Tavuk Çiftliği Açma Şartları, Maliyeti ve Kazancı 2023

Et pilici beslemek, yumurta elde etmek, serbest gezen tavuk yetiştirmek için çiftlik kurmayı düşünüyorsanız hibe krediler, düşük faizli krediler veya 3 yıl, 4 yıl, 5 yıl geri ödemesi faizsiz imkanı sağlaya kurum ve kuruluşlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Özel bankalar, Tubitak, Tarım Kredi Kooperatifleri, Kalkınma Ajansları, Kosgeb Tarım ve Orman Bakanlığı belirlenmiş programlar çerçevesinde tavuk çiftliği kredisi veriyor.

2023 yılında hibe olarak 30 bin TL ödeme yapan tarım ve Orman Bakanlığı, bu sektörde yer almak isteye3nlere teşvikler ve kredi olanakları sağlayarak hem katma değer üretmelerini sağlıyor hem de istihdam yaratmalarına katkı sağlayarak ülke ekonomisinin kalkınmasını sağlıyorlar. Peki kredi ile çiftlik kurmak için hangi şartları taşımanız gerekiyor?

  • Yumurta tavuğu çiftliği için en az 7500 adet tavuk kapasiteli
  • Bıldırcın, kaz, ördek yetiştirmek çiftleri için 2500 adet
  • Etli piliç yetiştiriciliği için 10.000 adet kapasiteli
  • Devekuşu yetiştiriciliği için an az 50 adet kapasiteli çiftlik kuracaklara kredi veriyor.

Bu kapasitelere sahip olan tavuk çiftliği projenizi bir iş planı haline getirip Ziraat Bankasına gittiğinizde Kobi bölümü ile irtibata geçmelisiniz.

kosgeb tavuk çiftliği kredi şartları

İş planınızın değerlendirilmesi sonrasında ipotek miktarınıza, çiftliği kuracağınız arazinin sahibi olmanız veya kiracısı olmanız durumuna göre 200.000 ile 350.000 TL arasında kredi kullanabiliyorsunuz. İsterseniz 3 yıl geri ödemesi olarak kullanacağınız kredi düşük faizli kredi kapsamasında verilmektedir.

Kosgeb, tavuk çiftliği kurmak isteyenlere hibe kredi, düşük faizli kredi ve teşvikler veriyor. Tavuk çiftliğinizin kapasitesine göre kredi alabilmek için şu şartlara sahip olmanız gerekiyor.

Tavuk Çiftliği Açmak için Gerekli Şartlar

  1. Kosgeb girişimci kurslarına katılmış olmak ve bu kurslarda başarılı olarak sertifika almış olmak
  2. E-Kobi sistemin e kayıtlı bir girişimci olmak
  3. Hayvancılık kayıt sistemine kayıtlı olmak ve kaydın aktif olması
  4. En az 3 yıl süre ile hayvancılık ile uğraştığınızı belgeleyebiliyor olmak
  5. ÇKS, çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmak

Bu şartları taşıyorsanız Kosgeb Tavuk çiftliği kredisi için başvurabilirsiniz. Hazırlayacağınız iş planı ile Kosgeb’e başvurduğunuzda başvurunuz değerlendirilerek iş planında belirttiğiniz miktar kadar veya Kosgeb komisyonunun belirlediği kadar kredi kullanabiliyorsunuz.

Tavuk Çiftliği için Kosgeb Hibe Destekleri Ne Kadar?

Kosgeb tarafından tavuk çiftliği kredisi dışında hibeler vermektedir. Kuracağınız tavuk çiftliği için 50.000 TL ye kadar hibe alabiliyorsunuz. Başvuru yaptığınız iş planı dosyanız için hibe kredisi alarak kurulum için gerekli maddi ihtiyacınızı gidermiş olursunuz.

Tavuk Çiftliği için Kredi Veren Bankalar

Akbank, Şekerbank, İş Bankası, QNB Finansbank, Ziraat Bankası, TEB, Garanti Bankası, Deniz Bank tavuk çiftliği kredisi veren bankalar arasında yer alıyor. Farklı şartlara bağlı olarak verilen tavuk çiftliği kredisi alabilmek için bankaların şart koştuğu hayvan sayısını ve kapasitesini sağlıyor olmanız gerekiyor. Bu şartları sağladığınız takdirde düşük faizli krediyi kullanabilirsiniz. Ayrıca bir diğer yazımız olan Devlet Destekli Tavuk, Kaz ve Tavşan Yetiştiriciliği adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu