Avcılık Nedir Nasıl Yapılır?

Birçok kişi yaz ve kış hayvan avlamaktadır. Avcılık nedir nasıl yapılır? Avcılık, yaban hayvanlarını, canlı, yaralı veya öldürerek yakalama işine denir. Zorunluluk için yapılan avcılık günümüzde eğlence ve spor amaçlı olarak avcılık yapılmaktadır. Bu avcılık nedeniyle bazı hayvanların nesilleri tükenmiştir.

Yurdumuzda ve bazı ülkelerde bazı hayvan türlerinin nesillerini korumak amacıyla özel koruma bölgeleri yapılarak yakalanmalarına izin verilmemektedir. Av hayvanları sınıflara ayrılmaktadır.

 • Büyük olan av hayvanları
 • Kıyı av hayvanları
 • Kürklü av hayvanları
 • Gündüz yırtıcı av hayvanları
 • Gece yırtıcı av hayvanları
 • Büyük ve yırtıcı av hayvanları

Avcı vurduğu hayvanı yaralı bırakmamalıdır. Yaralı hayvana acı çektirmemelidir. Soğuk havalarda aciz hayvanları vurmamalıdır. Başkasının önünde bulunan ava asla ateş etmemesi gerekir. Ava asla alkollü çıkmayın. Avcılar kesinlikle avcılık kurallarına avcılık yapmaları gerekir. Asla kuralları çiğnememelidir.

Avcılık Belgesi Nasıl Alınır ve Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir?

Avcılık yapmaya ilgisi olanlar ava gitmeden önce Orman Bakanlığı tarafından verilen avlanma sertifikasını almaları zorunludur. Avcılık belgesi nasıl alınır ve gerekli belge ve evraklar nelerdir?

Avcılık yapılması için ilk olarak avlanma belgesi alınması zorunludur. Avcılık belgesi almak için bazı gerekli olan şartlar bulunur. Bu şartları taşıyan kişiler avcılık belgesini alırlar. Bunun için en önemli şart 18 yaşını bitirmiş olmak ve silah taşımaya ehliyetli olmak gerekir.

 • Yivsiz tüfek ruhsatı aslı ve fotokopisi gereklidir.
 • Adli sicil kaydı belgesi
 • Üç tane vesikalık resim
 • Avcı öğretim kursunu bitirdiğine dair noter tasdikli sertifika
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgah belgesi

Avcılık Belgesi Kaç Yılda Bir Yenilenir?

Avcılık belgesini almak için bazı evrakların hazırlanması gerekir. Avcılık belgesi kaç yılda bir yenilenir? Avlanma sertifikasını almak isteyen kişiler, Orman Bakanlığı İl Müdüriyetlerine giderek resmi bir yazı ile vergi dairesine avcılık belgesi harcını yatırması gerekir.

Belirlenen ödeme yapıldıktan sonra, harç makbuzu ile beraber diğer evrakları da alarak Doğa Koruma ve Milli Parklar il müdürlüklerine gidip başvuru yapılması gerekir. Avcılık belgesi bir defaya mahsus olarak verilir ve her yıl vize yaptırılması gerekir. Avcı belgesini avcı kendi isteği iptal ettirebilir.

Avcılık Yapmak İçin İlk Önce Nereye Başvurmalıyım?

Avcılık yapmak isteyen kişiler ilk önce avcılık belgesi almaları gerekir. Avcılık yapmak için ilk önce nereye başvurmalıyım soruları oldukça fazla gelmektedir. 4195 sayılı kanuna göre avcılık belgesi alacak kişilerde avcılık belgesi almaya engel bir halinin olmaması gerekir. En az 18 yaşını bitirmiş olmak zorunludur. Çevre ve Orman Bakanlığının vermiş olduğu avcılık belgesini almak gerekir.

Avcılık sertifikasını almak isteyen kişiler il müdürlüklerine gidip resmi bir yazı alarak vergi dairesine harç ödemeleri gereklidir. Daha sonra avcılar derneği ve Milli Parklar müdürlüklerine başvuru yapması gerekir.

Avcılık Yapmanın Zorlukları ve Kolaylıkları Nelerdir?

Doğa yaratılış özelliği ile mükemmel bir dengeye sahiptir. Bu mükemmel olarak yaratılan doğayı insanlar bozmaktadır. Hayatta kalmak için öldürmek her canlının içgüdüsel görevidir. Avcılar doğayı korur. Yabani hayvan nüfusu avcılar sayesinde dengede tutulur. Avcılık yapmanın zorlukları ve kolaylıkları nelerdir? Avcılık kış ve yaz mevsimlerinde yapılması nedeniyle mevsimsel zorluklar oluşmaktadır.

Avcılık yapmak bir spor dalı olarak benimsendiği için temiz hava almak olur. Dağlara çıkmak zor olur. Yırtıcı hayvanlar ile karşı karşıya kalınmaktadır. Avcılıkta ekip çalışması yapılmaktadır. Avcıların avlayacakları hayvanın durumuna göre de tehlike durumları farklı olur. Avcılığın genel olarak hiçbir kolaylığı yoktur. Kış aylarında yüksek yerlere çıkmak büyük riskli olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu