İptal Edilen Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir?

Hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri haline gelen kredi kartları kişinin kendi bireysel tercihleri yönünde ya da vatandaşların bakaya olan borçlarını düzenli ödememesi sonucunda banka tarafından iptal edilmektedir. Sebebi ne olursa olsun kredi kartının kapatılması durumunda kredi kartı bir daha kullanıma açılmamaktadır.

Kredi kartı ürünleri hayatımıza büyük kolaylıklar katabilmektedir. İhtiyaçlarımızı taksitli ödeme imkânını kredi kartları ile sağlamaktayız. Ancak bu kartları yanlış kullandığımızda bazı sonuçlara katlanmak zorunda kalırız. Bu sonuç ise kredi kartı borcudur. Belirli bir süre gelirimizin üzerinde alışveriş yaptığımızda kredi kartı borcunu ödeyemez oluruz. 

Kredi kartı, bedava para gibi görünse de ay sonunda gelen ekstreler vatandaşların dilini yakmaktadır. Rastgele yapılan harcamalar, ardı arkası kesilmeyen gereksinimler, az gibi görünen ve dağ gibi biriken taksit borçları ne yazık ki ödenemeyip icraya kadar varmaktadır.

Bu nedenle bankalar kendi güvenlikleri için kredi kartlarını iptal etmektedir. İptal ettirilen kredi kartı bir daha açılmamaktadır. Ancak bankalar, borcunuzu ödeyip sicilinizi temizlediğiniz takdirde size yeni bir kredi kartı verebilir. Bu durum bankanın inisiyatifine bağlıdır. Bazı bankalar ise kredi kartı borç kapatma kredisi vermektedir.

Kredi kartınızın kapatılmasının sebebi ne olursa olsun iptal edilen kredi kartının tekrar açılması söz konusu değildir. Kredi kartlarının yeniden kullanıma açılmasının nedeni ise, bankaların müşterilerine kredi kartlarının borçlarını geciktirmemeleri konusunda baskı uygulamaktır.

  • Nitekim borcunu ödemeyen ve kredi kartının yasal takibe düşmesine neden olan bir kişi bankanın kara listesine girer. Elbette ki bu durum uzun sürmez.
  • Eğer borçlarını öderse ve kredi notunu yükseltirse çalıştığı bankadan ya da bir başka bankadan yeniden kredi kartı talebinde bulunabilir. Bu durum bankanın size güvenmesine bağlıdır.

Aksi takdirde iptal edilen kredi kartının açılmaması da söz konusudur. Neden kapatıldığı oldukça önemlidir. Borçlarınız yüzünden kredi kartınız elinizden gittiyse tekrar kullanıma açılması oldukça zordur. İptal edilen ya da banka tarafından kapatılan kredi kartını tekrar elde edemeyeceğinizi söylemiştik.

  • Eğer kredi kartı kullanmak istiyorsanız ve bankanın kara listesine girmediyseniz başka bir bankaya kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.
  • Kredi kartı onayı için 18 yaşını doldurmuş olmanız ve düzenli bir gelire sahip olmanız yeterli olacaktır.
  • Ancak unutulmaması gereken nokta 20 TL’lik kredi kartı borcu olan bir kişinin bile kara listeye gireceğidir.
  • Banka sizin ödemelerinizi düzenli yapıp yapmadığını kontrol eder.

Yeni bir kredi kartı çıkaracağınız zaman bankanın talebinizi reddedip reddetmeyeceğini öğrenmek istiyorsanız bu faktörleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Kredi kartı borcunu bireysel kredi ile ödememizin nedeni, ödeyemediğimiz kredi kartı borcunun faizleridir. Bir ekstreyi eğer ödeyemezsek bizim yardımımıza asgari ödeme tutarı yetişir. Bu tutar toplam borcunuzun %25’lik kısmını oluşturmaktadır.

Tabi ki asgari tutarı ödediğinizde gelecek ayki ekstrenizde ödemediğiniz tutar faizi ile birlikte yeni ekstrenize yansır. Bunun yanında o aya yansıyan taksitlerinizle birlikte tutar git gide büyümeye başlar. Asgari tutarı ne kadar öderseniz ödeyin bir türlü düzlüğe çıkamazsınız. 

Bu yüzden faiz ödemeleriniz çoğalır ve ihtiyaç kredisi ile kredi kartı borcunu kapatma gereksinimi de buradan doğar. Burada bir hatırlatma yapmakta fayda var. Kredi kartı borcunuzun asgari tutarını düzenli ödediğinizde KKB puanınız etkilenmez. Ne zaman aylık ekstre borcunuza karşılık hiçbir ödeme yapmazsanız o zaman KKB puanınızda düşmeler gerçekleşir. KKB puanınız etkilendiğinde ise diğer bankalardan kredi almanız zorlaşır.

Bu durumu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Kredi kartı borcunu bireysel kredi ile ödemeniz için KKB puanınızın olumlu sonuç vermesi gereklidir. KKB puanınızın bu durumdan etkilenmemesi içinde kredi kartı borçlarının en az asgari tutarını ödemelisiniz. Bu unsura dikkat ettikçe diğer bankalardan bireysel kredi alma olasılığınız daha da yüksek olacaktır. 

Bankalardan ihtiyaç kredisi için başvurduğunuzda aylık ne kadar ödeme yapabileceğinizi iyi hesaplayıp ona göre vadeler seçin. Aksi takdirde ödeyemediğiniz zaman kredi kartını kapatmak için çektiğiniz ihtiyaç kredisi de sizlere bir yük olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu