Kobi Destek Kredisi Başvuru Şartları 2023

KOBİ destek kredisi 2023 başvuruları hakkında öğrenmek istediğiniz her şeyi içeriğimizde derledik. Ekonomi akla geldiği zaman bir ülke içerisinde dengeleri sağlamakta olan belki de en önemli alan KOBİ’ler olarak karşımıza çıkar.

Bunun bilincine varmış olan devlet de bilhassa işsizlik oranını düşük bir oranda tutabilmek amacıyla pek çok destekte bulunmakta ve çeşitli bir takım kanallar yardımı ile tüm büyük, küçük fark etmeksizin KOBİ’lere yardımlar sağlamaktadır.

En çok KOSGEB ile hibe veyahut da yalnızca faizsiz ve kendisine ait bir banka olan Türkiye Halk Bankası ile senede %4 gibi sembolik faiz oranları ile kredi imkanını vatandaşlara sunmakta olan devlet, her yıl sunduğu bu imkanları daha da genişletmek için çabalamaktadır.

2023 yılında da 100 bin TL ila 500 bin TL’ye varan, KOBİ’lere özel olarak sunulmuş bu desteklerden, şartlara uygunluk gösteren bütün vatandaşlar büyük bir kolaylıkla yararlanabilmektedirler. Eğer sizler de yükümlülükleri taşıyorsanız, KOBİ destek kredisi 2023 başvuruları için vakit kaybetmeyin.

Sıfır Faizli Kobi Kredisini Kimler Alabilir?

Peki, sıfır faizli KOBİ kredisini kimler alabilir? KOSGEB ile anlaşmalı durumda olan herhangi bir banka aracılığı ile faizsiz kredi almak isteyen vatandaşlar, ilk olarak başvuru şartlarını yerine getirmelidirler. Başvuru şartlarını yerine getiriyor olmasına rağmen, kredi talebinde bulunulan bankaya herhangi bir borcu olan veya kara liste içerisinde bulunan girişimcilere kredi desteği verilmemektedir. İşte sıfır faizli KOBİ kredisini kimler alabilir? Sorusunun cevabı:

kosgeb eğitim kurs şartları yerleri

Sıfır faizli krediyi kimlerin alabileceği ilgili kurumlar ve bakanlıklar tarafından belirlenmiş ve aşağıdaki şekilde hazırlanmıştır;

 • 18 yaşından büyük olanlar
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar
 • Başka işten bir ticari geliri olmayanlar
 • KOSGEB’in verdiği olduğu uygulamalı girişimcilik kursuna katılmış ve bu eğitimin sonunda sertifika almış olanlar
 • KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmış olanlar ve işletmesi KOBİ niteliğinde olanlar
 • İşletmesini yakın akrabalarından devralmamış olanlar
 • Daha önceden aynı sektör için KOSGEB’in desteklerinden yararlanmamış olanlar

Sıfır faizli KOBİ kredisini kimler alabilir? Sorusunu yukarıda sizler için derledik. Eğer bu kriterleri taşıyorsanız, rahatlıkla bu desteklerden faydalanabilirsiniz.

Kobi Destek Programlarına Nasıl Başvurulur?

İşletmeciler için oluşturulmuş olan bu destek programları içerisinde herhangi bir teşviki alabilmek için ilk olarak yapılması gereken şey KOBİ statüsünde yer almaktır. Eğer ki istenen kriterleri karşılıyorsanız, bu programlardan yararlanabilmeniz için bazı adımları KBS adı verilen bir sistem üzerinden halletmeniz gerekir. Bunlar ise adım adım şekildedir;

 1. İlk olarak yapmanız gereken KOSGEB’e ilk kayıt başvurusu olacaktır.
 2. Ardından e-kobi girişi yapmalısınız.
 3. Kobi beyannamesini doldurmanız ve güncellemeniz gerekmektedir.
 4. Destek programını da  KBS üzerinden doldurmanız gerekmektedir.
emekli olanlara kosgeb destekleri

Kobi Destek Kredisi Şartları Nelerdir?

Peki ama KOBİ destek kredisi şartları nelerdir? KOSGEB tarafından sunulmakta olan KOBİ destek kredisini almak isteyen KOBİ’lerin bazı koşulları mutlaka yerine getirmeleri gerekmektedir. Bunlar aşağıda sıralandığı şekildedir. İşte KOBİ destek kredisi şartları nelerdir? Sorusunun cevabı;

 • Uygulamalı Girişimcilik Kursu’na mutlaka katılım sağlamış olmak ve bunu başarı ile tamamlayarak Girişimcilik Sertifikasını almaya hak kazanmış olmak.
 • KOBİ nitelikleri bulunan bir işyerine sahip olmak .
 • Daha önceden özel bankalardan bile olsa, herhangi bir finans kuruluşu ya da kamu kuruluşu ile sorumlulukların yerine getirilmemesi durumu yüzünden bir sıkıntı yaşamamış olmak.
 • KOSGEB tarafından desteklenmekte olan bir sektör içerisinde faaliyet göstermek.
 • Başvuru esnasında geçmişe dönük olarak 1 yıl içinde aynı faaliyet alanında sahip olunan farklı bir şahıs şirketinin olmaması.

KOSGEB desteğinden yararlanılacak bütün dönem boyunca farklı herhangi bir kurum için çalışmıyor olmak gerekmektedir. (İnkübatör’de faaliyet göstermekte olan öğretim elemanları bu seçeneğin dışındadır.) KOBİ destek kedisi şartları nelerdir? Sorusunun cevabı yukarıda bahsettiğimiz şekildedir. Bu şartları taşımakta, 18 yaşından büyük  ve vergi levhası olan ütün işletme sahipleri KOBİ destek kredilerinden rahatlıkla faydalanabilmektedirler.

Kobi Destek Kredisi Nasıl Alınır?

KOBİ destek kredisi nasıl alınır? KOBİ kredi ve hibelerine başvuru yaparak, bu imkandan faydalanmak isteyen bütün işletme sahiplerinin ilk olarak bağlı bulunduğu bölgede düzenlenmekte olan bir Uygulamalı Girişimcilik Kursu’na kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Uygulamalı girişimcilik kursu ise 4 farklı bölümden oluşmaktadır ve toplamda 60 saatlik bir eğitim olarak hazırlanmıştır. Eğitim aşağı yukarı 1 ay boyunca sürmektedir. 1 ayın sonuna gelindiği zaman katılımcıların başarı ile eğitimi tamamlaması durumunda Girişimcilik Sertifikası hazırlanarak kişiye teslim edilmektedir.

Yukarıda bahsi geçen girişimcilik sertifikasının temin edilmesi ile birlikte KOSGEB’e gidilmesi ve daha önceden de hazırlanmış olan bir iş planı projesi teslim edilerek başvuru yapılmalıdır. İş planı projesinin teslim edilmesinin ardından KOSGEB bir inceleme yapmakta ve kararını da KOBİ’ye ulaştırmaktadır. 

Kobi Destek Kredisi için Gerekli Belgeler

KOBİ destek kredisi için gerekli olan belgeler nelerdir? Bankaların isteyeceği evrakların neler olduğunu listeleyecek olursak; 

Tüzel Kişilerden istenilen başvuru belgeleri aşağıdaki gibidir;

 • Ortaklara ait olan nüfus cüzdanlarının fotokopileri
 • İmza sürküleri
 • Bütün oda kayıt belgeleri
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Vergi levhası
 • Son 2 yıla ait olan bilanço ve gelir dökümü 

Şahıs firmalarından istenen başvuru belgeleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Nüfus cüzdanının fotokopisi
 • İmza Beyannamesi
 • Oda kayıt belgeleri
 • Son 2 yıla ait olan vergi levhası 
 • Son 2 yıla ait olan bütün hesap defterleri ya da gelir tablosu

KOSGEB destekli olan KOBİ kredilerini vermekte olan bütün bankalar bu koşulların yerine getirilmesini istemektedir. Bununla birlikte bazıları yukarıda geçenlere ek bir şekilde fazladan belge de isteyebilmektedirler. İşte ek olarak istenebilecek olan belgeler ise aşağıdaki şekildedir;

 • Bütün işveren SGK bildirgelerini
 • Mal varlığına ait olan bütün belgeleri
 • Bilançolara göre çalışmakta olan firmalardan gelir tablosu

Yukarıda listelediğimiz evraklar, KOBİ destek kredisi için gerekli olan belgeler. Eğer sizler de bu destekten faydalanmak istiyorsanız, ilk yapmanız gereken destek kredisi için gerekli olan belgeler başlığı altında geçen bütün evrakları temin etmek olacaktır.

Kobi Faizsiz Kredi

KOBİ faizsiz kredi, işletmecilere sunulmakta olan çok iyi bir destektir. KOBİ faizsiz kredi almak isteyenlerin bilmesi gereken şey ise şudur; buradaki temel amaç, orta ölçekli ve küçük işletme sahiplerine finansman sağlamak olsa bile, esnafın da istihdama bir şekilde destek olmasının sağlanması, üretimde kalitenin çok daha yüksek bir seviyeye getirilmesi ve uluslararası bir düzeyde rekabet gücünü yükseltmek talep edilmektedir. Esnaflara KOBİ faizsiz kredi de tam olarak bu amaçlarla verilmektedir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu