Apartman Yöneticisi Nasıl Olunur Şartlar Nelerdir? 2023

Konut talebi artmaya devam ederken, tüm şehirlerde daire sayısı arttıkça en önemli konu yönetimdir. 8 ve daha fazla boş daire bulunan dairelerde yönetici atanması kanunda öngörülmüştür. Bu arada, 8’den az birimden oluşan daireler, düzeni sağlamak için bir yönetici atayabilir. Apartman yöneticileri, bireysel panolar veya üç kişilik panolar olabilen düzeni daha kolay koruyabilir ve hızlı çözümler sunabilir.

Apartman Yöneticisi Nedir Ne İş Yapar?

Apartman yöneticilerine ve site yöneticilerine insanların yaşadığı yerleşim yerlerinde sorunların çözümünde önemli görevler düşmektedir. Bu problemlerin çözümü kanunlardan geçiyor. Mülkiyet hukuku, kat maliklerinin kat mülkiyeti ve gayrimenkul üzerindeki hak ve yükümlülüklerini ve kat yöneticilerinin görev ve yetkilerini belirler.

Sayılı Kanun uyarınca, evler Konut Birimleri Sahipleri Komitesi tarafından yönetilmektedir. Kanun, 8 veya daha fazla ayrı bölümden oluşan apartmanlar için apartman veya bina yöneticisi atanmasını şart koşuyor. Ancak, asıl mülkün tüm ayrı bölümleri bir kişiye aitse, malik yasal olarak asıldır.

Apartman Yöneticisi Olmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Apartman yöneticisi olmak için tüm dairelerin ya da %50nin üstünde olan daire sayısının (veya çoğu dairenin) bulunduğu bir toplantıda yapılmalıdır. Daire sahipleri bu toplantıya katıldığında, kiracı dairede yaşıyorsa, daire sahibi bir acente aracılığıyla bulunabilir.

Apartman sahiplerinin katıldığı bir konferansta apartman yöneticileri iki farklı sistem kullanılarak seçilebilir. Apartman yöneticisi seçerken daire talebine göre yılda bir kişi atamak en doğrusudur. Karar tüm daire sahiplerinin oyuyla alındı. Bu şekilde, daire sahiplerinden birinin yönetici olarak aday gösterilmesi ve daha fazla oy için oy vermesi durumunda yerine bir yönetici atanabilir.

Apartman yöneticisi her sene yapılan genel kurul toplantısında belirlenir. Çoğu zaman, farklı bir kişi her sene aynı düzen de olarak apartman yöneticisi olarak çalışmalıdır. Kararlar düzensiz toplantılarda alınır ve liderler her yıl sırayla veya gönüllü olarak oylama ile değiştirilebilir. Apartman yöneticisi ile birlikte çalışan iki kişi yardımcı olarak seçilmiştir. Asistan, apartman yöneticisinin yokluğunda apartman ile ilgili kararları verir ve daire sahibine bilgi gönderir.

Apartman Yöneticisi Başlıca Görevleri Nelerdir?

Apartman yöneticisinin görev ve yetkileri; Bina ile ilgili tüm konuların takibini sağlar. Pozisyona ek olarak apartman yöneticisinin sorumlulukları aşağıdaki gibidir;

  • Daire sakinlerinin katıldığı toplantılarda alınan tüm kararları uygulamak ve dairenin elektrik, su ve diğer işlevlerinin kesintisiz olarak devamlılığını sağlamak.
  • Dairenin bakım onarım işlerine devam ettirmek.
  • Normal apartman masraflarını karşılamak için aylık üyelik ücreti almak.
  • Dairelere gelen ve tüm daire sahiplerini etkileyen bildirimleri takip etmek.

Apartman Yöneticisi Olmanın Zorlukları ve Kolaylıkları Nelerdir?

Kolaylığı aidat ödememektir. Zorluğu ise apartmanın tüm yükünün sizin omuzlarınızda olmasıdır. En basit bir şikayet için dahi size gelinecektir. Bu gibi basit problemler de dahi kapınızın çalınmasına hazır olmanız gerekmektedir.

Apartman Yöneticisi Ne Kadar Maaş Alır?

Yöneticiler maaş almazlar ama eğer yönetim şirketine verdiyseniz sitenizi onlar sizden belirli miktarda para alırlar. Yönetim planında veya onunla yapılan sözleşmede ücret belirtilmemiş olsa bile, yönetici daire sahibinden ilgili ücreti karşılamasını isteyebilir.

Müşterekler arasından atanan yöneticilerin olağan yönetim ücretine katılmasının gerekip gerekmediğine ve katılıyorsa ne oranda katılacağına Müşterekler Komitesi karar verir. Kanuna uygun bir karar alınmazsa, yönetici, yönetim döneminde yapılan normal yönetim giderlerinin her daire ödediği giderlerin yarı fiyatını ödeyebilir. Yönetici dışarıdan seçilirse maaşı ve koşulları, yöneticinin atanması sırasında daire sahibi tarafından belirlenir. idare ücreti; Daire sahibi arsa payı oranında öder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu