Faturamı Ödemediğim Zaman Elektiriğim Ne Zaman Kesilir? 2023

Elektrik her evin her insanın olduğu alanda olmak zorunda olan bir gereksinimdir. Evler, iş yerleri, okullar kısacası insanın olduğu ve yaşamını devam ettirdiği her alanda elektrik vardır ve daha gelişmiş bir enerji kaynağı bulunmadığı sürece olmaya devam edecektir.

Ev elektriği ise en çok tüketilen elektrik alanıdır. Evde ev hanımlarının iş gücünü azaltan elektrik süpürgesi, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, kurutma makinesi ve daha nice küçük ev aletleri bu ev elektriğinin faturasını yükselten sebeplerdendir. Kullanması zorunlu olduğu içinse gelen fatura ne olursa olsun ödenmek durumunda kalınır.

Peki Faturamı Ödemediğim Zaman Elektriğim Ne Zaman Kesilir?

Tüketicinin borçlarının uygun olmaması ve kaynağın nihai yanıt tüketicisine zamanında ödenmemesi durumunda, tüketici, Ödeme süresi 5 iş günü olmak üzere ikinci bir yazılı bildirimde bulunur. Bu bildirim ayrıca tüketicinin kayıtlı cep telefonu ve e-posta adresine de gönderilir. 5 iş günü sonunda ödeme yapılmaması durumunda elektrik kesilecektir.

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin 52’nci maddesine bağlı, kendi isimlerine perakende satış anlaşması bulunan mesken tüketici kısmına bağlı 65 yaş üstü tüketiciler, % 0’tan fazlasının engelli olduğunu gösteren Sağlık Komisyonu raporunu sundu. Elektrik tüketicisi grubuna mensup Şehit Aileleri ve Gaziler/Engellilerin aynı alanı d kullanım faturalarının yılda en az üç dönem kesintisiz olarak ödenmemesi ve tüketicinin elektrik tüketicisi olduğunu ispat etmesi halinde kesinti yapılabilir. İndirim, belirlenen teslimat şirketi tarafından bildirilir. 

Faturalarım Çok Fazla Geliyor

Faturalarım çok fazla geliyor diyenler için bunun bir çok sebebi olabilir örneğin; Mevsimsel olarak elektrikli ev aletlerini ısıtma ve iklimlendirme için kullandığınızda faturalarınız dönemsel olarak artabilir. Örneğin klimayı yazın kullanırsanız elektrik tüketiminiz artar. Ortalama bir klima (12.000 btu) saatte yaklaşık 1.08 kWh elektrik tüketir.

Klimanızı günlük olarak 6 saat çalıştırırsanız aylık faturanız 100-120 TL artacaktır. (1.08 kWh * 5 saat * 30 gün * kWh başına 53 kuruş elektrik maliyeti) Aynı mantıkla kış aylarında elektrikli ısıtıcı kullanırsanız, örneğin 2000 watt’lık bir ısıtıcı için faturasının 160 TL’ye çıktığını görebilirdiniz. her ay. Faturanızda kullanımdan kaynaklı bir artış olup olmadığını anlamak için tükettiğiniz enerji miktarını kWh olarak faturanızın tüketim satırında görebilir ve bir önceki faturanızla karşılaştırabilirsiniz.

Fatura Erteleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Faturaları 9 ay taksite kadar taksitlendirebilirsiniz. Tabii bununla birlikte devletten yardımda isteyebilirsiniz.

Devlet Faturama Yardım Yaparmı?

Evet yapıyor. Devletin 1 Mart 2019 tarihinde düşük gelirlilere yönelik başlattığı “elektrik tüketimine destek” devam ediyor. Daha önce 2,1 milyon abone elektrik faturası desteğinden yararlanırken bu sayı Şubat ayında milyona yükseldi. Elektrik faturalarını ödemekte zorluk çekenler kayıt oldukları takdirde yardım alabilirler. Sosyal yardımlaşma ve mahalle dayanışma kuruluşlarına başvurabilirler.

Sosyal yardım alanlar da bu haktan yararlanabilir. Yardım tutarları, evde kaç kişinin yaşadığına bağlı olarak 108 lira ile 216 lira arasında değişen son elektrik dalgalanmasıyla arttı. Buna göre ödeme tutarı aşağıdaki gibidir; 1 ila 2 kişilik bir hane için ayda 75 kilovat saat (108 lire). 3 kişilik bir hane için ayda 100 kilovat saat (1 liret). kişilik bir hane için ayda 125 kilovat saat (180 lire). 5 veya daha fazla nüfuslu haneler için ayda 150 kilovat saat (216 lire). 2 0 kilovat saate kadar olan ilk elektrik tarifesi için mevcut 1 lira kilovat saat tarifesi esas alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu