Kaybolan Kimlik Nüfus Cüzdanı Çıkarma 2023

Kimlik kartı, içerisinde özel bilgilerimizin yer almış olduğu resmi evrakımızdır. Kafa kâğıdı ya da hüviyet olarak da kendine yer bulsa da yanınızda bulundurmanız gereken yegâne evrak olma özelliğini taşımaktadır Kaybolması durumunda duyacağımız endişe dışında karşımıza çıkacak belirli bir ceza yaptırımı da bulunuyor. 

Eğer kimlik kartınızı yani nüfus cüzdanınızı kaybettirmişseniz telaş etmeden belirli bir ücret karşılığında yenileme şansınız mevcut. Peki, kayıp kimlik çıkarma için izlemeniz gereken yöntem nelerdir, kimlik kartı kaybedilince cezası ne kadardır ve nerelere ödenir. Tam da rehber niteliği taşıyan yazımız sizlerle.

18 Yaş Altındakiler Kimlik Kartı Çıkarma

En sık soruların başında yer alan konu reşit olmayan bireylerin kart yenileme süreçleridir. Düzenlenen nüfus cüzdanının; eğer 18 yaşınızdan küçük ve nüfus cüzdanınızı kaybetmişseniz bir başınıza kimlik kartınızı yenileme şansınız bulunmayacağı için, anne, baba ya da varislerinizle birlikte kimlik kartınızın yenilenmesi için başvuruda bulunabilirsiniz.

Kayıp Kimlik Cüzdanı Çıkarma Ücreti 2023

Çipli Yeni Kimlik Kaybetme Bedeli 2023 yılında güncellenerek zamlı tarife kapsamınca değerlendirilmeye başlanıldı. Kimlik kartı çıkartmak için ücretler başvuru kapsamına göre değişmektedir. Bizler de sizlere fikir verebilmesi açısından kimlik yenilemeyle ilişkili karşınıza çıkabilecek tüm ücretleri listeledik;

 • Eğer sebebiyle düzenlenecek yeni bir T.C kimlik kartı başvurusu yapacaksanız 30 TL
 • Eskiyen, yıpranan ya da kırılan kimliğinizi değiştirmek isterseniz için 30 TL
 • Kimlik Kaybetme Cezası cezasını ve yeni bir kimlik kartının çıkarılma ücretiyse 90 TL.

Kayıp Nüfus Cüzdan Başvurusu Yapma 2023

Yeni kimlik kartınızı istemsiz bir şekilde kaybettiğiniz zaman ilk olarak ALO 199 numaralı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ‘ne telefonla ulaşarak kimliğinizi kaybettiğinizin bilgisini aktarın. Bildirimi yaptıktan sonra da www.nvi.gov.tr adresinden randevu alıp, yeni kimliğinize kavuşmak için kendinize uygun bir zaman dilimi belirleyebilirsiniz.

Tüm ihtimalleri göz önünde bulundurarak randevu gününüzde kimliğinizi almaya giderken ehliyet ya da pasaport gibi kendinizi belgeleyecek bir evrak yanınızda bulundurmaya da özen gösterin. Sizler için randevu aşamalarını da adım adım açıklayalım;

Kayıp Nüfus Cüzdanı Yani Kimlik Başvurusu için Randevu Alma

 • https://randevu.nvi.gov.tr/ tıklayın ve Sol Köşede bulunan “Randevu Al” bölümüne girin.
 • Karşınıza gelecek alanda T.C kimlik kartı bölümüne giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Bu aşamada Kayıp kimlik yenileme ücreti karşınıza çıkacak. 60 TL olan ceza ücreti başvurudan önce anlaşmalı kurumlardan yatırmanız gerekiyor. 
 • Açılacak olan yerde Ad ve Soyad, T.C. Kimlik Numarası, Doğum Tarihi dışında Telefon ve Güvenlik Kodu aşamalarını doldurarak “Devam et” demeniz gerekmektedir.
 • Daha sonra karşınıza gelecek ekranda İl ve İlçe seçimi yapıyorsunuz.
 • Pandemi önlemleri kapsamında bu alanda HES kodunu isteyecek.
 • İşlemi onaylayın ve kayıp kimlik yenileme randevusunu oluşturma işlemini tamamlayın.

Kayıp Kimlik Ücreti için Para Yatırma

Kayıp Kimlik Ücreti Kimlik Kartı Değerli Kâğıt Bedeli cezası 210 sayılı bildiride Değerli Kâğıtlar Kanununa kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenmekte tahsil edilmekte ve Resmi Gazete’de yer verilen bildiri kapsamında da belirtilmiştir. Ayrıca diğer harçları yatırmak için de anlaşma kapsamındaki bankalar, ATM’ler dışında PTT’ler de hizmet verebilmektedir.

Kayıp Cüzdan Çıkarma için Gereken Belgeler

Kayıp kimlik yenileme kapsamında Nüfus Müdürlüğünün 2023 yılında sizden aşağıdaki belgeleri talep etmektedir;

 • 1 son 6 ay içinde çekilen biyometrik fotoğraf. 
 • Kimlik kartı kayıp ceza ücretinin yatırılma dekontu.
 • Ayrıca talep etmeleri dâhilinde ehliyet, pasaport gibi kimlik yerine geçebilecek resmi bir evrak.

Kayıp Kimlik Cüzdanı için Gazeteye İlan ve Emniyete Bilgi Verme

Nüfus cüzdanınızı kaybettikten sonra gazeteye ilan vermek ve ya emniyet kurumlarına müracaat etmek sizin şahsi bir tercihinizdir. Kimliğini yenisini çıkardıktan sonra kaybettiğiniz kimliğin hukuken bir geçerliliği olmuyor. Kimliğinizi kaybedip ya da çaldırdığınız tarihte hemen başvurmayıp, oldukça ileri bir tarihte gitmişseniz bu durumda gazeteye ilan vermek sizin için bir avantaj teşkil edebiliriz. Nedeniyse başvuru tarihine kadar kimlik özelinde her hangi bir başvuru yapılabilme ihtimali…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu