Kobi Teşvik Kredi Destekleri ve Şartları 2023

Türkiye 2023 KOBİ destekleri için yeni destek programlarını açıklayarak yoluna devam ediyor. Aşağıda 2023 yılı içerisinde verilen ve verilmesi öngörülen destekler hakkında, bazı bilgileri sizlerle paylaştık.

2023 KOBİ Destekleri

Ekonomide dengelerin sağlanmasında önemli rol oynayan KOBİ’ler için farklı şartlarda devlet desteği verilerek, bu işletmelerin ayakta tutulması ve faaliyetlerini daha iyi şartlarda yürütmeleri hedeflenmektedir. Bu kapsamda KOSGEB aracılığı ile birçok farklı destek, küçük ve orta ölçekli işletmelere sağlanmaktadır.

Daha çok 100 bin ile 500 bin TL arasında verilen KOBİ desteklerinden, destek şartlarını sağlayan tüm KOBİ’ler rahatlıkla yararlanabilmektedir. KOBİ’ler için verilen bazı destekler ve bu destekler için sağlanması gereken şartlar, şu şekildedir;

KOBİ Tekno Yatırım Destek Programları

KOSGEB tarafından işletmelere, AR-GE çalışmalarını daha kapsamlı yapabilmeleri için sunulan bu destek aynı zamanda ihracat yapılabilmesi hedefiyle de verilmektedir. KOBİ işletmelerinin faaliyetlerini teknolojik altyapıyla daha rahat sürdürmesi için verilen teknoyatırım desteği, geri ödemesiz olarak 300.000 TL ve geri ödemeli olarak 700.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

İşletme Geliştirme ve Uluslararası Pazar Desteği

Bu destek kapsamında, 2023 KOBİ destekleri arasında yer alan 8 ayrı başlık bulunmaktadır.

İşletme Geliştirme Destek Programı: KOBİ işletmelerinin hızlı bir şekilde markalaşma sağlamaları ve rekabet düzeylerinin artırılması için, 370 bin TL’ye kadar devlet desteği sağlanmaktadır.

KOBİGEL KOBİ Gelişimi Destek Programı: KOBİ faaliyetlerinin daha verimli bir şekilde yürütülmesi ve ülke ekonomisindeki paylarının artırılmasını desteklemek amacıyla verilen kredi, 700 bin TL geri ödemeli ve 300 bin TL geri ödemesiz olarak verilmektedir.

Genel Destek Programı: 2023 KOBİ destekleri arasında yer alan genel destek programları, KOBİ’nin faaliyet alanı ve genel ihtiyaçlarına göre değişmektedir. Bu kapsamda verilen destek miktarları sektöre göre değişiklik göstermesi sebebiyle, güncel olarak KOSGEB müdürlüklerinden öğrenilebilir.

İşbirliği Destek Programı: KOBİ işletmelerinin birbirini destekleyici çalışmaları için verilen bu destek için ayrılan bütçede oldukça yüksektir. Bir araya gelecek KOBİ sayısına göre değişiklik göstermekle birlikte, 10 milyon TL’ye kadar destek sağlanabilmektedir. Bu desteğin temel amacı ise teknolojik üretimlerin yapılmasına yönelik adımların atılmasını sağlamaktır.

KOBİ Proje Destek Programları: Bu başlık altında verilen destekler, daha çok KOBİ’ler tarafından KOSGEB üzerinden sunulacak projeleri kapsamaktadır. Bu nedenle proje kapsamına göre farklılıklar olup, sunacağını projeye göre en detaylı bilgiyi size en yakın KOSGEB müdürlüklerinden alabilirsiniz.

Yurtdışı Pazar Desteği: İşletmelerin yurtdışı pazarına açılarak ihracat yapabilmeleri ve bu amaçla daha nitelikli şekilde faaliyet sürdürebilmelerini sağlamak amacıyla, 2023 KOBİ destekleri kapsamında verilen bir destektir. Üst limit 300 bin TL olan bu destekle KOBİ’ler, 24 ay desteklenebilmektedir.

Kobi Kredi Faiz Desteği

KOBİ işletmeleri için verilen desteklerden biride, KOBİ faiz desteğidir. Bu kapsamda işletmelerin çekeceği 500 bin TL’ye kadar olan krediler için, devlet faiz desteği sağlamaktadır.

Gelişen İşletmeler Pazarı Desteği

500 bin TL üst limitle verilen destek, Borsa İstanbul üzerinde işletmelerin işlem görebilmesini desteklemek amacıyla verilmektedir.

AR-GE Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Desteği

İşletmelerin inovasyon, geliştirme ve araştırma projelerine verilen 2023 KOBİ destekleri arasında, 3 farklı başlık altında toplanmaktadır. Bu tip projeler sunan KOBİ işletmeleri için, 750 bin TL’ye kadar KOSGEB destek kredisi verilmektedir.

Laboratuvar Hizmetleri Desteği

Laboratuvarlardan hizmet alınması ve bu hizmet kapsamında ürün kalitesini artırmak amacıyla sağlanan desteklerden biridir. Sektöre göre verilen destek miktarı da değişmektedir.

Destek Başvuru Programlarına Nasıl Başvurulur?

KOBİ destek programlarına başvuru yapmak için, doğal şart olarak başvuruların KOBİ statüsündeki işletmeler üzerinden yapılması gerekmektedir. Bunun dışında, 2023 KOBİ destekleri başvuruları için, şu adımları izleyebilirsiniz.

KOSGEB kaydınızın bulunması gerekir. KOSGEB sitemine kaydınız yoksa, sitemiz üzerindeki içeriklerden nasıl kayıt olacağınız hakkında bilgi alabilirsiniz.

 • E-KOBİ sistemine giriş yapın.
 • E-KOBİ sisteminden, “KOBİ beyannamesi doldurma ve güncelleme” yaparak işleminize devam edin.
 • Destek programı KBS kısmını doldurun.

Kobi Kredi Başvuru Şartları Nedir?

KOBİ destek başvuruları için, şu şartların sağlanıyor olması gerekmektedir. Aksi halde yukarıda bahsedilen destekler için başvuru yapmış olsanız dahi, başvurularınızın onaylanması mümkün değildir.

 • Başvuru sahibi işletmenin, devlete vergi borcu olmamalıdır. Vergi borcu bulunanların, başvurudan önce borcunu kapatması gerekmektedir.
 • Bankalar üzerindeki kredi notunun, risk grubunda olmaması gerekir.
 • KOSGEB tarafından gerek görülmesi durumunda, kefil ve ipotek gibi teminatların sunulması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin, 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.
 • Daha önceden, KOSGEB aracılığıyla KOBİ desteği almamış olmak ve alınan desteğin devam etmiyor olması gerekir.
 • Yüz kızartıcı suçlardan, herhangi bir şekilde ceza alınmamış olması gerekir.
 • Yeni işletme kurulumu için alınacak desteklerde, KOSGEB girişimcilik kursunun başarıyla tamamlanmış olma şartı bulunmaktadır.
 • Proje kapsamında alınacak destekler için, desteğin genel amaçlarına uygun projenin sunulmuş olması gerekmektedir.

KOSGEB KOBİ Destek Programlarının Genel Amacı Nedir?

2023 KOBİ destekleri verilmesinin temel amacı, önceki yıllarda olduğu gibi işletmelerin gelişimini sağlamak ve daha nitelikli faaliyet göstermelerini desteklemektir.

 • İşletmelerin yurtdışı pazarına açılarak ihracat yapabilmelerini kolaylaştırmakta bu amaçlardan biridir.
 • İşletmelerin gelişmesiyle birlikte, ihtiyaç duyacakları çalışan açığı sebebiyle istihdamın artırılması, destek programlarının temel amaçları arasında yer almaktadır.

2023 KOBİ destekleri yılın ilk çeyreğinde bu şekilde açıklanmış olup, kısa süreliğine detayları henüz açıklanmamış KOBİ destek paketleri de bulunmaktadır. KOBİ destekleri hakkındaki en güncel bilgiler, sitemiz üzerinden sıklıkla sizlerle paylaşılacaktır. Takipte kalarak, yeni destekler hakkında en güncel bilgilere hızlı bir şekilde web sitemizden ulaşabilirsiniz.

KOBİ destek kredisi başvuruları başlıklı yazımızda, KOBİ destek kredileri hakkında bilgiler verdik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu