınız tüm işlemleri 8:00 – 17:00 mesai saatleri arasında gerçekleştirebilirsiniz. Aile hekimleri için çalışma saatleri farklılık gösterebilir ancak kurumun açılış ve kapanış saatleri değişmez.

Sağlık ocakları 12:00 ile 13:00 arasında hizmet vermezler. Bunun nedeni öğle arasına çıkmış olmalarıdır. Bu saatlerde sağlık ocağına gittiğinizde diğer resmi kurumlarda olduğu gibi öğle tatilinin bitmesini beklemeniz gerekir.

Aile hekimlerinin çalıştığı gün ve saatler değişebilir. Aile hekiminizin hangi günlerde ve hangi saatlerde çalıştığını öğrenmek için bağlı olduğunuz sağlık ocağını arayabilir ya da kuruma giderek bilgi alabilirsiniz. Başka bir yol da internet üzerinden sorgulama yapmaktır. Aile hekiminizin uygun olduğu saatleri ve günleri, randevu almak için kullandığınız MHRS sistemi üzerinden kolayca görüntüleyebilirsiniz.

Sağlık Ocakları Hafta Sonu Açık mı?

Hafta içi iş ve diğer nedenlerden dolayı sağlık kuruluşlarına gidecek vaktiniz olmayabilir ya da hafta sonu ağırlaşan grip ve soğuk algınlığı gibi hafif rahatsızlıklarınız olabilir. Bu durumda hafta sonu sağlık ocağına gitmeniz gerekebilir. Ancak sağlık ocakları Cumartesi ve Pazar günleri hizmet vermezler ve hafta sonunda kapalıdırlar. Eğer durumunuz acilse bu durumda en yakın hastaneye gitmeniz gerekir.

Sağlık Ocakları için Randevu Alınmalı Mıdır? Muayene Ücretli Midir?

Sağlık ocağında aile hekiminize muayene olmak için önceden randevu almanıza gerek yoktur. Sağlık ocaklarındaki sistemde muayene öncesinde randevu oluşturulabilir. Ancak isterseniz MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) üzerinden randevu alarak sağlık ocağına gidebilirsiniz. Sağlık ocağından randevu almak tamamen tercihinize kalmış bir durumdur.

Covid aşısı içinse mutlaka randevu almanız gerekir. Randevusuz bir şekilde aşı olmaya gittiğinizde hiçbir işlem yapılmamaktadır.

Sağlık ocaklarında sigortalı hastalar muayene olabilir. Sigortalı hastalar tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilir.

Sağlık Ocakları Aile Hekimi Öğrenme ve Değiştirme

Aile hekiminiz ikamet ettiğiniz yere göre otomatik olarak belirlenir. Aile hekiminizi öğrenmek için e-Nabız uygulamasını kullanabilir, bağlı bulunduğunuz sağlık ocağını arayabilir ya da bağlı olduğunuz sağlık ocağına gidebilirsiniz.

Aile hekiminizi değiştirmek isterseniz e-Nabız uygulaması üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Değişiklik talepleri her ayın 5’i ile 21’i arasında alınmakta ve sonraki gün işleme konulmaktadır. Ayın 21’inden sonra alınan talepler sonraki ayın 5’inde yapılır. Aile hekiminin değiştirilmesi istekleri üç aylık sürede en fazla bir kez yapılabilir.

Sağlık Ocağı Testler ve Tahliller Saati Kaçtadır?

Sağlık ocaklarında laboratuvar olmadığı için tahlil için alınan kanlar ve idrarlar hastaneye gönderilir. Bu yüzden kan ve idrar tahlili için belli saatler vardır. Sağlık ocağında kan vermek için 08:00 ile 12:30 saatleri arasında kuruma gitmeniz gerekir. Öğleden sonra kan alma işlemi yapılmamaktadır.

Bazı sağlık ocaklarında kan almak için belli günler vardır. Bu günlerin hangileri olduğunu bağlı olduğunuz sağlık ocağına giderek ya da telefonla arayarak öğrenebilirsiniz. Kan tahlil sonuçlarınızı e-Nabız uygulamasını kullanarak görüntüleyebilirsiniz. Sağlık ocaklarında idrar verme işlemleri de öğleye kadar yapılmaktadır. 12:30’dan sonra idrar tahlili için işlem yapılmaz.

Sağlık Ocağı Testler ve Tahliller Ücretsiz mi?

Sağlık ocağında muayene, kan ve idrar tahlili gibi tüm hizmetler ücretsiz olarak verilmektedir. Eğer sigortanız yoksa ve devamlı olarak ilaç kullanmanız gerekirse bu durumda ilaç bedelinin tamamını ödemek durumunda kalırsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu