Fidan Yetiştiriciliği Devlet Desteği 2023

Devlet desteği ile fidan yetiştiriciliği yapmak isteyen ziraat sahipleri Tarım ve Orman Bakanlığı’nın da desteklenmesi ile beraber böyle bir alanda aktif olarak katılım gösterebilme hakkını elde etmektedirler.

Devletin pek çok yardımı arasında fidan yetiştiriciliği yardımı yapması ile beraber kişiler verimli tarım alanlarında meyve bahçeleri oluşturabilme şansı da elde etmektedirler.

İŞKUR girişimcilik kursları için İşkur Girişimcilik Kursları Nedir? yazımıza göz atabilirsiniz.

Fidan Yetiştiriciliğindeki Dikkat Edilen Hususlar

Öncelikle kişinin böyle bir şeye adım atması ile beraber sadece fidan değil bulunduğu ortamda sebze ve meyve üretiminin de hibe desteğinden faydalanabileceği unutmamalıyız. Kişi fidan dikilecek alanı belirlerken devletin istediği şartları yerine getirmiş olması da gerekir.

 • Toprağın verimliliği dikilecek olan fidanın yeşermesi, toprağa tutunması ve zamanla bitki ve meyve vermesi demektir.
 • Bu hususlar dikkate alınarak toprağın en az 120 santimlik bir derinliğe sahip olmasını ölçü olarak koymuşlardır.
 • Ph derecesi hem suda hem toprakta önemli olan bir derecedir.
 • 7 ve 8 dışında fazla bir yüksek toprak seviyesine çıkılması yasaklanmıştır.
 • Ph derecesinin en uygun olanı ise 5 ile 6 derece arasında değişmektedir.
 • Bulunulan iklim şartı da size fidan yetiştiriciliği desteğinin verilmesi etkilemektedir.
 • Fidanın yetişebileceği iklim tarzı genellikle ılıman belli dönemlerde yağışın aldığı topraklar olarak belirlenir. Böyle bir toprağa sahipseniz eğer size yardımcı olunur.
 • Dikkat edilmesi gereken başka bir husus da arazinin şekli ve yapısıdır.
 • Fidanı dikilecek olan arazinin bakıma sulamaya elverişli bir şekilde eğim yapısının bulunup bulunmadığına kişilerin rahatlıkla buraya gerekirse makine kullanımında araziye makina girip çalışabilmesi de göz önünde bulundurulur.
 • Son olarak da toprakların kurak bir şekilde olmaması, rahatlıkla suyu emebilecek bir yapıya sahip olması gerekir.
 • Seçmiş olduğunuz toprak yaklaşık olarak 10 tona yakın kurak ve 5 tona yakın da rutubetli alanlara su ihtiyacının karşılanabileceği şekilde bir tasarım ile sunulmalıdır.

Bu şartlar karşılandığında devlet fidan yetiştiriciliğinde yardım yapabilmektedir.

Devlet Destekli Fidan Yetiştiriciliği Başvuru Evrakları

 • Öncelikle kişinin başvurusunu yapacağı yere bir dilekçede bulunması gerekir.
 • Ardından fidan kullanımına dair bir başvuru formunu doldurmalıdır.
 • Belge faturalandırılarak belgeler arasında eklemelidir.
 • Eğer kişiye ait bir alansa buna dair bir tapu belgesi kiralanmış bir alansa da buna dair bir kira -sözleşmesi belgeye eklenir.
 • Dikilecek olan fidanın ya da fidenin herhangi bir aşı faaliyetine dair sertifika belgesi istenmektedir.
 • Bitkilerin denetlendiğini ve muayene edildiğine dair belge
 • Fide üretici belgesi talep edilir.
 • Tohumluk bayi belgesi istenir.

Fidan Yetiştiriciliği Ödemeleri Nereden Sağlanır?

Fidan yetiştiriciliği devlet desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşlar Tarım Bakanlığı’nın özellikle ayırmış olduğu bütçeden destek almaktadırlar.

Eğer başvurunuz kabul edilirse sizin adınıza açılmış olan banka hesaplarına bakanlık tarafından belirlenen ödeme tarihlerinde onay verilerek hesabınıza para aktarılır.

 • Yaklaşık olarak bankanın aracı olmasından kaynaklı bir şekilde komisyon parası kesilir. Bu da %2’lik dilime denk gelir.

Ayrıca KOSGEB’in üretim desteği hakkında bilgi almak için KOSGEB Üretim Destekleri Fikirler ve Projeler Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Fidan yetiştiriciliğinde sadece devlet hibesi değil kredi imkânlarından da faydalanabilmektesiniz. Bunun için yapmış olduğunuz projeyi özel ağaçlandırma projesi kapsamında orman mühendislerince bir çalışma yapmanız gerekir.

Bulunduğunuz bölgedeki arazinin durumu da değerlendirilerek bir kura yardımı ile belirlenme yapılır. Bu kapsamda yapacağınız her türlü harcama çeşitleri şu şekildedir:

 • Fidanı dikimi arazi hazırlık aşamaları
 • Alınan fidanların fiyat tutarları gerçekleştirilen projenin genel fiyatı
 • Dikilen fidanlara yapılacak tüm bakımlar için 15 yıl geri ödemesiz olarak Ziraat Bankası aracılığı ile kredi alabilirsiniz.

Faiz oranı da %7-8 arası değişmektedir. Orman Genel Müdürlüğü tarafından ayrılan bu büyük bütçe kişilerin şahsına kiralanmış ya da satın alınmış arazi üzerine hibe ve kredi imkanları ile değerlendirilir.

Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteği

Devlet tarafından desteklenen tarım faaliyetlerinden birisi de ceviz yetiştiriciliğidir. Kişinin ceviz yetiştiriciliği almak istemesi başvurusunun kabulü ile başlamaktadır.

Yürütülen proje kapsamında ceviz bahçesi kurulumunu bir iş planı üzerine sergileyip ilgili makamlara veren kişinin değerlendirmesi sonucunda böyle bir hakka sahip olup olmayacağı bildirilir.

Sadece devlet hibesi değil bunun yanı sıra devletin anlaşmalı olduğu bankalar aracılığı ile de kredi imkanları bulunur. Ceviz yetiştiriciliği projesi devlet eli İle Orman Genel Müdürlüğü desteği ile devam eden 2023 yılında da devam etmekte olan bir destek projesidir.

Devletin böyle bir faaliyette bulunmasının amacı yerli üretimi daha da artırmak ve ülke ekonomisinde kalkınmaya ve daha da çoğalmaya gitmektir. Bu anlamda ceviz yetiştiriciliği faaliyetinde bulunmak isteyen kişilerin başvuru yapması gerekir.

Ceviz Yetiştiriciliği Başvuru Kurumları

Ceviz yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçi ya da üreticilerin devlet desteğinden de faydalanmaları söz konusudur. Bunun için Tarım ve İl Müdürlükleri ya da İlçe Müdürlüklerine giderek bizzat bir başvuruda bulunması gerekir.

 • Ceviz yetiştiriciliği proje içeriklerinde yine buraya gittiğinde bilgilendirme alınabilmektedir.
 • Kısaca bahsedecek olursak öncelikle kişinin belirli bir tarım alanı göstermesi gerekir.
 • Bu tarım alanına içinde bulunduğu verimliliğe göre ya da o toprağın ceviz kabul edip etmeyeceğine göre bir destekleme yapılmaktadır.

Ayrıca tarım alanının büyüklüğü, suyu alıp almadığı, toprağın Ph derecesi ya da toprağın cinsi kişilerin ekim alanı noktasında hangi sıklıklarla dikim yapacağı gibi hususlar dikkate alınır.

Tarım İl Müdürlükleri onayı ile gerçekleştirilen cevizi geri ödemeli ve geri ödemesiz olarak kredi imkanları ile kişilere yardım sağlanmaktadır. Devlet desteğine bakıldığında kişinin sahip olduğu dönüm başına yaklaşık olarak 1000 TL şeklinde bir bütçe ayrılmıştır.

Kişilerin almış oldukları kredi sonucunda geri ödemelerini 15 yıl gibi bir süre içerisinde geri dönüş olarak yapabilecekleri bir imkan da sağlanır. Kişiler kullanmak istedikleri tarım alanına dair yaptıkları tüm işlemleri faturalandırır ve bu faturaların karşılığı olarak da kişilere ödeme yapılır.

Ceviz Yetiştiriciliği Başvuruları

Kişiye ait olan başvuru evrakları şu şekildedir.

 • Öncelikle kişinin çiftçi kayıt sistemi adı verilen sistem içerisine kayıt olmuş olması gerekir ve bunu yıllık olarak yenilemede bulunmalıdır.
 • Bu anlamda yetiştiriciliğe haiz olduğunuza dair sertifikanızın olması gerekir.
 • İşletilecek olan tarım alanına dair tapu bilgileri kira ise kira sözleşmesi belgeler arasında katılmalıdır.
 • Devlet bu anlamda kişiye 100 dekar başına 100 TL’lik bir hibede bulunur. Fakat bunun için en az 10 dekar büyüklüğünde bir tarlaya sahip olması gerekir ve bu tarlanın da sertifikalandırılmış olması şartı aranır.
 • Başvuru dahilinde devlet tarafından görevlendirilen kişiler tarım yaptığınız alanın kontrolünü yaparlar ve bu kontroller sonucunda size hibe desteği ya da Ziraat Bankası aracılığı ile de bir kredi desteği finansmanında bulunurlar.

Devlet destekli ceviz üreticilerinin amaçlarından birisi imalatı artırmak kişisel anlamda devletin ekonomik yapısını daha da üst seviyelere çıkarabilmek ve kırsal alandaki işsizliğin önüne geçebilmektir.

Verimli fakat boş olan arazilerin değerlendirilmesi ve yeni iş imkânlarının açılması da yine önemli görülen ve desteklenen faaliyetlerdendir.

Ceviz kabuğu dayanıklı bir fidedir ve böyle olması sebebiyle de çokça verim elde edilebilir. Dönüm başına 2 bin lira civarı bir avantaj elde edilebilmektedir.

Maddesel yönden kişiye daha çok kâr sağlayacak bir yapıya sahip ceviz ağaçları yaklaşık 18 yıl geçtiğinde 100 kiloya yakın sizlere ceviz üretimi sağlamış olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu