Devlet Destekli Gezen Tavuk Çiftlik Kredisi Nisan 2023

Devlet destekli gezen tavuk kredisi salma tavukçuluk olarak da bilinmekte olup bunun finansman kaynağı devlet tarafından verilir. Tavuk, et pilici, yumurta yetiştirmek ya da tavuk çiftliği açmak gibi amaçlara yönelik olarak verilen kredi için belirli şartları sağlıyor olmak gerekir.

Genel olarak tavukçuluk maliyetli bir iş olarak bilinir ve bunu karşılamak adına finansman kaynaklarına ihtiyaç duyulur. Bu kapsamda proje örnekleri ve verilen destekler ile ilgili en geniş bilgi için kurum internet sitesi ziyaret edilebilir. Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından desteklenen tavuk çiftliği projeleri içerisinde işletme kurulumu, hayvan alımı, yem giderleri ve buna benzer yatırımlar yer almaktadır.

Devlet Destekli Salma Tavukçuluk Kredisi 2023

Tanım olarak bakıldığında salma tavukçuluk doğal ortamda beslenen hayvanlardan organik yumurta elde etme işi olarak bilinir. Bu faaliyet içerisinde tavuklara verilen gıdalar ile onların barındıkları kümes son derece önemlidir. Serbest sistem tavukçuluk yetiştiriciliği için kaliteli malzemeler kullanılarak üretilmiş olan kümes olması gerekir. Bunun için gerekli sermaye yoksa salma tavukçuluk için 2023 yılında Devlet desteği ile kredi veren aşağıdaki kamu kurum ve kuruluşlarına teşvik başvurusu yapılabilir;

 1. Kalkınma ajansları
 2. Kırsal kalkınma kurumu
 3. Tarım kredi kooperatifleri
 4. KOSGEB çiftçi destekleri

Tarım ve Orman Müdürlükleri ile diğer özel kuruluşlar serbest sistem tavukçuluk için teşvik alınabilecek kurumlar arasında yer alır. Devletin kanatlı hayvan yetiştiriciliği için vermiş olduğu diğer bir destek hakkında Devlet Destekli Tavuk, Kaz ve Tavşan Yetiştiriciliği yazımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Serbest Sistem Tavukçuluk Kredileri

Serbest sistem yani salma tavukçuluk yapmak isteyenler için hem kamu hem de özel bankalar kredi kampanyaları düzenlemektedir. Buna ilave olarak devlet kurumları da salma tavukçuluk hibe desteği yaparak üreticilere destek olmaktadır.

İlk etapta bu amaçla tavuk çiftliği kurmak kolay gibi görünse de maliyetli ve yorucu bir iştir. Profesyonel düzeyde tavuk çiftliği kurulmak istenildiğinde maliyet düzeyi biraz daha artacaktır. Bu noktada daha önce kurulmuş olan hazır çiftlikler satın alınabilir. Bunun finansmanını sağlamak amacıyla çözüm olarak devlet desteği ya da bankaların tavukçuluk kredileri tercih edilebilir.

Devlet Destekli Tavuk Çiftliği Kurma 2023

Devlet destekli tavuk çiftliği kurmak için 2023 yılında çeşitli kurumlar girişimcilere yardımcı olmaktadır. Tavuk çiftliği kurmak için genellikle minimum 2.000 tavuk ile faaliyete başlanmak istenir.

 • Tavuk alım maliyetini karşılamak için finansman desteğine ihtiyaç vardır.
 • Buna yönelik olarak KOSGEB, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu destek vermektedir.
 • Bu destekten yararlanabilmek için öncelikle onay alabilecek şekilde iş projesi hazırlamak gerekir.
 • Projesi incelenip onay alan ve kişisel olarak gerekli koşulları sağlayan kişiler devlet destekli gezen tavuk yardımından yararlanabilirler.

Tavuk çiftliği kurmakla ilgili bilgi almak için Tavuk Çiftliği Açma Şartları yazımızı okuyabilirsiniz.

TKDK Gezen Tavuk Desteği 2023

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından verilen gezen tavuk desteği imkanından yararlanabilmek için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir. Buna ek olarak kurum tarafından belirtilen illerde ikamet etmek ve yapılacak işe dair iş projesi hazırlamak da destek koşulları arasında yer alır.

 • Çiftliğin kuracağı ile yönelik olarak hazırlanacak proje sonrasında kuruma şahsen başvuruda bulunmak gerekir.
 • Başvurunun onaylanabilmesi için kurum tarafından belirlenen sektörlere yönelik destek istenmesi gerekir.
 • TKDK’nın destek verdiği sektörler içerisinde yumurta üreten tarımsal işletmeler, kanatlı et üreten tarımsal işletmeler ve kanatlı et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ile uğraşılması gerekir.
 • Bu sektörlere yönelik verilen tavukçuluk hibe desteği ile ilgili detaylara ulaşabilmek için kurumun internet sitesi ziyaret edilebilir.

Bakanlık Gezen Tavuk Desteği 2023

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gezen tavuk desteği kapsamında bu işle uğraşan kişilere 30.000 TL hibe desteği verilmektedir.

 • Bu destek salma tavukçuluk, kaz, tavuk, ördek ve hindi yetiştiriciliği için geçerlidir.
 • Verilen hibe desteğini alabilmek için ilgili şartları sağlıyor olmak gerekir.
 • Buna göre en az 500 tavuğa sahip olmak
 • Yumurta tavukçuluğu ve salma tavukçuluk projeleri hazırlamak
 • En az 400 tane gezen hindi
 • Ördek ve kaz yetiştiriciliği projesi yapmak bakanlık tarafından verilecek hibe desteği koşulları arasında yer almaktadır.

Bu şartları sağlayan kişiler Gıda Tarım ve Hayvancılık il ya da ilçe müdürlüklerine şahsen başvuru yaparak 30.000₺ devlet desteğinden yararlanma hakkı elde edecektir.

KOSGEB Tavuk Çiftliği Desteği 2023

Özellikle son 3 yıl içerisinde hayvancılık yapmak ya da iş kurmak amacıyla çok sayıda insan KOSGEB desteği için başvuru yapmaktadır.

 • Kurum tarafından yapılan açıklamalara göre KOSGEB canlı hayvan alımına yönelik herhangi bir destek vermemektedir.
 • Gezen tavuk alımı devlet desteği için bankalar ile kamu kurum ve kuruluşlarına başvuru yapılabilir.

KOSGEB salma tavukçuluk faaliyeti yapmak için ise kurumdan destek almak mümkün olup bu amaçla kurum tarafından düzenlenen kurslara katılmak ve ilgili sertifikayı başarıyla almak gerekir. Belge alımının ardından o iş ile ilgili iş planı hazırlamak ve bunu kuruma sunarak onay almak destek açısından önem taşır.

Ziraat Bankası Serbest Tavuk Çiftliği Kredisi 2023

Devlet tarafından verilen hibe desteğine alternatif olarak Ziraat Bankası serbest tavuk çiftliği kredisi için kampanya düzenlemiş olup bunun için düşük faiz oranları ve uygun vade seçenekleri belirlenmiştir. Bu durum tavukçuluk haricinde büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapmak isteyenler için de geçerlidir. Ziraat Bankası tarafından verilen tavuk gibi kümes hayvanları ve diğer hayvancılık kredileri 2023 yılında şunlardır;

 1. Salma tavukçuluk
 2. Hindi ve ördek yetiştiriciliği
 3. Yumurta tavukçuluğu
 4. Bıldırcın yetiştiriciliği
 5. Et tavuğu yetiştiriciliği gibi çeşitlere ayrılır.

Kanatlı hayvan faaliyeti yürütecekler için banka kredisi faiz oranları işletme yatırım dönemleri için farklılık göstermektedir. Buna göre tavuk çiftliği kredisi için yatırım dönemi faiz indirimi %50, işletme dönemi için ise bu oran %25 olarak hesaplanır. Bu oranlar ve vadelerle ilgili detaylı hesaplama şubeye yapılan başvuruda netlik kazanacaktır.

Salma (Gezen) Tavukçuluk Şartları Nelerdir?

Salma tavukçuluk yapmak isteyenlerin devlet tarafından belirlenen standartlara uymaları gerekir. Buna göre her tavuk için en az 10 cm alan ayırma zorunluluğu vardır.

 • Bu ölçü doğrusal bir yemlik için en az 4 cm olarak belirlenmiştir.
 • Her folluk için 7 tane tavuk hesap edilmelidir.
 • Eğer grup follukları kullanılacaksa bu durumda en az 120 tane tavuk için bir metre kare folluk ayrılması gerekir.
 • Bu standartlar özellikle köyde tavuk yetiştiriciliği yapmak isteyenler açısından önem taşımaktadır.
 • Sayılan şartları sağlayan girişimciler banka tarafından verilen düşük faizli kredi imkanlarından ve devlet desteklerinden yararlanabilirler.

Ziraat Bankası Serbest Tavuk Çiftliği Kredisi Özellikleri

Damızlık kanatlı hayvan yetiştiriciliği kapsamında Ziraat Bankası birtakım işlemlerin yapılması koşuluyla kredi desteği vermektedir. Buna göre banka tarafından verilen yatırım kredisi;

 • Damızlık kümesi
 • Bio güvenlik önlemleri
 • Damızlık kanatlı hayvan yetiştirmek için kuluçhane yapımı ve buranın tadilatı
 • Gübre işleme tesisi yapımı ve onarımı
 • Alanın elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla gerekli tesis ve ekipmanların alımı gibi amaçları kapsamaktadır.

Hayvancılık Kredisi İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Hayvancılık kredisi için destek ödemeleri hem bankalar hem de kamu kurum ve kuruluşları tarafından verilir. Bankaların bu olanağından yararlanmak isteyenler genellikle başvuru için Ziraat Bankası şubesini tercih etmektedir.

Devlet desteği alınacağında ise TKDK ve KOSGEB’e başvuru yapılmaktadır. Bu kapsamda 2 yıl geri ödemesiz ve faizsiz hibe desteği alma imkanı da bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu