Akbank Kredi Kartı Aidat Ücretleri ve Aidatı İade Alma 2023

1948 yılında pamuk üreticilerine finansman sağlaması amacı ile kurulan sonrasında ulusal bankaya dönüşen ve ülkemizin en büyük bankalarından bir bankadır. Akbank diğer bankalar gibi bazı kartların aidat ücretini iptal ederken bazı kartlarda aidat ücreti almaktadır. Müşteriler ise Akbank’ı tercih etmeden önce Akbank kart aidat ücreti konusunda araştırmalar yapmaktadır. Bizde Akbank’tan kart almak isteyen ve aidat konusunda bilgi almak isteyen kişiler için Akbank’ın sağladığı kartları ve istedikleri aidat ücretleri konusunda bilgi verelim.

Akbank Kart Ücretleri ve Çeşitleri Nedir?

Akbank müşterilerinin çeşitliliğine göre farklı özelliklere ve yetkilere sahip kart tipleri oluşturmuştur. Her kartın özelliği farklı olduğu gibi yıllık hizmet ücreti (aidat) ücreti de farklılık göstermektedir.

Akbank Gold Kart ve Free Kart
Akbank Gold Kart ve Free Kart

Akbank müşterilerine özel çıkardığı farklı kartların isimlerini yazmak gerekirse; Axess Klasik, Axess Gold, Axess Platinium, Axess Business, Axess Öğrenci ve Axess Free Kartıdır. Bu kartların bazılarında kart aidat ücreti bulunurken bazı kartlarda ise aidat ücreti bulunmamaktadır. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki tabloyu inceleyiniz.

Akbank’ın ilk kartı olan Axess Klasik kartı almak isteyen bir kişi yıllık aidat ücreti olarak 134,5 TL ücret ödemektedir. Eğer biraz daha yüksek özellikli kart almak istiyorsanız Axess Gold kart almak zorundasınız.

Bu kartın yıllık aidat ücreti ise 150 TL olarak belirlenmiştir. Yüksek miktarlı harcama yapan müşteriler için oluşturulan Axess Premium kartının yıllık aidat ücreti 169 TL olarak listeye yansımaktadır.

Son olarak aidat ücreti alan kart ise işletmelere ve kobi sahiplerine verilen Axess Kobi/Axess Business kartıdır. Bu kartın yıllık ücreti 175 TL’dir. Eğer yıllık kart aidat ücreti ödemek istemiyorsanız Axess Free Card kullanabilirsiniz. Bu kartın herhangi bir ücreti bulunmamaktadır. Öğrenciler ise 31 TL aidat ücreti ödeyerek Axess Öğrenci kartına sahip olabilirler.

Akbank Kredi Kartı Aidatı İade Nasıl Geri Alınır?

Yıllarca bankacılık işlemlerinde kart ücreti olarak alınan yıllık aidat tutarları bütün bankaların kullanıcılarını sıkan bir durum idi. Sadece 2018 yılında bankaların aidat ücret tutarı olarak aldıkları toplam para 3 milyar TL’yi geçiyor.

Son yıllarda artan şikayetler ve bankaların haksız kazançlarına yönelik sessiz kalmayan yöneticiler BDDK yasalarında düzenlemeye giderek yıllık aidat ücretlerinin geri alınabileceği üzerine yasa güncellemesi yaptılar.

Kredi kartınızın yıllık aidat ücretini almak için izlenebilecek birkaç farklı yol bulunmaktadır. Bazı bankalar bu konuda müşterilerine kolaylık sağlarken bazı bankalar müşterilerinin işlemlerini zorlaştırmaktadır.

Yapılması gereken ilk durum, Akbank müşteri hizmetlerini arayarak Akbank kart aidatı nasıl geri alınır sorusunu sorarak konu hakkında bilgi almaktır. Eğer banka kolaylık sağlıyorsa oluşturduğunuz bu talep sonrasında kısa bir sürenin ardından hesabınıza yıllık ücret bedeli geri yatırılır.

Eğer Akbank bu talebin geçerli olmadığını söylediği zaman Kart Aidatı Geri Alma ve İtiraz dilekçesini hazırlayarak bankanızın şubesine teslim edin. Bu işlem sonrasında da olumsuz cevap alırsanız eğer aynı dilekçeden bir tane daha hazırlayın. Sonrasında bankanız ile yaptığınız sözleşme nüshasını alarak Tüketici Hakem heyetine başvuru yapın. Bu işlem sonucunda en fazla 3 ay içerisinde yatırdığınız tüm aidat ücretini geri alırsınız.

Akbank Aidatı Olmayan Kredi Kartları

Akbank müşterisi olan ya da olmayı düşünen birçok kişi ilk olarak Akbank aidatı olmayan kredi kartları konusunda araştırma yapmaktadır. Neo kart dışında bizde yaptığımız araştırmalar sonucunda Akbank’ın aidat istemeyen 2 tip kartının bulunduğunu tespit ettik. Eğer sizde Akbank üzerinden kart alacaksanız ve aidat ücreti ödemek istemiyorsanız aşağıdaki kartlara başvuru yapabilirsiniz.

Akbank yıllık kart aidat ücreti olmayan Free Kartı 1 seneyi aşkın süredir müşterilerinin kullanımına sunmuş durumda. Hiçbir şekilde yıllık aidat ya da kart ücreti alınmayan Free Kart başvurunuzu yaptıktan sonra birçok özelliğinden yararlanabilirsiniz.

Örneğin harcamalarınıza en az 200 TL olacak şekilde sınır koyabilirsiniz. Yine bu kart ile faturalarınız için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Harcamalarınız ve ödemeleriniz karşılığında çip puanlar kazanarak topladığınız puanlarla alışveriş yapabilmektesiniz. Bunun dışında EFT/Havale işlemleri gerçekleştirebilir.

Herhangi bir kefil şartı, belge aranmadan küçük miktarlarda kredi çekimi gerçekleştirebilirsiniz. Akbank aidatı olmayan kredi kartları konusunda tercih edilen en popüler kart Free Kart olarak önümüze çıkıyor.

Akbank Klasik kart sahibi olan müşterilerine sunduğu aidat ücreti olmayan bir diğer kredi kartı ise ücretsiz karttır. Bu karta sahip olabilmek için bankanıza en az 6 ay boyunca bu kart üzerinden harcama yapacağınızın garantisini vermek zorundasınız.

Eğer belirtilen limit harcamanın altında harcama yapar ya da hiç harcama yapmazsanız bir sonraki ay faturanızda aldığınız kartın ücreti yansıtılır.

5 Yorum

  1. Kullandığım wings kartımdan bu ay 224 TL üyelik aidatı kesilmiş bu kesintinin geri ödenmesini talep ediyorum

  2. 2 ay kullandığım kredi kartımdan 189 tl kart aidat ücreti kesilmiş.geri iadesini talep ediyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu