Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş Başvuru Şartları 2023

Çocuklarımızı kreşten itibaren iyi bir eğitim alabilmeleri için, özel şartlarda ve kendi imkânlarımız ile birlikte iyi okullara göndermek isteriz. Kreş eğitiminin ardından, anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise eğitimi derken aynı zamanda iyi bir üniversitede okuması için temelden hazırlık yaparız. Çok beklediğimiz üniversite hayatının gelmesinin ardından ise üniversite eğitim alanında iyi şartlarda eğitim görmesi ve iyi şartlarda yaşam sürmesi için devlet desteğinden yararlanabiliriz.

Çocuklarımızın geleceklerinin iyi olması adına anne baba başta olmak üzere devlet desteği ile de vatana yararlı birer bireyler olma yolunda çalışmalarımız desteklenmektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumu, Vakıflar, Dernekler başta olmak üzere, üniversite öğrencilerinin yardım alabileceği ve burs kapsamında geri ödemeli, geri ödemesiz şeklinde tercihler ile eğitim hayatına yardım alabilecekleri herkes tarafından bilinmektedir.

Öğrenci destekleri kimlere verilir, Öğrencilere burs miktarı ya da çocuğu üniversitede okuyan ailelere maaş bağlanmasına yönelik imkânlardan kimler yararlanabilir? 2023 yılına özel en güncel bilgiler ile sunulan bu sorulara yanıtlarınızı Çocuğu Üniversitede Okuyan Ailelere Aylık Maaş 2023 Başvuru Şartları isimli yazımızda bulabilirsiniz. Merak ettikleriniz ve aklınıza takılanlar ile birlikte sizler de yazımızdan mutlaka yararlanmalısınız.

Üniversite Öğrencilerine Devlet Desteği Nedir?

Yaşam şartları oldukça zor bir hale gelmiştir. Özellikle birkaç çocuğu bulunan kişiler ve çocuklarının hepsinin eğitim hayatında olması nedeni ile bütçelerini yetiştirmekte zorluk çekebilmektedir. Bu gibi durumlarda üniversite öğrencilerinin eğitim hayatına son vermemesi nedeni ile üniversite öğrencilerine devlet desteği verilmektedir. Devletten alınacak olan KYK burslarının yanında yurt desteği de sağlanmaktadır.

Vakıf ve dernekler ile birlikte burs başvurusunda bulunan kişiler buradan da olumlu yanıt alarak, burs alabilme imkanına sahiptir. Vakıf ve dernekten burs alamayan kişiler, KYK bursu çıkmamış olan kişilerin ailelerine de aynı oranda üniversite öğrencisi ailesi yardımı yapılmaktadır. Bu kapsamda yapılacak olan yardım burs olarak öğrenciye değil, maaş olarak aileye sunulmaktadır.

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Burs Başvurusu

Maddi açıdan yetersizlik yaşayan aileler, çocuklarını üniversitede okutamadıkları için çoğu zaman öğrenci ya çalışmak ve geçimini sağlamak durumunda kalmakta ya da okulu bırakmak ve ailesinin yanına dönmek zorunda kalmaktadır. Özellikle aynı şehirde üniversite okumayan kişiler için de hayat 2 katı derecede zorlaşmaktadır. Çünkü barınma ve ait olma ihtiyacı malesef ki öğrencinin omuzlarına yüklenmektedir.

Kaydını yaptıramayan ya da okulu bırakmak zorunda kalan üniversite öğrencilerinin bu durumu yaşamaması adına çocuğu üniversitede okuyan ailelere aylık burs başvurusu imkanı sunulmaktadır. Devlet desteği ile birlikte çocuğu üniversitede okuyan ailelere yardım yapılmaktadır. Üniversitede başarı sağlamış kişilere ekstra destekler ve burslar sunan devlet desteği aynı zamanda üniversiteye giren öğrenciler için de aylık burs şeklinde sunulmaktadır.

Üniversitede okuyan kişilere verilen aylık burs başvurusu değerlendirme işlemlerinde ailenin maddi durum imkanı göz önünde bulundurulmaktadır. Bu yardım ister üniversite öğrencilerinin kendisine ister üniversite öğrencilerinin ailesine olmak üzere iki farklı seçenek ile yapılmaktadır. Her ay 821 TL olmak üzere 2023 yılı üniversite aylık burs başvurusunda bulunmak mümkündür.

Okuyan Öğrenciler için Yapılan Devlet Burs Yardımı

Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı desteği kapsamında her yaşta ve her okulda eğitim gören durumu olmayan ailelerin çocuklarına devletimiz yardım etmektedir. Bu sayede eğitim ve öğretimini tamamlama alanında profesyonel bir destek görebilme imkanı yaşayan gençlerimiz geleceğe daha umutlu bakabilmektedir. 

Okuyan öğrenciler için yapılan devlet burs yardımı sadece üniversite öğrencilerini kapsamamaktadır. Aynı zamanda devlet desteği sunulan bu yardımlar ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri için sunulmuş tam zamanlı bir programdır.

Aylık olarak belirlenen miktarlar durumu olmayan ailelere aylık maaş olarak bağlanabildiği gibi aynı şekilde öğrencinin 18 yaşından büyük olması halinde burs olarak da aylık öğrenciye sunulabilmektedir. Hem aile he de öğrenci bu şekilde devlet desteği ve burs yardımı ile eğitim öğretim hayatı boyunca refaha kavuşmaktadır.

Üniversite sınavına girmiş ve bu sınavda başarı yakalayarak bir üniversiteye yerleşmiş olan öğrencilere burs sağlaması ile devletimiz aynı zamanda lise, ortaokul bursları da vermektedir. Burs projesini Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yürütmektedir.

Bu kapsamda her eğitim düzeyindeki öğrencilere farklı burs miktarı ile destek sağlanmaya çalışılmaktadır. 2023 yılı okuyan Öğrenciler için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yürütmüş olduğu proje kapsamında burs miktarları aşağıda listelenmiştir;

  • Okul Öncesi Eğitim için Ailelere Sağlanan Eğitim Desteği 2023 yılı ile güncel olarak 456 TL olarak belirlenmiştir. Her öğrenci için bu ücret verilmektedir.
  • İlköğretim eğitimi alan öğrencilerine ailelerine, öğrenci için sağlamış olduğu eğitim desteği 2023 güncel rakama göre 684 TL olarak belirlenmiştir.  

Ortaöğretim kurumlarında eğitim alan öğrenciler yani lise öğrencileri için 18 yaşın altında olması halinde aileye yapılacak yardım, 18 yaşın üzerinde olması halinde öğrenciye sağlanacak burs kapsamında 730 TL olarak belirleniştir. 2023 güncel rakamları ile bu fiyatlandırma bu şekilde belirlenmiştir.

Yükseköğretim yani üniversite eğitimini başarı ile kazanmış olan öğrenciler için ise Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı’nın sunmuş olduğu burs limiti minimum 821 TL olarak belirlenmiştir. Öğrencinin 18 yaşından küçük olması halinde bu miktar aileye yardım kapsamında yapılacaktır.

İster aileye ister öğrenciye olmak üzere 2 farklı seçenek söz konusudur. Burada dikkat edilmesi gereken öğrenim boyunca bu bursun verilme imkanının olmasıdır. Yeni yılda güncellenen miktar ile burs ya da yardım almaya devam eden kişiye aktarılan ücretlerde fiyat güncellemesi yapılacaktır.

Üniversite Öğrencileri için Yapılan Devlet Yardımı Başvuruları

Üniversite öğrencileri için devlet destekli olarak burs yardımı başvuruları yapılmaktadır. Bu kapsamda sağlanılan burs yardımları ile birlikte sunulmuş olan devlet yardımı başvuruları yapabilmek için belirli prosedürleri işlemek gereklidir.

Maddi açıdan öğrencileri okutmakta sıkıntı çeken ailelerin üniversite öğrencileri için yapılan devlet yardımı başvuruları için birçok farklı kanal aracılığı ile başvuruda bulunması mümkündür. Başvuru kanallarına aşağıda yer verilmiştir.

  • İl ve ilçe müdürlüğüne başvuruda bulunmak ve burada dilekçe, Nüfus cüzdanı fotokopisi ve Öğrenci belgesi ile ek belge şeklinde başvuru yapmak gereklidir.
  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı direkt başvuruları kabul etmektedir.
  • BİMER üzerinden online olarak başvuruda bulunmak mümkündür.

Durumu Olmayan Ailelere Yapılan Yardımlar

Durumu olmayan aileler çocukların eğitim masraflarını karşılayamamaktadır. Dolayısı ile devletten de yardım beklemektedir. Bunun yanında geçinmek için de farklı yardımlara ihtiyaç duyabilmektedir. Bu para yardımı, burs yardımı, maaşa bağlanma, gıda yardımı ve ısınma yardımı gibi birçok farklı çeşit ile çoğaltılabilmektedir.

Her bir yardımın başvuru noktası farklıdır. Bunun için ilgili yardım konularını takip etmek ve ilgili yerlere yönelmek gereklidir. Aile yardımları, çocuk yardımları, eğitim yardımları gibi konulara Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bakmaktadır.

Bunun yanında kaymakamlık ya da valilik de durumu olmayan aileler için farklı yardım başvurularını değerlendirmekte ve kriterlere uyum sağlanması halinde devlet yardımlarını sunmaktadır. İl bazında değerlendirilecek olunduğu zaman yerel yönetimden genel yönetime gidecek şekilde bir teşkilatlanma ile devlet yardımlarına kolaylıkla başvuru sağlamak mümkündür.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu