Bonus Kart Aidat Ücretleri ve Yıllık Ücret İadesi Alma 2023

Bankalar kredi kartlarından almakta olduğu yıllık kart aidatlarından insanlar şikayetçi olmaktadır. Bonus kart ücretini geri alma nasıl olmaktadır bundan bahsedeceğiz. Çünkü hemen her banka farklı miktarlarda kart aidatı almakta olup, bazı bankaların ki gerçekten de çok yüksek olabilmektedir.

İnsanlar zaten ekonomik açıdan sıkıntıda olduklarından normal dönem borçlarını bile asgari düzeyde ödeyerek yaşamaya çalışmaktalar. Bu borçlarının üzerine birde kart aidatı eklenince ekonomik açıdan iyice zora düşmekteler.

Bonus Kartı Olan Bankalar Hangileridir?

Eğer kendinize bir Bonus kart almayı düşünüyorsanız kendinizi birkaç bankayla sınırlı gibi düşünmeyin. Çünkü sizlere Bonus kart verecek birçok banka bulunmaktadır. İşte Bonus kartı kullanan bankalar;

 • Garanti Bankası
 • TEB (Türkiye Ekonomi Bankası)
 • Şekerbank
 • ING Bank
 • Burgan Bank
 • ABank
 • Deniz Bank
 • PTT Bank
 • ICBC Turkey
 • Türkiye Finans

Bonus Kredi Kartı Ücretleri 2023

Birçok banka kredi kartında olduğu gibi Bonus kredi kartlarında da yıllık belli bir oranda kart aidatı alınmaktadır. Sizlerle bazı Bonus kredi kartları yıllık aidat miktarı hakkında bilgilendirmeler yapacağız.

 • Garanti Bankası BBVA Bonus Kartı yıllık aidat ücreti 124 TL olmaktadır.
 • Deniz Bank Bonus Kredi Kartı yıllık aidat ücretiniz 98 Türk Lirası olmaktadır.
 • ING bankası Bonus Kredi Kartı ücretleri ise yıllık aidat olarak 102 TL şeklinde yansıtılmaktadır.
 • Platinium ve Gold serisini istiyorsanız 162 ve 144 TL yıllık aidat vermek zorundasınız.
 • Bonus klasik kart istiyorsanız bu bedel 124 TL olarak belirlenmiştir.
 • Bonus Trink kart ise 124 TL’dir.
 • Bonus American Express kart ise 162 TL yıllık aidat istiyor.

Bonus Galatasaray, Bonus Beşiktaş, Bonus Fenerbahçe, Bonus Trabzonspor Bonus Garanti Bankası Kart aidat ücreti yıllık ücreti 124 aidat olarak belirlenmiştir. Bu kartlarında altın ve platin serilerini 162 ve 144 TL aidat olarak kullanabilirsiniz.

Yine bankaların kendi içerisinde farklı Bonus kart çeşitleri bulunmakta olup, bunlarında yıllık kart aidatları arasında farklılıklar olabilmektedir.

Bonus Kart Yıllık Ücret İptali Nasıl Yapılır?

Finans kurulusu bankalar kart aidatlarını talep eden müşterilere geri ödeme yapmıyorlardı. Bunun üzerine müşterilerde durumu ister istemez tüketici heyeti mahkemelerine taşımak zorunda kalıyorlardı.

Yargıtay kararı ile birlikte artık habersiz şekilde alınmış ve alınmakta olan bütün kart aidatı ücretleri iade edilmektedir. Siz de bu şekilde bir hakkınızın olduğunu bilebilir ve hem bulunduğunuz yıl içerisindeki hem de geriye yönelik olarak bütün yatırmış olduğunuz Bonus kart aidatı iade işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

En sonunda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu olan BDDK bu konuyla ilgili bir dizi düzenlemeler yapmak zorunda kaldı. Bonus kart ücretini iptal etme başta olmak üzere artık her kredi kartı aidatları kolaylıkla geri alınabilmektedir.

Belirtilen yöntem işe yaramamışsa o zaman direkt olarak müşteri hizmetleri ile görüşerek tarafınızdan alınan kart aidatının iade edilmesinin talebini yerine getirebilirsiniz. Böylelikle en uygun ve ideal şekildeki kart aidatının iade edilmesini sağlamak da mümkündür.

Bütün bunlar ile birlikte isteğe göre banka şubesine giderek burada görüşebilir ve sonrasında da belirtildiği üzere iade işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Normalde Ekim 2014’de çıkarılan kanunla kredi kartı aidatlarınız geri almak mümkün hale getirilmişti. Fakat en son çıkarılan kanunla bankaların kredi kartı alma işlemleri bilfiil yasal zemine oturtulmuş oldu.

Böylece bankaların sizden kesmiş olduğu kredi kartları geri alımı için mahkemeye başvurmanız, mahkemenin de ilgili kanunu iptal etmesi gerekiyor.

İşin doğrusu buda şuanda çok zor ve uzak bir hedef olmaktadır. Yani günümüzde bankaların sizlerden kesmiş olduğu kredi kartı aidatını geri almanız neredeyse imkansız olmaktadır.

Bonus kart aidatı ödememe gibi bir ihtimal şuan da çok uzak görünmektedir. Bu yüzden kart aidatı ödemek istemiyorsanız bankalarınızın kart aidatı olmayan kredi kartlarından almanızda yarar olduğunu söyleyebiliriz.

Emin olabilirsiniz ki bu çabalar sonucunda Bonus kart aidatı iade işlemini gerçekleştireceksiniz. Fakat bunlar da olmamışsa o zaman geçmiş kart aidat ödemeleriniz ve dilekçeniz ile birlikte Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapmanız yeterlidir.

1 hafta içerisinde sizlere bu konuda sonuç iletilecek ve sonrasında da maksimum 3 ay içerisinde kart aidatının iade edileceğini belirtmek mümkündür. Yargıtay kararı ile birlikte artık her daim iade işleminin gerçekleştirilebileceğini, sizler de bu konuda her zaman destek alabileceğinizi bilmeniz yeterli bir durumdur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu