Manav Açma Maliyeti, Kazancı ve Şartları 2023

Manav açmak isteyenlere maliyet, kazanç, belgeler, kurallar ve şartlar hakkında 2023 yılında güncel olarak tüm detaylar! Süpermarketlerin pek çok gıda sektörünü içine alması nedeniyle batık bir sektör olarak da bilinen manav sektörü güzel ve düzgün çalışıldığında çok kazançlı iş fikirleri arasında girebilmektedir. Manav sektöründe dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biride, çevrede herhangi bir süpermarketin olup olmadığıdır.

Manav Açmak için Önemli Detay!

Eğer iyi bir iş yapmak istiyorsanız süpermarketlerin yanından oldukça uzaklaşmalısınız. Eğer bir manav sahibiyseniz 2 şekilde satış yapıyor olmanız muhtemeldir. Ya tedarikçi ile aranızı iyi tutup toplu alımlar yaparak uygun fiyatlardan alım yapıyorsunuz ve market fiyatları ile satış yapıyorsunuz ya da çok pahalı fiyatlardan satış yaparak sadece kar marınıza odaklanıyorsunuz.

Bir manavın başarılı olabilmesi için dikkat etmesi gereken pek çok şey vardır. Peki bunlar nelerdir? Manav açmak yeterince parlak bir iş fikri mi ? Manav açarak ne kadar para kazanabilirsiniz ?

Manav Dükkanı Açma Maliyeti 2023

Manav dükkanı açmak isteyenler ortalama maliyeti 10.000₺ ve 100.000₺ arasındadır. Her türlü meyve sebzenin toplu olarak bir arada satıldığı manavlar eskiden çok iyi iş yapar ve çok para kazanırlardı. Ancak kapitalizm şartları zorladı ve iyi para kazanmak istiyorsanız gerçekten bu işi iyi bilmeli ve iyi bir gözlemci olmalısınız. Bir manav para kazanmak istiyorsa o işe gerçekten hakim olmalıdır. Ticarette asılı bir kural olan para satarken değil alırken kazanılır kuralı asla unutmamalıdır.

manav açma iş fikirleri

Eskiden manavlara ürünü tedarik eden kişiler arasında pek fazla aracı yoktu. Meyve ve sebzeler düşük fiyattan manava gelir ve manavda bu sayede uygun fiyattan satış yaparak iyi paralar kazanırdı. Ancak durum şu anda öyle değil. Tarladan kilosu 50 kuruşa çıkan bir meyve manavda 6-7 TL gibi oldukça korkunç fiyatlardan satışı yapılabiliyor.

Bu durumun tek temel sebebi meyve veya sebzenin tüketiciye ulaşana kadar 7-8 kişinin elinden geçmesi ve her seferinde herkesin kar etmesidir. Kısaca maliyet olarak en önemlisi meyve ve sebzeleri uygun fiyattan almaktır.

Manav Açmak Karlımıdır? Ne Kazandırır

Bir manavın kar marjı, yaptığı işe göre değişebilir. Etrafta rekabet edeceği birileri yoksa kar marjı genelde %40-50 civarındadır. Bu sektörde bu kadar yüksek kar marjının en büyük sebebi, çok fazla fire verilmesidir. Bazı manavlar %20 gibi korkunç fire oranlarına sahiptir. Tüketicinin talebi %100 bilinemediği sürece fire verilmeye devam edilecektir.

İyi iş yapan manavların kar marjı ise ortalama %30’tur. Bu manavlar genelde günde 400 kiloya kadar meyve sebze satabilirler, bu nedenle pek fazla ziyan durumu olmaz. Yine kazançlar son derece iyi seviyede olduğu için kalan meyve sebzeleri dondurucuya atıp ertesi gün yeniden satabilirler. Böylece meyve ve sebzeler tazeliğini korumaya devam eder. 

Bir manav günde ortalama 2,000 TL ciro yapar. Tabi bu ciro, işinde ortalama bir başarıya sahip bir manav cirosudur. Yani yeni kurduğunuz manavda böyle bir ciro beklemek için en az 1-2 yıl geçmesi gerekir. Bazı manavlar ise cirosu az da olsa para kazanabilirler.

Bu manavlar az ciro yapmalarına karşın yüksek kar marjları ile çalıştıklarından sorun olmamaktadır. Aylık 60,000 TL ciro yapan bir manav dükkanı net olarak 15,000 TL kar edebilirken, daha az yani yaklaşık olarak 30,000 TL ciro yapan bir manav dükkanı da 15,000 TL kar edebilir. Burada önemli olan nokta işyerinin kar marjıdır. 

Sizlerde bu işte başarılı olmayı bekliyorsanız yapmanız gereken en önemli şey asgari fiyatlarda toplu alım yapmak ve ortalama fiyatlardan satabilmektir. Kar marjınız %30’un altına kesinlikle inmemeli. Aksi takdirde dükkanınız batabilir.

Manav Açmak Gerekli Sermaye Şartı Nedir?

Bir manav dükkanı açmak için gerekli sermaye şartı minumum 100,000 TL civarındadır. Daha aşağı seviyelerde de bir manav dükkanı açabilirsiniz, ancak dükkanınız büyük ihtimalle fazla iş yapamayacak ve kısa sürede batacaktır. İyi iş yapan manavlar, gerçekten sektöre hakim olan ve yüksek kar marjlarıyla bu işe girip başarılı olan işletme sahipleridir. Eğer bu işi yapmakta kararlıysanız ve sermaye konusunda sıkıntılarınız varsa İşyeri ve Dükkan Açmak için Devlet ve KOSGEB Destekleri adı altında yapılmakta olan yardımlardan faydalanabilirsiniz.

6 Yorum

  1. İyi akşamlar dükkan kendimin ve 15metre ileride bir bakkal daha var açarsam kazanirmiyim yardımcı olur musunuz kendim ve çocuğum duracac bakkalda

  2. Manav. Açmak istiyorum 26 yaşındayım 30 milyar sermayem var kosgeb ten yararlanmak istiyorum yararlanabilirmiyim sabıkalıyım da

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu